Kiedy zwróci się instalacja LPG?

Montaż instalacji LPG w najbardziej popularnych samochodach klasy średniej to koszt od 1,5 do nawet 3 tysięcy złotych. Przy obecnych cenach benzyny i gazu wydatki zwrócą się po przejechaniu dystansu około 15 tysięcy kilometrów. Warto jednak pamiętać, że obsługa LPG też kosztuje.

Ile kosztuje instalacja LPG?

Zakładając instalację LPG musimy się liczyć z wydatkiem od 1,5 do nawet 3 tysięcy złotych w przypadku 4 cylindrowego silnika zasilanego benzyną. Za te pieniądze dostaniemy instalację 5 lub nawet 6 generacji (osprzęt silnika z elektroniką), oraz butle do tankowania gazu LPG. Większość dobrych warsztatów przy zakupie instalacji jej montaż  dodaje "gratis", czyli jego cena jest już wliczona w cenę instalacji.

Na instalacje gazowe jest zazwyczaj udzielana gwarancja - również dodatkowa rozruchowa - a zatem pierwsze regulacje nie będą oznaczały dodatkowych wydatków. Każda dodatkowa wizyta regulacyjna u "gazownika" będzie się jednak wiązała z koniecznością wysupłania dodatkowych 50 - 100 złotych.

W sumie cała operacja razem z tzw."wbiciem w dowód rejestracyjny" instalacji LPG powinna zamknąć się w kwocie od 2 do 3,5 tysięcy złotych.

Kiedy zwróci się instalcja LPG?

Przy obecnych cenach paliwa i gazu - stosując bardzo uproszczoną kalkulacji - można powiedzieć, że oszczędzamy 100 złotych na przejechane każde 1000 kilometrów. Oczywiście zakładając, że instalacja jest prawidłowo wyregulowana, działa prawidłowo, a spalanie gazu jest o około 10 - 15 procent większe niż benzyny.

Oznacza to, że sam koszt instalacji zwróci się po przejechaniu dystansu od 15 do 30 tysięcy kilometrów.

Pamiętajmy jednak, że montaż LPG wiąże się również z dodatkowymi opłatami, o których kierowcy często zapominają. Chodzi między innymi o częstsze przeglądy i - u niektórych ubezpieczycieli - droższe OC.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!