Kim jest JACEK ROSTOWSKI? Wstyd mi za was! - czym zasłynął MINISTER FINANSÓW?

Jacek Rostowski to minister finansów w rządzie premiera Donalda Tuska, jeden z najbardziej znanych polskich ekonomistów, który zasiada w nowym parlamencie. Pełnił już obowiązki ministra w ostatnim rządzie Platformy Obywatelskiej i dalej kontynuuje swoje ministerialne rządy. Kim jest Jacek Rostowski? Czym zasłynął w mediach? Co spowodowało jego niecodzienne zachowanie w Sejmie 17 lutego 2012, gdy wywołany do odpowiedzi przez posłów PiS, zareagował emocjonalnie; krzyczał, że PiS "nie broni interesów narodu polskiego"... "Wstyd mi za was!".

Przemówienie Jacka Rostowskiego z mównicy sejmowej w piątek 17 lutego 2012 roku poruszyło opinię publiczną, minister skrytykował partię PIS, mówiąc, że - "Jestem głęboko zaszokowany, że PiS działa na rzecz lobbystów inwestorów zagranicznych i nie broni interesów narodu polskiego. Wstyd mi za was! Wstyd!"

Rostowski zdenerwował się wypowiedzią posła PiS Pawła Szałamachy, który przed głosowaniem nad PISowskim projektem ustawy wprowadzającej podatek bankowy stwierdził, że koalicja zapowiadała głosowanie za odrzuceniem projektu, ale jednocześnie forsuje podatek od wydobycia miedzi i kopalin. Za odrzuceniem projektu podatku bankowego w pierwszym czytaniu opowiedziało się 263 posłów, a 176 było przeciw.

Jacek Rostowski jest ministrem finansów na kolejną kadencję rządu Donalda Tuska. Jest w grupie ministrów, którzy ponownie zasiedli na tych samych ministerialnych fotelach w nowym rządzie, po wyborach 2011.

Minister finansów – jaka jest przeszłość zawodowa Jacka Rostowskiego 

Wykładowca na kilku zagranicznych uczelniach, w tym na słynnej  London School of Economics and Political Science oraz University of London. Między 1989 a 1991 był doradcą ministra finansów Leszka Balcerowicza. W kolejnych kadencjach doradzał prezesowi NBP. Był także wsparciem dla polityki ekonomicznej Federacji Rosyjskiej.

Jest współzałożycielem fundacji naukowej CASE, czyli Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, która zajmuje się rozwijaniem i propagowaniem wiedzy o gospodarce.

Jacek Rostowski – życie prywatne

Londyn to miasto rodzinne Jacka Rostowskiego. Minister jest synem tłumacza oraz osobistego sekretarza premiera rządu polskiego na uchodźstwie – Tomasza Arciszewskiego. Po zakończeniu II wojny światowej ojciec, Roman Rostowski, pozostał na emigracji, zatem minister spędził dzieciństwo na polskich placówkach dyplomatycznych rozsianych po świecie.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 07/11/2011

Zobacz też

Nów i pełnia Księżyca, co oznaczają? Dlaczego warto mieć kalendarz księżycowy? Nów i pełnia Księżyca, co oznaczają? Dlaczego warto mieć kalendarz księżycowy? Dziś nów czy pełnia? Na co dzień nie zastanawiamy się w jakiej fazie jest dzisiaj Księżyc na niebie, ale może warto? Wiele kalendarzy, nie tylko specjalny kalendarz księżycowy, pokazuje fazy Księżyca. Warto poznać kalendarz księżycowy i dowiedzieć się, na co i jaki wpływ mają fazy Księżyca. Koniec świata według chrześcijaństwa, judaizmu, islamu i buddyzmu Koniec świata według chrześcijaństwa, judaizmu, islamu i buddyzmu Koniec świata - czy zapowiada go każda religia? Jak ma wyglądać według największych religii świata? Jeśli zestawić ze sobą wątki apokaliptyczne chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, okazuje się, że wizje końca świata przestawione przez proroków tych wyznań są zbliżone. Z ram obrazu zniszczenia, po którym następuje królestwo sprawiedliwych, wyłamuje się tylko buddyzm. Jaki koniec świta przedstawiają proroctwa każdej z wielkich religii? Jak długo trwa ciąża u różnych zwierząt? Jak długo trwa ciąża u różnych zwierząt? Traktując rzecz z grubsza, można powiedzieć, że dłużej trwa ciąża u zwierząt dużych, a krócej u małych. Istnieją jednak bardzo ciekawe wyjątki od tej reguły. Choćby duże nietoperze. Pozostają w ciąży aż 240 dni, więc o trzy tygodnie dłużej niż potężne niedźwiedzie brunatne. Ile trwa ciąża u zwierząt - poznaj rekordzistów! Ile trwa ciąża? Jak się ustala termin porodu? Jak odczytywać i nadawać wiadomości ALFABETEM MORSE'A? Jak odczytywać i nadawać wiadomości ALFABETEM MORSE'A? Alfabet Morse'a kiedyś wykorzystywany w telegrafach, dziś może być świetną zabawą dla dzieci i ćwiczeniem ich pamięci. Sprawdź, jak nadawać wiadomości kodem Morse'a.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!