Kim był św. Marek, autor Ewangelii?

Św. Marek to autor najkrótszej Ewangelii. Był misjonarzem i męczennikiem. Po czym poznasz go w ikonografii? Kiedy obchodzimy jego święto? Czego jest patronem? 

Święty Marek urodził się prawodopodobnie w Jerozolimie. Był krewnym św. Barnaby i jednym z siedemdziesięciu dwóch apostołów. Święty Marek odbył wiele podróży misyjnych ze św. Barnabą, św. Pawłem oraz św. Piotrem. Ewangelię spisał prawdopodobnie w Rzymie, po roku 60. Sugerował się relacjami św. Piotra. Jego dzieło jest najkrótsze, lecz również najbardziej przystępne i łatwe w odbiorze.

Pod koniec życia św. Marek został wysłany do Aleksandrii,  której został patriarchą i prowadził tam prace misyjne, aż do męczeńskiej śmierci w 68 r. Atrybutem św. Marka jest skrzydlaty lew oraz drzewo figowe lub zwój. Często również przedstawiany jest w stroju biskupa.

Czego patronem jest św. Marek?

Św. Marek patronuje pisarzom i notariuszom, jako autor Ewangelii oraz tłumacz i skryba św. Piotra. Jest również patronem Wenecji, gdzie przechowywane są jego relikwie i gdzie otaczany był on zawsze największą czcią. 

Kiedy obchodzimy wspomnienie św. Marka?

Dzień św. Marka obchodzimy 25 kwietnia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Kim był św. Jan, autor Ewangelii?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!