Poszukiwacze zaginionych arcydzieł: Kim byli Monuments Men?

Kim byli Monuments Men? Była to oddział około 400 szlachetnych i odważnych ludzi, którzy w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu ratowali bezcenne dzieła sztuki. Zapraszamy na kolejny odcinek programu „Poszukiwacze zaginionych arcydzieł".

Czy słyszeliście historię o oddziale amerykańskiej armii z czasów II wojny światowej, złożonym z około 400 znawców sztuki i humanistów, którzy przerzuceni zostali na teren Europy wraz z wojskiem amerykańskim tylko po to, żeby ratować bezcenne kulturowe dziedzictwo przed wojenną pożogą i grabieżą? To Monuments Men – grupa szlachetnych i odważnych ludzi, którzy poświęcali swoje zdrowie i życie, żeby ocalić to, co jest jednym z fundamentów cywilizacji zachodniej – jej dzieła sztuki.

Oddział został stworzony mocą decyzji prezydenta Franklina Delano Roosevelta w roku 1943. A czy wiecie, że w tej historii pojawił się też istotny polski wątek? Jednym z członków jednostki Monuments Men był Karol Estreicher. Co więcej, to właśnie on był jedną z osób, których starania doprowadziły do powołania do życia tego oddziału! Estreicher przyczynił się do tego, że ołtarz Wita Stwosza możemy dziś podziwiać w Krakowie. Jemu możemy zawdzięczać także to, że po wojnie z Monachium do Krakowa wróciła „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci...

Redakcja 04/11/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!