Kim był św. Bartłomiej nazwany męczennikiem?

Jak żył i zginął jeden z dwunastu apostołów, nazywany dwoma imionami? Czego jest patronem? Kiedy obchodzimy jego święto?

Św. Bartłomiej był jednym z dwunastu apostołów, w Ewangelii św. Jana zwany jest Natanaelem. Początkowo był sceptyczny względem naśladowców Jezusa, jednak jego nauki przemówiły do jego serca. Święty podobno uczestniczył w cudownym połowie ryb na jeziorze Genezaret i być może dzięki niemu Jezus został zaproszony na wesle w Kanie Galilejskiej, skąd pochodził św. Bartłomiej. Po Wniebowstąpieniu Jezusa, apostoł udał się prawdopodbnie z misją do Armenii i nawrócił tam Polimniusza, brata króla. Ok. roku 70 św. Bartłomiej został ukrzyżowany i ścięty, a według św. Izydora również obdarty ze skóry. Z uwagi na swoją męczęńską śmierć, w ikonografii przedstawiany jest jako obdarty ze skóry wraz z kordelansem.

Czyim patronem jest  św. Bartłomiej?

Święty Bartłomiej jest patronem rzeźników, grabarzy, introligatorów, szewców, krawców i górników. Modlą się do niego ludzie z chorobami skóry i konwulsjami. 

Kiedy obchodzone jest wspomnienie św. Bartłomieja?

Święto św. Bartłomieja obchodzone jest 24 sierpnia.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Kierunek Tatrzańska Łomnica. Gdzie jechać na narty? Kierunek Tatrzańska Łomnica. Gdzie jechać na narty? Gdzie na Słowacji warto jechać na narty? Położony u stóp Tatr Wysokich narciarski kurort Tatrzańska Łomnica to RAJ DLA NARCIARZY - zaprasza na narty gości zza północnej granicy. Na tle polskich ośrodków jej oferta wygląda bardzo zachęcająco, zwłaszcza, że szusujemy po południowej, słonecznej stronie Tatr. Sprawdź dlaczego narciarze jeżdzą na Słowację? PARYŻ i jego największe atrakcje. Co warto zobaczyć w stolicy Francji? PARYŻ i jego największe atrakcje. Co warto zobaczyć w stolicy Francji? Paryż to nie tylko wieża Eiffla i Luwr. Stolica Francji oferuje także szereg innych interesujących zabytków. Bardzo znanych i niemal nieznanych. Ale to także parki i ogrody. Sekwana wraz z dwiema miejskimi wyspami. I czarujące wzgórze Montmartre. Sprawdź, co warto zwiedzić w Paryżu, gdy jedziesz do niego po raz pierwszy, a co gdy jest to twoja kolejna podróż do stolicy Francji. Atrakcje WIEDNIA. Co warto zobaczyć w stolicy Austrii? Atrakcje WIEDNIA. Co warto zobaczyć w stolicy Austrii? Według światowego rankingu Mercer Quality of Living Survey, Wiedeń w 2011 roku okazał się miastem o najwyższym standardzie życia. To tylko jeden z powodów, dla których warto poznać to miasto. RZYM i jego ATRAKCJE. Co warto zobaczyć w stolicy Włoch? RZYM i jego ATRAKCJE. Co warto zobaczyć w stolicy Włoch? Rzym jest chaotycznym i dynamicznym miastem, po którym chodząc ma się wrażenia spacerowania po starożytnej stolicy Imperium Cezarów. Wiele budynków i ulic z tamtej ery zachowało się do dnia dzisiejszego, jednak stolica Włoch to także fantastyczne zabytki z nieco mniej odległych epok.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!