Kim jest ojciec Tadeusz Rydzyk?

Najbardziej kontrowersyjny polski duchowny. Należące do niego Radio Maryja oraz Telewizja Trwam cieszą się niezwykłą popularnością. Politycy lewicy go nienawidzą, dziennikarze boją, a duchowni w równej mierze podziwiają, co odrzucają. Mówimy, kim jest najbardziej znany polski duchowny - ojciec Tadeusz Rydzyk.

Redemptorysta, doktor teologii, polski duchowny rzymskokatolicki - Ojciec Tadeusz Rydzyk - urodził się 3 maja 1945 roku w Olkuszu. Jest nieślubnym synem Stanisławy Rydzyk i Bronisława Kordaszewskiego. Pierwszy mąż Stanisławy zmarł 21 sierpnia 1941 roku w szpitalu więziennym w Buchenwaldzie. Nieślubne pochodzenie ojca Rydzyka miało negatywny wpływ na jego dzieciństwo. Jeden ze znajomych ojca Tadeusza wspominał: "Przypominam sobie, jak do mszy posługiwał. Wtydy u nas proboszczem był ksiądz Marchewska. On był niedobry, bo powinien to jakoś inaczej... a ten Tadeuszkowi robił przez to trudności, że on jest nieprawowity... proboszcz to potepiał. A co Tadeusz był winny?"

Ojciec Rydzyk uczył się w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Ukończył również teologię biblijną na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W wieku 26 lat złożył wieczyste śluby zakonne oraz przyjął święcenia kapłańskie. Początkowo pracował, jako katecheta w Krakowie, Szczecinie i Toruniu. W 1986 wyemigrował do Włoch, a następnie do Republiki Federalnej Niemiec, gdzie pracował, jako kapelan w klasztorze żeńskim w Oberstaufen. W trakcie pobytu w diecezji augsburskiej zapoznał się z zasadami funkcjonowania rozgłośni radiowych.

Po powrocie do Polski duchowny zamieszkał w klasztorze redemptorystów w Toruniu. Po jakims czasie, wykorzystując wiedzę zdobytą na Zachodzie, założył Radio Maryja. Zainicjował również stworzenie "Naszego Dziennika" oraz "Telewizji Trwam". Jest założycielem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, współzałozycielem i prezesem zarządu Fundacji Lux Veritatis oraz nauczycielem akademickim.

Ojciec Rydzyk był wielokrotnie oskarżany o gromadzenie dóbr materialnych (samochód Maybach, samolot etc), postawy antysemickie oraz zachowanie niegodne duchownego. Większość oskarżenm jak się okazało po latach, była bezpodstawna. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!