Kim była Agata Mróz-Olszewska, polska siatkarka, reprezentantka Polski w piłce siatkowej?

Agata Mróz, polska siatkarka, reprezentantka Polski w piłce siatkowej zmarła 4 czerwca 2008 roku we Wrocławiu. Miała zaledwie 26 lat. Mówimy kim była zdobywczyni złotych medali na Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej kobiet w 2003 i 2005. Na chorobę szpiku kostnego cierpiała od siedemnastego roku życia. Karierę sportową musiała przerwać w 2007 r. ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

Agata Mróz pochodziła z Dąbrowy Tarnowskiej, gdzie przyszła na świat 7 kwietnia 1982 roku. Wychowywała się w Tarnowie w rodzinie sportowców, gdzie rozpoczęła swoją karierę siatkarki. Jej siostra jest siatkarką, brat koszykarzem. Przebieg kariery Agaty Mróz poruszył całą Polscę: czerwiec 2007 odbył się ślub z Jackiem Olszewskim, styczeń 2008 ogłosiła, że spodziewa się dziecka, kwiecień 2008 urodziła córkę Lilianę, maj 2008 Mróz przeszła zabieg przeszczepienia szpiku kostnego, dwa tygodnie później Mróz w wieku 26 lat umiera w wyniku infekcji, a dokładnie posocznicy i związanego z nią wstrząsu septycznego. Jak mówił wówczas prof. Krzysztof Kałwak z wrocławskiej Kliniki Hematologii "zabrakło nam kilku dni". 

Agata Mróz wyróżniała się talentem sportowym właściwie od dzieciństwa. Już w trzeciej klasie liceum (przy szkole sportowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej) Mróz wywalczyła złoty medal Reprezentacji Polski kadetek w Gdańsku. Wiosną 2000 roku musiała po raz pierwszy przerwać treningi z powodu objawów choroby. Po przerwie wznowiła treningi w drużynie serii B kobiecych rozgrywek siatkarskich w Polsce, akademickiej drużynie z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wówczas przyszło pierwsze powołanie do kadry seniorskiej. Jeszcze wtedy Agata była niemal nieznaną zawodniczką, podobnie jak jej drużyna AZS WSBiP Ostrowiec Świętokrzyski.

Agata Mróz wraz z drużyną zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy w 2003 roku. Z kolei rok później, w 2004 roku wraz z drużyną BKS Stal Bielsko-Biała wywalczyła mistrzostwo Polski, a 2006 Puchar Polski.

Agata Mróz była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce. W 2005 roku ponownie wywalczyła złoty medal Mistrzostw Europy. Od 2006 r. występowała w zespole Gruppo Murcia 2002, z którym w 2007 zdobyła m.in. mistrzostwo i Puchar Hiszpanii.

Na chorobę szpiku kostnego Mróz cierpiała od siedemnastego roku życia. W 2007 roku z powodu melodysplazji szpiku Agata Mróz musiała przerwać karierę. 

W 2012 roku powstał film Nad życie opowiadający o życiu Agaty Mróz. Film opowiada o jej życiu prywatnym, szczęśliwej miłości, narodzinach dziecka i walce z chorobą, którą przegrała. Premiera filmu miała miejsce 11 maja 2012 r. W rolę Agaty wcieliła się Olga Bołądź.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 18/05/2012

Zobacz też

Sekrety katakumb w Palermo – badacze odkrywają tajemnice zmumifikowanych ciał z klasztornej krypty we włoskim mieście Sekrety katakumb w Palermo – badacze odkrywają tajemnice zmumifikowanych ciał z klasztornej krypty we włoskim mieście W niedzielę, 2 listopada, o godzinie 20:50 FOKUS TV zaprasza widzów na pierwszy z filmów dokumentalnych otwierający cykl poświęcony współczesnemu kościołowi katolickiemu. W inaugurującym serię dokumencie „Sekrety katakumb w Palermo” badacze odkrywają tajemnice zmumifikowanych ciał z klasztornej krypty w jednym z włoskich miast. Wśród zmarłych jest m.in. słynna „Śpiąca Królewna" - dziewczynka, pochowana w 1920 roku, której zwłoki zachowały się w idealnym stanie. Łowczynie duchów. Jackie i Alison mierzą się ze zjawiskami paranormalnymi! Łowczynie duchów. Jackie i Alison mierzą się ze zjawiskami paranormalnymi! Przyjaciółki z dzieciństwa – Jackie Dennison i Alison Wynne-Rider – mają oryginalny dar. Potrafią nawiązywać kontakt ze światem zmarłych i pomagają każdemu, kto podejrzewa, że nękany jest przez istoty nadprzyrodzone. Jackie i Alison wspólnie odwiedzają miejsca, w których straszy. Zbłąkanym duchom wskazują właściwą drogę wyzwolenia się ze związków ze światem ziemskim, a znękanym mieszkańcom Ziemi pomagają pozbyć się kłopotliwych gości z zaświatów. Powstanie film o Ani Przybylskiej? Kto planuje go stworzyć, kto zagra Przybylską? Powstanie film o Ani Przybylskiej? Kto planuje go stworzyć, kto zagra Przybylską? Pomysłów na uczczenie zmarłej zaledwie trzy tygodnie temu Ani Przybylskiej przybywa. Politycy chcą Roku Ani Przybylskiej, która miałaby zostać patronką walki z rakiem, w Trójmieście jedna z ulic ma zostać nazwana jej imieniem, a jej przyjaciółka Katarzyna Bujakiewicz chce nakręcić o niej film... Krzysztof Magowski - kim jest reżyser filmu o Niemenie? Krzysztof Magowski - kim jest reżyser filmu o Niemenie? Krzysztof Magowski jest reżyserem, scenarzystą i twórcą filmu biograficznego o Czesławie Niemenie "Sen o Warszawie".

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!