Kiedy zakończono produkcję Malucha? Krótka historia Fiata 126p.

Popularne Maluchy, czyli Fiaty 126p królowały na szosach PRL-u. Produkowano je od 6 czerwca 1973 roku do 22 września 2000 roku. Ostatni Maluch był żółty i od razu wylądował na emeryturze. Prosto z fabryki zawieziono go do muzeum Fiata w Turynie.

Krótka historia Malucha

Maluch, czyli Fiat 126p, to niewielki samochód osobowy, który powoli znika z pejzażu polskich dróg. Skonstruowano go we włoskich zakładach Fiata. We Włoszech Maluchy były produkowane w latach 1972-1980. Poprzednikiem Fiata 126 był Fiat 500, zaś następcą Malucha stał się Fiat Cinquecento. W Polsce Maluchy produkowano od 6 czerwca 1973 roku. Polska wersja licencyjna produkowana była przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych Polmo Bielsko-Biała w Bielsku-Białej oraz w Tychach. Fiat 126p przez wiele lat był jednym z najczęściej spotykanych samochodów na polskich drogach, doczekał się też bardzo wielu nazw potocznych i zwyczajowych, z których najpopularniejsza – Maluch, stała się pod koniec produkcji tego modelu (1997) jego oficjalną nazwą. Łącznie wyprodukowano 4.671.586 sztuk Fiatów 126, z czego we Włoszech powstało 1.352.912 sztuk. W Polsce wyprodukowano łącznie 3.318.674 sztuk Fiatów 126, z czego w Bielsku-Białej – 1.152.325, a w Tychach – 2.166.349.

Ostatni Fiat 126p

22 września 2000 roku zakończyła się 27 letnia produkcja Fiata 126p w Polsce. Ostatni egzemplarz Malucha był żółty a jego numer numer nadwozia, to: SUF126A0037301725. Historyczny samochód trafił do muzeum Fiata w Turynie. Ostatni tysiąc egzemplarzy Maluchów stanowiła limitowana seria aut o nazwie Happy End. Wyprodukowano 500 sztuk żółtych i 500 czerwonych. Ostatni samochód, który trafił na polskie drogi, to Fiat Ostatni Maluch Happy End. W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie można obejrzeć nieużywany egzemplarz Happy End o numerze 0979 w kolorze żółtym, a w Muzeum Motoryzacji na ul. Filtrowej 62 w Warszawie również nieużywany egzemplarz nr 0001 w kolorze czerwonym.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Polisy i przekręty, odcinek 1. Paczka z lodem zamiast iPhone'a i... WIDEO Polisy i przekręty, odcinek 1. Paczka z lodem zamiast iPhone'a i... WIDEO Polisy i przekręty to program o tych, co próbują oszukać firmy ubezpieczeniowe, aby otrzymać wysokie odszkodowanie. Okazuje się, że wyłudzacze mają niezwykłą inwencję. Agenci ubezpieczeniowi potrafią ich jednak  przechytrzyć. Czy rzeczywiście są skuteczne? Wersal odc. 3 - Zbliża się rewolucja. Co działo się w Wersalu za panowania Ludwika XVI? Wersal odc. 3 - Zbliża się rewolucja. Co działo się w Wersalu za panowania Ludwika XVI? Wersal to dokumentalny film pokazujący rządy trzech ostatnich władców Francji z dynastii Burbonów na tle ich legendarnego pałacu. W 3 odcinku serialu Wersal poznamy losy nieszczęsnego Ludwika XVI i jego żony Marii Antoniny. Wierzyć czy nie wierzyć odc. 3 - Cudowne kuracje. Zobacz, jak leczą się inni! Wierzyć czy nie wierzyć odc. 3 - Cudowne kuracje. Zobacz, jak leczą się inni! Wierzyć czy nie wierzyć tym razem bada uzdrowienia w efekcie pielgrzymek religijnych i cudowne lekarstwa. Ekipa odwiedza miejsca o uzdrawiającej mocy - w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, a także Lourdes we Francji. Melatonina, miód, hoodia gordonii, sok z noni. Te "cudowne remedia" mają pomóc mieć szczuplejsze uda, przynieść ulgę w migrenie, zwalczyć bezsenność. Ale czy to działa? Tsunami - nagrania z wakacji. Katastrofa i siła żywiołów widziana oczami uczestników! Tsunami - nagrania z wakacji. Katastrofa i siła żywiołów widziana oczami uczestników! Tsunami - nagrania z wakacji to niesamowita opowieść o ludziach, którzy przeżyli tsunami w 2004 roku stworzona za pomocą ich własnych słów i filmów. Podczas katastrofy zginęło 230.000 ludzi, a gdy fale opadły, w mediach pojawiły się niezwykłe amatorskie nagrania wideo. Został nakręcone przez ludzi z całego obszaru uderzenia tsunami. Pokazują one rozmiar  katastrofy i jej skutki.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!