Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2016 i zaczyna się Wielki Post?

Środa Popielcowa, uroczystość obchodzona w Kościele katolickim, jest świętem ruchomym. Jej datę wyznacza termin Świąt Wielkanocnych – Popielec wypada dokładnie na 46 dni kalendarzowych przed Niedzielą Zmartwychwstania, jako że w 40-dniowy okres postu nie wlicza się niedziel. W tym roku Środa Popielcowa wypada 10 lutego.
Zdjęcie z artykułu: Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2016 i zaczyna się Wielki Post?
Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2016? Kiedy początek Wielkiego Postu?źródło:Thinkstockphotos.com

Data Środy Popielcowej w 2016 roku

Środa Popielcowa, zwana Popielcem, rozpoczyna Wielki Post. We wtorek o północy kończy się karnawał – ten moment to tradycyjny „śledź”, który nazwę wziął od postnej potrawy, podawanej gościom na ostatkowych zabawach urządzanych w ostatkowy wtorek. Środa Popielcowa dla chrześcijan oznacza koniec hucznych zabaw. W tym czasie nie należy się głośno bawić - chodzić do dyskotek czy klubów ani urządzać wielkich przyjęć czy gościć na takich.

.. Wszystko o Środzie Popielcowej

Ponieważ termin Środy Popielcowej wylicza się na 40 dni roboczych przed Wielkanocą (niedziele jako dni świąteczne – radosne uroczystości upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa – nigdy nie są postne). W kościołach zachodnich termin Wielkanocy wyznaczany jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tzw. paschalna pełnia Księżyca), przypadającej po 21 marca. Oznacza to, że Wielkanoc wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia (włącznie). Wielkanoc 2016 roku wypada 27 marca. Z tego data Środy Popielcowej to 10 lutego.

Jak obchodzi się Środę Popielcową i Wielki Post?

W Środę Popielcową katolików obowiązuje ścisły post. Nie je się mięsa ani tłustych potraw,  Głównym obrzędem w czasie mszy w kościele w Środę Popielcową jest posypanie głów wiernych popiołem. Ten zwyczaj wywodzi się jeszcze z tradycji judaizmu, kiedy to Żydzi na znak pokuty i wyrażenia skruchy za grzechy sypali na głowy popiół. W Kościele katolickim oficjalnie do liturgii tę ceremonię wprowadził papież Urban II w XI wieku. Sypiąc popiół, kapłan wypowiada słowa: „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”.

.. Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Kto musi zachować post?

Mimo że Środa Popielcowa nie jest w Polsce dniem wolnym od pracy ani też świętem nakazanym, w kościołach są tłumy wiernych, pragnących uroczyście rozpocząć 40-dniowy Wielki Post i przygotować się na święto zmartwychwstania Chrystusa. Post ten nawiązuje do opisanego w Ewangelii 40-dniowego postu Jezusa Chrystusa na pustyni. Kończy się w Wielki Czwartek, w chwili rozpoczęcia Mszy Wieczerzy Pańskiej.

.. Wszystko o poście i poszczeniu

Redakcja 28/01/2016

Zobacz też

Wielcy wojownicy. Tokugawa Ieyasu – największy japoński samuraj Wielcy wojownicy. Tokugawa Ieyasu – największy japoński samuraj Był buntownikiem i uzurpatorem, ale udało mu się zjednoczyć kraj. Był niezwykle utalentowany jako generał i przywódca wojskowy Japonii, ale zarazem podstępny i szalony. Tokugawa Ieyasu to bez wątpienia największy japoński samuraj. Ostatnia odsłona cyklu „Rosja od środka” – reportaż Darii Khlestkiny „Ostatnia limuzyna". Ostatnia odsłona cyklu „Rosja od środka” – reportaż Darii Khlestkiny „Ostatnia limuzyna". Co wiemy o dzisiejszej Rosji? Co wiemy o Rosjanach, czy też o ludziach, którzy często zamiast określać się mianem Rosjan wolą o sobie mówić „ludzie sowieccy"? Po raz ostatni przyjrzyjmy im się z bliska. FOKUS TV zaprasza na czwartą odsłonę cyklu poświęconego współczesnej Rosji – reportaż „Ostatnia limuzyna" – polska premiera filmu o fabryce samochodów ZiŁ. Za kulisami. Tokijska mafia. Yakuza, czyli przestępczość zorganizowana w Japonii Za kulisami. Tokijska mafia. Yakuza, czyli przestępczość zorganizowana w Japonii O tokijskiej Yakuzie słyszeli wszyscy. Jednak niewiele osób, nawet w samym Tokio, wie, jakimi dokładnie zasadami rządzi się ta organizacja, jak do niej trafić i kto do niej należy. Przestępczość zorganizowana w Japonii ma długą historię. Przez wielu Japończyków yakuza uznawana jest za część japońskiej tradycji i uważana za nieśmiertelną. Ludzkie oblicze planety, odc. 5. Góry – wśród urwisk i skał Ludzkie oblicze planety, odc. 5. Góry – wśród urwisk i skał Na dużych wysokościach nad poziomem morza, na wszystkich kontynentach świata żyją tysiące ludzi, radząc sobie w trudnych górskich warunkach. Jedni schronili się tam przed konfliktami, toczącymi się w ich krajach, inni zawędrowali w góry w poszukiwaniu rzadko spotykanych surowców naturalnych.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!