Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2017 i zaczyna się Wielki Post?

Środa Popielcowa, uroczystość obchodzona w Kościele katolickim, jest świętem ruchomym. Jej datę wyznacza termin Świąt Wielkanocnych – Popielec wypada dokładnie na 46 dni kalendarzowych przed Niedzielą Zmartwychwstania, jako że w 40-dniowy okres postu nie wlicza się niedziel. W tym roku Środa Popielcowa wypada 1 marca.
Zdjęcie z artykułu: Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2017 i zaczyna się Wielki Post?
Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2016? Kiedy początek Wielkiego Postu?źródło:Thinkstockphotos.com

Data Środy Popielcowej w 2017 roku

Środa Popielcowa, zwana Popielcem, rozpoczyna Wielki Post. We wtorek o północy kończy się karnawał – ten moment to tradycyjny „śledź”, który nazwę wziął od postnej potrawy, podawanej gościom na ostatkowych zabawach urządzanych w ostatkowy wtorek. Środa Popielcowa dla chrześcijan oznacza koniec hucznych zabaw. W tym czasie nie należy się głośno bawić - chodzić do dyskotek czy klubów ani urządzać wielkich przyjęć czy gościć na takich.

.. Wszystko o Środzie Popielcowej

Ponieważ termin Środy Popielcowej wylicza się na 40 dni roboczych przed Wielkanocą (niedziele jako dni świąteczne – radosne uroczystości upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa – nigdy nie są postne). W kościołach zachodnich termin Wielkanocy wyznaczany jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tzw. paschalna pełnia Księżyca), przypadającej po 21 marca. Oznacza to, że Wielkanoc wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia (włącznie). Wielkanoc 2017 roku wypada 16 kwietnia. Z tego data Środy Popielcowej to 1 marca.

Jak obchodzi się Środę Popielcową i Wielki Post?

W Środę Popielcową katolików obowiązuje ścisły post. Nie je się mięsa ani tłustych potraw,  Głównym obrzędem w czasie mszy w kościele w Środę Popielcową jest posypanie głów wiernych popiołem. Ten zwyczaj wywodzi się jeszcze z tradycji judaizmu, kiedy to Żydzi na znak pokuty i wyrażenia skruchy za grzechy sypali na głowy popiół. W Kościele katolickim oficjalnie do liturgii tę ceremonię wprowadził papież Urban II w XI wieku. Sypiąc popiół, kapłan wypowiada słowa: „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”.

.. Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Kto musi zachować post?

Mimo że Środa Popielcowa nie jest w Polsce dniem wolnym od pracy ani też świętem nakazanym, w kościołach są tłumy wiernych, pragnących uroczyście rozpocząć 40-dniowy Wielki Post i przygotować się na święto zmartwychwstania Chrystusa. Post ten nawiązuje do opisanego w Ewangelii 40-dniowego postu Jezusa Chrystusa na pustyni. Kończy się w Wielki Czwartek, w chwili rozpoczęcia Mszy Wieczerzy Pańskiej.

.. Wszystko o poście i poszczeniu

Redakcja 20/02/2017

Podobne

Środa Popielcowa. Czy w Popielec trzeba iść do kościoła i zachować post? Środa Popielcowa. Czy w Popielec trzeba iść do kościoła i zachować post? Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu, czyli duchowego przygotowania do Wielkanocy. W Kościele katolickim odprawiana jest tego dnia specjalna liturgia. Jak po katolicku obchodzić Popielec? Czy trzeba iść do kościoła na mszę i przez cały dzień zachować ścisły post? Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2017 i zaczyna się Wielki Post? Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2017 i zaczyna się Wielki Post? Środa Popielcowa, uroczystość obchodzona w Kościele katolickim, jest świętem ruchomym. Jej datę wyznacza termin Świąt Wielkanocnych – Popielec wypada dokładnie na 46 dni kalendarzowych przed Niedzielą Zmartwychwstania, jako że w 40-dniowy okres postu nie wlicza się niedziel. W tym roku Środa Popielcowa wypada 1 marca. Post ścisły. Jak pościć w Środę Popielcową i w Wielki Piątek? Post ścisły. Jak pościć w Środę Popielcową i w Wielki Piątek? W Środę Popielcową i w Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. Osoby w wieku od 18 do 60 lat powinny ograniczyć liczbę i obfitość posiłków, a także powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Młodzieży od 14. roku życia dotyczy tylko ten ostatni nakaz. Co można jeść w dni postu ścisłego? Środa Popielcowa. Najpopularniejsze postanowienia wielkopostne Środa Popielcowa. Najpopularniejsze postanowienia wielkopostne Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim 40-dniowy okres Wielkiego Postu, czyli przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wielu katolików na czas Wielkiego Postu podejmuje postanowienia, które mają ich przygotować do Wielkanocy. Z czego katolicy rezygnują w Środę Popielcową?

Zobacz też

TOP gorących SMSów agenta Tomka do poseł Sawickiej. Podręcznik jak poderwać kobietę? TOP gorących SMSów agenta Tomka do poseł Sawickiej. Podręcznik jak poderwać kobietę? "Jak cię zobaczę, ostatnie soki z ciebie wyduszę",  "Nie ma ciebie, komu mam śpiewać?" - to tylko wybrane SMSy jakie słał udający biznesmena agent Tomek do uwodzonej posłanki PO Beaty Sawickiej. Miłosne igraszki smsowe niestety w rezultacie nie skończyły się dobrze dla Beaty Sawickiej, która koniec końców została uznana za winną korupcji i została skazana na 3 lata więzienia. Mówimy na jakie sztuczki podrywać smsem kobietę? Jak to zrobić? ZMIANY EMERYTUR MUNDUROWYCH. Kiedy policjanci i żołnierze przejdą na emeryturę po reformie? ZMIANY EMERYTUR MUNDUROWYCH. Kiedy policjanci i żołnierze przejdą na emeryturę po reformie? Poza podwyższeniem wieku emerytalnego rząd szykuje również zmiany emerytur mundurowych. Czy tak jak nieuprzywilejowane grupy zawodowe policjanci i żołnierze będą musieli pracować do 67. roku życia? Jaki staż pracy będzie obowiązywał mundurówkę i jak będzie wyliczana wysokość jej emerytur? Kuna w domu. Jak się pozbyć kuny? Kuna w domu. Jak się pozbyć kuny? Urządza dzikie harce na strychu nie dając spać, niszczy ocieplenie dachu i zostawia odchody, których zapach trudno usunąć. Wygląda tak milutko, a jest prawdziwym utrapieniem dla właścicieli domów. Każdy więc chce się pozbyć kuny, ale nie jest to proste, bo jest inteligentna i przebiegła. Jak wypłoszyć ze swojego domu dziką lokatorkę - kunę domową?  Jak USUNĄĆ GNIAZDO SZERSZENI? Kogo wezwać do pomocy i ile to kosztuje? Jak USUNĄĆ GNIAZDO SZERSZENI? Kogo wezwać do pomocy i ile to kosztuje? Szerszenie budują swoje gniazda w miejscach zacienionych i osłoniętych od deszczu oraz wiatru. Zwykle umieszczają je na poddaszach, strychach, w dziuplach drzew. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć skutecznie i bezpiecznie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!