Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to czas oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. To czas między 4 niedzielą przed Bożym Narodzeniem a 24 grudnia, kiedy to adwent kończy się. W tym roku adwent zaczyna się o północy w niedzielę 1 grudnia.

Boże Narodzenie nie jest świętem ruchomym, więc łatwo obliczyć, kiedy zaczyna się adwent. Mianowicie w czwartą niedzielę przed świętami. W tym roku wypada to 1 grudnia. Adwent to czas duchowego przygotowania się na świętowanie narodzin Jezusa. Okres ten w przeciwieństwie do Postu przed Wielkanocą ma radosny wydźwięk - w końcu świętujemy narodziny. Ale jednocześnie jest to czas na refleksję, modlitwę. 

>>> CO TO JEST ADWENT? Co oznacza ADWENT? Jakie są symbole i zwyczaje adwentowe? [KLIKNIJ]

  • Nazwa wywodzi się z łaciny. Adventus oznacza "przyjście". 

  • Adwent został ustanowiony w 380 roku podczas Synodu w Saragossie. 

  • W adwencie kapłani noszą fioletowe szaty liturgiczne.

  • W adwencie każdego dnia odprawiane są roraty na cześć Marii Panny.

  • W 2014 roku adwent rozpocznie się 30 listopada.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 16/09/2013

Zobacz też

Gwiezdne wojny - o czym jest ta seria filmów? Gwiezdne wojny - o czym jest ta seria filmów? "Gwiezdne wojny" są filmową sagą, opowieścią o rodach i bohaterach, ale częściej określa się je także jako „space operę”. Ich inteligencja i rozmach zdjęły z tego określenia, kojarzonego z „soap operą” (operą mydlaną) odium filmowej szmiry. "Gwiezdne wojny" stały się klasyką i klasą samą w sobie! Film „Nasze jutro”. Fascynujące i... przerażające spojrzenie w przyszłość Ziemi Film „Nasze jutro”. Fascynujące i... przerażające spojrzenie w przyszłość Ziemi Film „Nasze jutro” w reżyserii Mélanie Laurent i Cyrila Dion, to bardzo aktualny dokument, dla którego punktem wyjścia stał się opublikowany w czerwcu 2012 roku przez grupę 21 naukowców artykuł do czasopisma „Nature”. Badania dotyczyły zmian klimatycznych, zanieczyszczeń gleby i wzrostu populacji, co prowadzi do punktu krytycznego. Naukowcy twierdzą, że zmiany w biologii Ziemi będą co najmniej tak drastyczne jak zlodowacenie sprzed 11 tysięcy lat. Sen o szczeniaku, szczeniaki we śnie – co to oznacza? SENNIK – ZNACZENIE SNÓW Sen o szczeniaku, szczeniaki we śnie – co to oznacza? SENNIK – ZNACZENIE SNÓW Sen o szczeniaku nie powinien nikogo dziwić. Przecież w snach często pojawiają się zwierzęta, zwłaszcza psy i koty. Ale co oznacza szczeniak we śnie? Czy to dobra, czy zła wróżba? Po co nam noworoczne postanowienia? Po co nam noworoczne postanowienia? Sylwester i Nowy Rok to okazja do składania życzeń rodzinie, przyjaciołom, znajomym i nieznajomym, a także sobie. Sobie oraz bliskim czasami jeszcze coś przyrzekamy. Zapominamy tylko, że zwykle robimy to po wypiciu szampana, który szybko uderza do głowy. Czy postanowienia noworoczne czynione w takich warunkach mają sens? Przeczytaj!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!