Kiedy wymienić akumulator w samochodzie?

Samochodowy akumulator powinien bez obciążenia dawać napięcie około 13 wolt, po przekręceniu kluczyka wartość napięcia nie powinna spaść poniżej 8-9 woltów. Jeśli pod obciążeniem wahania napięcia są większe, może to świadczyć o jego rozładowaniu lub zużyciu akumulatora.

Żeby sprawdzić kondycję akumulatora, potrzebny jest miernik napięcia i miernik natężenia prądu. Ten pierwszy pozwoli sprawdzić, w jakim stanie jest samochodowa bateria, drugi pozwala wykluczyć ewentualne zwarcia w układzie elektrycznym, które mogą powodować szybkie rozładowanie akumulatora.

Jakie jest prawidłowe napięcie w akumulatorze?

Samochody mają instalację elektryczną 12-woltową. Sam akumulator bez żadnego obciążenia (przy wyjętym kluczyku ze stacyjki) powinien mieć jednak wyższe napięcie, zazwyczaj jest to około 12,4 do 13 woltów. Gdy przekręcimy kluczyk, napięcie gwałtownie spadnie - jeśli jednak akumulator jest naładowany, a w instalacji nie ma zwarcia, miernik powinien wskazywać nie mniej niż 8-9 voltów. Jeżeli w momencie rozruchu napięcie spadnie do poziomu poniżej 6 volt, wtedy akumulator na pewno potrzebuje ładowania.

Jakie jest prawidłowe natężenie prądu?

Jeśli chodzi o natężenie prądu, pamiętajmy, że nawet przy wyłączonej stacyjce takie systemy jak immobiliser czy alarm pobierają prąd. Miernik powinien wskazywać jednak pobór dopiero na poziomie miliamperów. W momencie rozruchu pobór prądu może skoczyć nawet do 25 amperów. Nienormalnym objawem jest natomiast ciągłe obciążenie samochodowej baterii na poziomie kilkuset miliamperów (lub wyższym).

Akumulator jeszcze do ładowania czy już do wymiany?

Po zbadaniu akumulatora miernikiem i stwierdzeniu, że jest on rozładowany, nadal nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że nadaje się on do wymiany. Pewność taką możemy mieć dopiero po próbie naładowania akumulatora. Jeśli po podłączeniu pod ładowarkę gwałtownie wzrasta natężenie prądu (aż do poziomu, w którym działa bezpiecznik) lub akumulator w ogóle nie chce się ładować, wówczas akumulator jest już nie do uratowania.

Akumulator bezwzględnie nadaje się do wymiany również wtedy, gdy ma uszkodzoną obudowę - nawet jeśli daje się ładować. Wyciekający kwas lub żel może spowodować duże zniszczenia pod maską!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/12/2011

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!