Kim był św. Marek, autor Ewangelii?

Św. Marek to autor najkrótszej Ewangelii. Był misjonarzem i męczennikiem. Po czym poznasz go w ikonografii? Kiedy obchodzimy jego święto? Czego jest patronem? 

Święty Marek urodził się prawodopodobnie w Jerozolimie. Był krewnym św. Barnaby i jednym z siedemdziesięciu dwóch apostołów. Święty Marek odbył wiele podróży misyjnych ze św. Barnabą, św. Pawłem oraz św. Piotrem. Ewangelię spisał prawdopodobnie w Rzymie, po roku 60. Sugerował się relacjami św. Piotra. Jego dzieło jest najkrótsze, lecz również najbardziej przystępne i łatwe w odbiorze.

Pod koniec życia św. Marek został wysłany do Aleksandrii,  której został patriarchą i prowadził tam prace misyjne, aż do męczeńskiej śmierci w 68 r. Atrybutem św. Marka jest skrzydlaty lew oraz drzewo figowe lub zwój. Często również przedstawiany jest w stroju biskupa.

Czego patronem jest św. Marek?

Św. Marek patronuje pisarzom i notariuszom, jako autor Ewangelii oraz tłumacz i skryba św. Piotra. Jest również patronem Wenecji, gdzie przechowywane są jego relikwie i gdzie otaczany był on zawsze największą czcią. 

Kiedy obchodzimy wspomnienie św. Marka?

Dzień św. Marka obchodzimy 25 kwietnia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Kim był św. Jan, autor Ewangelii?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 23/12/2012

Zobacz też

Jak naturalnymi metodami wzmocnić potencję? Jak naturalnymi metodami wzmocnić potencję? Te metody znane były od lat, w czasach, kiedy nikomu nawet viagra się nie śniła. Dziś te proste sposoby na lepszą potencję przeżywają renesans. Niektóre z nich podobno są bardzo skuteczne. Możesz się o tym przekonać...wskakując pod prysznic. ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA – czyli na jak duży kredyt hipoteczny mogę liczyć? RANKING - grudzień 2011 ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA – czyli na jak duży kredyt hipoteczny mogę liczyć? RANKING - grudzień 2011 Jak duży kredyt hipoteczny może otrzymać trzyosobowa rodzina mieszkająca w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców, osiągająca łączny dochód 6000 zł netto, nieposiadająca innych zobowiązań, chcąca zaciągnąć kredyt z okresem spłaty 30 lat? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami rankingu zdolności kredytowej dla kredytów złotówkowych i kredytów w euro (stan na grudzień 2011). Czy zwrot VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE można uzyskać budując DOM ZA GRANICĄ? Czy zwrot VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE można uzyskać budując DOM ZA GRANICĄ? Budujesz dom za granicą, albo odwrotnie, budujesz dom w Polsce, ale mieszkasz na stałe za granicą. Czy w takiej sytuacji masz prawo do zwrotu VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE? Mówimy, jakie warunki trzeba spełnić, aby odzyskać część wydanych pieniędzy? KREDYT HIPOTECZNY w 2012 roku - dlaczego będzie trudniej go dostać? KREDYT HIPOTECZNY w 2012 roku - dlaczego będzie trudniej go dostać? Udzielanie kredytów hipotecznych w roku 2011 banki ograniczały wszelkiego rodzaju obwarowaniami i środkami ostrożnościowymi. W tym miejscu warto wymienić przede wszystkim Rekomendację S oraz nową Ustawę o kredycie konsumenckim, ograniczenia w rządowym programie „Rodzina na Swoim”, a finalnie wycofywanie się banków z udzielania kredytów walutowych. Sprawdź, dlaczego w nadchodzącym, nowym 2012 roku o kredyt hipoteczny będzie jeszcze trudniej.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!