Kim jest Barbara Jaruzelska, żona generała Wojciecha Jaruzelskiego? [SYLWETKA]

Barbara Jaruzelska była jedną z najbardziej tajemniczych żon oficjeli w historii Polski. Całe życie poświęciła karierze naukowej, córce i dbaniu o dom. Nie pokazywała się publicznie, nie uczestniczyła też w życiu politycznym. Mówimy, kim jest Barbara Jaruzelska, żona generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Gdzie Jaruzelski poznał przyszłą żonę?

Wojciech Jaruzelski wspominał: „Poznałem swoją żonę w marcu 1955 roku na koncercie chopinowskim. Byłem na koncercie pianisty chińskiego Fu-Tsunga (był znakomity). W czasie przerwy spostrzegłem młodą kobietę, która zwróciła moją uwagę. Na tym koncercie był również nasz wspólny znajomy. Poprosiłem, aby mnie przedstawił i tak się zaczęło”. Barbara była wtedy członkinią Wojskowego Zespołu Pieśni i Tańca.

Jaruzelski wziął ślub (cywilny) z Barbarą Haliną Jaskólską w 1960 roku w Szczecinie, gdzie wówczas był dowódcą 12 dywizji zmechanizowanej.

Jaruzelska – liceum dla pracujących i kariera naukowa

W 1963 roku urodziła się ich jedyne dziecko – Monika Jaruzelska. Barbara Jaruzelska po ślubie ukończyła korespondencyjne liceum dla pracujących. W roku 1969 obroniła pracę magisterską pt. „Aproksymatywne systemy nauczania niemieckiego w szkołach średnich” na Wydziale Filologii Germańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Po obronie doktoratu Barbara Jaruzelska została wykładowcą Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW.

Barbara Jaruzelska – z dala od polityki

Naród pierwszy raz zobaczył Barbarę Jaruzelską, kiedy do władzy doszedł Gorbaczow. Żona Jaruzelskiego nigdy nie próbowała aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym. Obroniła dysertację doktorską, pracowała jako wykładowca na UW, zajmowała się córką i domem.

Barbara Jaruzelska, chłodna żona i matka

W książce autobiograficznej pt. „Towarzyszka panienka” Monika Jaruzelska wzmiankuje, że znajomi Barbary i Wojciecha Jaruzelskich postrzegają generałową jako osobę władczą i skłonną do samouwielbienia.

Sama Monika Jaruzelska dodaje, że Barbara Jaruzelska nie była cierpliwą i ciepłą matką. Co roku, gdy Jaruzelski chciał spędzać święta Bożego Narodzenia z choinką i opłatkiem, ona starała mu się to wyperswadować.

Obecnie Barbara Jaruzelska zajmuje się chorym na raka mężem i pomstuje na dziennikarzy, którzy chcą skontaktować się z generałem.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!