Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2016 i zaczyna się Wielki Post?

Środa Popielcowa, uroczystość obchodzona w Kościele katolickim, jest świętem ruchomym. Jej datę wyznacza termin Świąt Wielkanocnych – Popielec wypada dokładnie na 46 dni kalendarzowych przed Niedzielą Zmartwychwstania, jako że w 40-dniowy okres postu nie wlicza się niedziel. W tym roku Środa Popielcowa wypada 10 lutego.
Zdjęcie z artykułu: Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2016 i zaczyna się Wielki Post?
Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2016? Kiedy początek Wielkiego Postu?źródło:Thinkstockphotos.com

Data Środy Popielcowej w 2016 roku

Środa Popielcowa, zwana Popielcem, rozpoczyna Wielki Post. We wtorek o północy kończy się karnawał – ten moment to tradycyjny „śledź”, który nazwę wziął od postnej potrawy, podawanej gościom na ostatkowych zabawach urządzanych w ostatkowy wtorek. Środa Popielcowa dla chrześcijan oznacza koniec hucznych zabaw. W tym czasie nie należy się głośno bawić - chodzić do dyskotek czy klubów ani urządzać wielkich przyjęć czy gościć na takich.

.. Wszystko o Środzie Popielcowej

Ponieważ termin Środy Popielcowej wylicza się na 40 dni roboczych przed Wielkanocą (niedziele jako dni świąteczne – radosne uroczystości upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa – nigdy nie są postne). W kościołach zachodnich termin Wielkanocy wyznaczany jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tzw. paschalna pełnia Księżyca), przypadającej po 21 marca. Oznacza to, że Wielkanoc wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia (włącznie). Wielkanoc 2016 roku wypada 27 marca. Z tego data Środy Popielcowej to 10 lutego.

Jak obchodzi się Środę Popielcową i Wielki Post?

W Środę Popielcową katolików obowiązuje ścisły post. Nie je się mięsa ani tłustych potraw,  Głównym obrzędem w czasie mszy w kościele w Środę Popielcową jest posypanie głów wiernych popiołem. Ten zwyczaj wywodzi się jeszcze z tradycji judaizmu, kiedy to Żydzi na znak pokuty i wyrażenia skruchy za grzechy sypali na głowy popiół. W Kościele katolickim oficjalnie do liturgii tę ceremonię wprowadził papież Urban II w XI wieku. Sypiąc popiół, kapłan wypowiada słowa: „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”.

.. Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Kto musi zachować post?

Mimo że Środa Popielcowa nie jest w Polsce dniem wolnym od pracy ani też świętem nakazanym, w kościołach są tłumy wiernych, pragnących uroczyście rozpocząć 40-dniowy Wielki Post i przygotować się na święto zmartwychwstania Chrystusa. Post ten nawiązuje do opisanego w Ewangelii 40-dniowego postu Jezusa Chrystusa na pustyni. Kończy się w Wielki Czwartek, w chwili rozpoczęcia Mszy Wieczerzy Pańskiej.

.. Wszystko o poście i poszczeniu

Redakcja 28/01/2016

Podobne

Środa Popielcowa. Czy w Popielec trzeba iść do kościoła i zachować post? Środa Popielcowa. Czy w Popielec trzeba iść do kościoła i zachować post? Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu, czyli duchowego przygotowania do Wielkanocy. W Kościele katolickim odprawiana jest tego dnia specjalna liturgia. Jak po katolicku obchodzić Popielec? Czy trzeba iść do kościoła na mszę i przez cały dzień zachować ścisły post? Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2016 i zaczyna się Wielki Post? Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2016 i zaczyna się Wielki Post? Środa Popielcowa, uroczystość obchodzona w Kościele katolickim, jest świętem ruchomym. Jej datę wyznacza termin Świąt Wielkanocnych – Popielec wypada dokładnie na 46 dni kalendarzowych przed Niedzielą Zmartwychwstania, jako że w 40-dniowy okres postu nie wlicza się niedziel. W tym roku Środa Popielcowa wypada 10 lutego. Post ścisły. Jak pościć w Środę Popielcową i w Wielki Piątek? Post ścisły. Jak pościć w Środę Popielcową i w Wielki Piątek? W Środę Popielcową i w Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. Osoby w wieku od 18 do 60 lat powinny ograniczyć liczbę i obfitość posiłków, a także powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Młodzieży od 14. roku życia dotyczy tylko ten ostatni nakaz. Co można jeść w dni postu ścisłego? Środa Popielcowa - najpopularniejsze postanowienia wielkopostne Środa Popielcowa - najpopularniejsze postanowienia wielkopostne Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim 40-dniowy okres Wielkiego Postu, czyli przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wielu katolików na czas Wielkiego Postu podejmuje postanowienia, które mają ich przygotować do Wielkanocy. Z czego katolicy rezygnują w Środę Popielcową?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!