Kim jest JACEK ROSTOWSKI? Wstyd mi za was! - czym zasłynął MINISTER FINANSÓW?

Jacek Rostowski to minister finansów w rządzie premiera Donalda Tuska, jeden z najbardziej znanych polskich ekonomistów, który zasiada w nowym parlamencie. Pełnił już obowiązki ministra w ostatnim rządzie Platformy Obywatelskiej i dalej kontynuuje swoje ministerialne rządy. Kim jest Jacek Rostowski? Czym zasłynął w mediach? Co spowodowało jego niecodzienne zachowanie w Sejmie 17 lutego 2012, gdy wywołany do odpowiedzi przez posłów PiS, zareagował emocjonalnie; krzyczał, że PiS "nie broni interesów narodu polskiego"... "Wstyd mi za was!".

Przemówienie Jacka Rostowskiego z mównicy sejmowej w piątek 17 lutego 2012 roku poruszyło opinię publiczną, minister skrytykował partię PIS, mówiąc, że - "Jestem głęboko zaszokowany, że PiS działa na rzecz lobbystów inwestorów zagranicznych i nie broni interesów narodu polskiego. Wstyd mi za was! Wstyd!"

Rostowski zdenerwował się wypowiedzią posła PiS Pawła Szałamachy, który przed głosowaniem nad PISowskim projektem ustawy wprowadzającej podatek bankowy stwierdził, że koalicja zapowiadała głosowanie za odrzuceniem projektu, ale jednocześnie forsuje podatek od wydobycia miedzi i kopalin. Za odrzuceniem projektu podatku bankowego w pierwszym czytaniu opowiedziało się 263 posłów, a 176 było przeciw.

Jacek Rostowski jest ministrem finansów na kolejną kadencję rządu Donalda Tuska. Jest w grupie ministrów, którzy ponownie zasiedli na tych samych ministerialnych fotelach w nowym rządzie, po wyborach 2011.

Minister finansów – jaka jest przeszłość zawodowa Jacka Rostowskiego 

Wykładowca na kilku zagranicznych uczelniach, w tym na słynnej  London School of Economics and Political Science oraz University of London. Między 1989 a 1991 był doradcą ministra finansów Leszka Balcerowicza. W kolejnych kadencjach doradzał prezesowi NBP. Był także wsparciem dla polityki ekonomicznej Federacji Rosyjskiej.

Jest współzałożycielem fundacji naukowej CASE, czyli Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, która zajmuje się rozwijaniem i propagowaniem wiedzy o gospodarce.

Jacek Rostowski – życie prywatne

Londyn to miasto rodzinne Jacka Rostowskiego. Minister jest synem tłumacza oraz osobistego sekretarza premiera rządu polskiego na uchodźstwie – Tomasza Arciszewskiego. Po zakończeniu II wojny światowej ojciec, Roman Rostowski, pozostał na emigracji, zatem minister spędził dzieciństwo na polskich placówkach dyplomatycznych rozsianych po świecie.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!