Kim jest Mirosław Baka?

Mirosław Baka to polski aktor teatralny i filmowy. Zadebiutował w 1987 roku. Jest fundatorem Fundacji "żyć z POMPĄ". Aktualnie można zobaczyć jego rolę w filmie Jack Strong.

Mirosław Baka - kim jest?

Mirosław Baka to polski aktor urodzony w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sześć razy zmieniał szkoły podyplomowe by wreszcie za drugim podejściem dostać się na studia na wydziale zamiejscowym krakowskiego PWST. Pracował jako ratownik w karetce pogotowia. 

Zadebiutował w 1987 roku w przedstawieniu dyplomowym "Bal w Operze" autorstwa Juliana Tuwima. Uznanie uzyskał 10 lat później za rolę tytułową w Hamlecie. Za tę kreację otrzymał nagrodę im. Zelwerowicza.

Po ukończeniu studiów wyjechał wraz z żoną do Gdańska. Dostał tam angaż w Teatrze Wybrzeże. W 1996 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym z okazji 50-lecia tegoż teatru. 1998 roku otrzymał nagrodę im. Leona Shillera. 

Mirosław Baka śpiewa piosenkę aktorską. Interpretuje teksty Wysockiego, Kaczmarskiego czy Stachury. Jest fundatorem Fundacji "żyć z POMPĄ". Fundacja działa na rzecz dzieci, do leczenia których potrzeba pomp medycznych. Fundacja działa od 2009 roku.

Na srebrnym ekranie pojawia się od 1989 roku. Grał w takich filmach jak: "Chce mi się wyć", "Nad rzeką, której nie ma" czy "Demony wojny wg Goi".

W danym momencie można zobaczyć jego kreację w filmie Jack Strong.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!