Kim był św. Bartłomiej nazwany męczennikiem?

Jak żył i zginął jeden z dwunastu apostołów, nazywany dwoma imionami? Czego jest patronem? Kiedy obchodzimy jego święto?

Św. Bartłomiej był jednym z dwunastu apostołów, w Ewangelii św. Jana zwany jest Natanaelem. Początkowo był sceptyczny względem naśladowców Jezusa, jednak jego nauki przemówiły do jego serca. Święty podobno uczestniczył w cudownym połowie ryb na jeziorze Genezaret i być może dzięki niemu Jezus został zaproszony na wesle w Kanie Galilejskiej, skąd pochodził św. Bartłomiej. Po Wniebowstąpieniu Jezusa, apostoł udał się prawdopodbnie z misją do Armenii i nawrócił tam Polimniusza, brata króla. Ok. roku 70 św. Bartłomiej został ukrzyżowany i ścięty, a według św. Izydora również obdarty ze skóry. Z uwagi na swoją męczęńską śmierć, w ikonografii przedstawiany jest jako obdarty ze skóry wraz z kordelansem.

Czyim patronem jest  św. Bartłomiej?

Święty Bartłomiej jest patronem rzeźników, grabarzy, introligatorów, szewców, krawców i górników. Modlą się do niego ludzie z chorobami skóry i konwulsjami. 

Kiedy obchodzone jest wspomnienie św. Bartłomieja?

Święto św. Bartłomieja obchodzone jest 24 sierpnia.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/12/2012

Zobacz też

Dlaczego warto odwiedzić SANKTUARIUM w ŚWIĘTEJ LIPCE? Poradnik dla pielgrzymów Dlaczego warto odwiedzić SANKTUARIUM w ŚWIĘTEJ LIPCE? Poradnik dla pielgrzymów Znasz legendę o Świętej Lipce? Wieść głosi, że Matka Boska ze Świętej Lipki odpuszcza grzesznikom winy i uzdrawia chorych. Mówimy, dlaczego warto pojechać do Świętej Lipki, a także czym tam dojechać i gdzie przenocować. Czy po zawale trzeba rezygnować z seksu? Czy po zawale trzeba rezygnować z seksu? Z różnych badań wynika, że ok. 70 proc. mężczyzn po przebytym zawale serca unika seksu. Wynika to z wielu przyczyn, np. powikłań po zawale, pogorszenia sprarwności seksualnej, zażywania określonych leków itp. Jednak najczęstszą przyczyną jest po prostu strach przed aktywnością seksualną. Czy seks po zawale może zaszkodzić czy wprost przeciwnie? Dlaczego lepszy jest penis grubszy od dłuższego? Jak zostać SUPER EROSEM? Dlaczego lepszy jest penis grubszy od dłuższego? Jak zostać SUPER EROSEM? "Słusznej" długości męski czlonek to marzenie wielu, jeśli nie większości mężczyzn. I większość z nich (ponad 60 proc.) jest niezadowolona ze swojego stanu posiadania. Na szczęście dla tych nieusatysfakcjonowanych tylko ok. 10 proc. kobiet jest zdania, ze członek ich kochanka mogłby być pokaźniejszy. Jaki penis - zdaniem pań - jest najlepszy? WAKACJE! Jak przygotować się do podróży w tropiki? Jak chronić się przed chorobami zakaźnymi? WAKACJE! Jak przygotować się do podróży w tropiki? Jak chronić się przed chorobami zakaźnymi? Egzotyczna wycieczka naraża turystę na wiele niebezpieczeństw. Niski poziom higieny może spowodować dolegliwości żołądkowe - zwłaszcza, gdy brak odporności na egzotyczne drobnoustroje chorobotwócze. Niebezpieczne są też owady, które przenoszą infekcje, w tym groźną w niektórych rejonach malarię. Jak się uchronić przed chorobami z tropików?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!