Kiedy zacznie obowiązywać NOWY EGZAMIN na PRAWO JAZDY? Co się zmieni?

Nowe przepisy ustawy o kierujących pojazdami wchodzą w życie po dwóch latach od dnia uchwalenia, czyli 19 stycznia 2013 roku. Do tego czasu zalecamy wszystkim zainteresowanym, aby zapoznali się z nadchodzącymi zmianami. Pojawią się również nowe kategorie prawa jazdy.

Zmiany ogólne

Prawo jazdy kategorii A (dopasowane do dyrektyw Unii Europejskiej) – możliwość zdobycia go mają osoby w wieku 20 lat – jeżeli dana osoba co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2. Zaś posiadając 24 lata - jeżeli osoba nie posiadała co najmniej 2 lat prawa jazdy kategorii A2.

Prawo jazdy kategorii A2 –  od 18 lat.

Quady – zwane czterokołowcami lekkimi. Aby jeździć czterokołowcem lekkim, właściciel pojazdu musi mieć prawo jazdy kategorii AM.

Prawo jazdy kategorii AM – zastąpi ono znaną nam wszystkim do tej pory „kartę motorowerową”, możliwość wyrobienia pojawia się w wieku 14 lat.

Prawo jazdy kategorii - AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T - będzie wydawane na okres 15 lat.

Zmieni się też wzór prawa jazdy, który będzie obowiązywał od momentu wejścia ustawy w życie. To znaczy że po 19 stycznia 2013 roku będzie konieczna wymiana starych praw jazdy na nowe. Na szczęście zanim ktoś zacznie nas za to ścigać i karać, potrawa to zapewne parę lat.

Nowy egzamin teoretyczny

  • Zacznijmy od tego, że baza pytań która dotąd wynosi 525 pytań zwiększy się trzykrotnie – do ok. 1300 pytań.
  • Liczba pytań na egzaminie teoretycznym wzrośnie z 18 do 32 ( 20 pytań będzie dotyczyło zasad ruchu drogowego zaś 12 będzie dotyczyło kategorii prawa jazdy).
  • Czas na wykonanie testu zostanie bez zmian – czyli 25 min. Jeżeli dotychczas mieliśmy 1.23 sek. na jedno pytanie, czas skraca nam się do 47 sek.
  • Dotychczas mieliśmy do czynienia z testem wielokrotnego wyboru (możliwa była odpowiedź A,B i C jednocześnie) – teraz już tak nie będzie! Z nowym testem wchodzi możliwość zaznaczenia tylko jednej odpowiedzi – TAK lub NIE - w pytaniach podstawowych. Zaś w pytaniach dotyczących prawa jazdy do wyboru będzie odpowiedź – A,B lub C.
  • Podczas egzaminu, zdający będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, które będzie dotyczyło sytuacji zobrazowanej na krótkim filmie wideo. Na rozwiązanie zadania, zdający będzie miał tylko 10 sekund, ale czas będzie się liczył od momentu, gdy na filmie pojawi się sytuacja, której dotyczy pytanie.
  • Aby zaliczyć egzamin teoretyczny można było popełnić maximum dwa błędy. W nowych przepisach, w zależności od ważności pytania można uzyskać 1-3 punktów. Do zaliczenia trzeba będzie zdobyć 68 z 74 możliwych punktów.
Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!