Kiedy zakończono produkcję Malucha? Krótka historia Fiata 126p.

Popularne Maluchy, czyli Fiaty 126p królowały na szosach PRL-u. Produkowano je od 6 czerwca 1973 roku do 22 września 2000 roku. Ostatni Maluch był żółty i od razu wylądował na emeryturze. Prosto z fabryki zawieziono go do muzeum Fiata w Turynie.

Krótka historia Malucha

Maluch, czyli Fiat 126p, to niewielki samochód osobowy, który powoli znika z pejzażu polskich dróg. Skonstruowano go we włoskich zakładach Fiata. We Włoszech Maluchy były produkowane w latach 1972-1980. Poprzednikiem Fiata 126 był Fiat 500, zaś następcą Malucha stał się Fiat Cinquecento. W Polsce Maluchy produkowano od 6 czerwca 1973 roku. Polska wersja licencyjna produkowana była przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych Polmo Bielsko-Biała w Bielsku-Białej oraz w Tychach. Fiat 126p przez wiele lat był jednym z najczęściej spotykanych samochodów na polskich drogach, doczekał się też bardzo wielu nazw potocznych i zwyczajowych, z których najpopularniejsza – Maluch, stała się pod koniec produkcji tego modelu (1997) jego oficjalną nazwą. Łącznie wyprodukowano 4.671.586 sztuk Fiatów 126, z czego we Włoszech powstało 1.352.912 sztuk. W Polsce wyprodukowano łącznie 3.318.674 sztuk Fiatów 126, z czego w Bielsku-Białej – 1.152.325, a w Tychach – 2.166.349.

Ostatni Fiat 126p

22 września 2000 roku zakończyła się 27 letnia produkcja Fiata 126p w Polsce. Ostatni egzemplarz Malucha był żółty a jego numer numer nadwozia, to: SUF126A0037301725. Historyczny samochód trafił do muzeum Fiata w Turynie. Ostatni tysiąc egzemplarzy Maluchów stanowiła limitowana seria aut o nazwie Happy End. Wyprodukowano 500 sztuk żółtych i 500 czerwonych. Ostatni samochód, który trafił na polskie drogi, to Fiat Ostatni Maluch Happy End. W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie można obejrzeć nieużywany egzemplarz Happy End o numerze 0979 w kolorze żółtym, a w Muzeum Motoryzacji na ul. Filtrowej 62 w Warszawie również nieużywany egzemplarz nr 0001 w kolorze czerwonym.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 30/01/2012

Zobacz też

BIURA PODRÓŻY ZAGROŻONE UPADŁOŚCIĄ 2012. Bankructwo Africano Travel. SKY CLUB to nie ostatnie bankructwo w turystyce? BIURA PODRÓŻY ZAGROŻONE UPADŁOŚCIĄ 2012. Bankructwo Africano Travel. SKY CLUB to nie ostatnie bankructwo w turystyce? W czasach kryzysu biura podróży są zagrożone bankructwem bardziej niż wiele innych firm. Wyjazdy turystyczne nie są czymś niezbędnym do życia. Upadek Sky Club na pewno nie będzie ostatni. Kolejne biuro podróży ogłosiło upadłość. Tym razem to poznańskie biuro Africano Travel. Jak sprawdzić jakie biura są zagrożone? ZNĘCANIE SIĘ NAD ŻONĄ - CO ZA TO GROZI? Czy ZNANY REŻYSER MACIEJ D., oskarżony o znęcanie się nad żoną Moniką Kwiatkowską-Dejczer, może pójść do więzienia? ZNĘCANIE SIĘ NAD ŻONĄ - CO ZA TO GROZI? Czy ZNANY REŻYSER MACIEJ D., oskarżony o znęcanie się nad żoną Moniką Kwiatkowską-Dejczer, może pójść do więzienia? Znany reżyser, Maciej D. w czasie małżeństwa z Monika Kwiatkowską-Dejczer znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Od roku trwa sprawa rozwodowa celebrytów, a także postępowanie w sprawie znęcania się nad żoną. 29 czerwca 2012 roku do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Maciejowi D. Co grozi reżyserowi za przemoc w stosunku do żony? Czy pójdzie do więzienia? AGNIESZKA RADWAŃSKA PRYWATNIE - jaka jest? Z kim się przyjaźni? Na co przeznacza wygrane w turniejach pieniądze? AGNIESZKA RADWAŃSKA PRYWATNIE - jaka jest? Z kim się przyjaźni? Na co przeznacza wygrane w turniejach pieniądze? Agnieszce Radwańskiej kibicują nie tylko Polacy, ale także fani mądrego tenisa na całym świecie. Nasza najlepsza zawodniczka słynie ze sprytnych zagrań i chłodnej głowy. Czy jest taka na codzień? Jak wygląda codzienność polskiej milionerki? Czy w życiu stawia tylko na tenis? Jakie są jej słabości? JAK CHRONIĆ SPRZĘT PRZED BURZĄ? Jak chronić komputer przed burzą? JAK CHRONIĆ SPRZĘT PRZED BURZĄ? Jak chronić komputer przed burzą? W ostatnich latach częstotliwość występowania burz i intensywność towarzyszących im wyładowań atmosferycznych wyraźnie wzrosła. Coraz częściej myślimy więc o tym, jak się zabezpieczyć przed ich skutkami. Jak chronić komputer i sprzęt domowy przed burzą?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!