Kim był św. Walenty, patron 14 lutego?

Co roku 14 lutego obchodzimy Walentynki – w Polsce, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Choć wszyscy wiemy, że św. Walenty jest patronem zakochanych, nie każdy zna historię jego życia. Kim był św. Walenty i jakie wydarzenia z jego życia sprawiły, że stał się patronem zakochanych?
Zdjęcie z artykułu: Kim był św. Walenty, patron 14 lutego?
Święty Walenty od średniowiecza uznawany jest za patrona zakochanychźródło:thinkstocphotos.com

Św. Walenty - to chyba jeden z najbardziej znanych świętych. Każde dziecko wie, że jest patronem zakochanych i że to z jego imienia wzięła się nazwa Walentynki. Zdecydowanie mniej osób zna sylwetkę tego świętego. Mało kto zna historię jego życia oraz potrafi uzasadnić, dlaczego właśnie on, spośród innych świętych, symbolizuje uczucie miłości. Jakie fakty z życia Walentego powinni znać wielbiciele Walentynek?

Kim był św. Walenty?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie musi być jednoznaczna. Naukowcy po dziś dzień sprzeczają się co do jego osoby. Dwukrotnie wzmianki o św. Walentym napotykamy w Martyrologium rzymskim. Raz wymienia się go jako rzymskiego kapłana, którego ścięto za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Po raz drugi kronikarz wspomina go jako biskupa Terni koło Rzymu. Niestety brak materiałów źródłowych nie pozwala zweryfikować, która postać istniała faktycznie. Uważa się, że była to ta sama osoba. Nie wiadomo jednak czy kult Walentego przywędrował z Rzymu do Terni czy odwrotnie.

.. Wszystko na walentynki

Dalej legenda ujednolica się. Św. Walenty był lekarzem i duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim, kiedy Rzymianami władał Klaudiusz II Gocki. To właśnie on nałożył na młodych mężczyzn w wieku od 18 do 37 lat zakaz zawierania związków małżeńskich. Rozkaz ten wydał, ponieważ wierzył, że najlepszymi żołnierzami są legioniści, którzy nie mają rodzin.

Zakazowi nie podporządkował się biskup Walenty, który wbrew woli cesarza udzielał ślubów żołnierzom. Za swój występek został skazany na pobyt w więzieniu. Podczas odbywania kary zakochał się w niewidomej córce strażnika. Legenda głosi, że miłość przywróciła dziewczynie wzrok. Na wieść o tym cudzie, cesarz kazał zabić Walentego. Ten, w  przeddzień wykonania egzekucji, posłał ukochanej list, który podpisał "Od Twojego Walentego". Został zabity 14 lutego 269 roku.

Redakcja 09/02/2018

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!