Kiedy w tym roku wypada Środa Popielcowa?

Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post, jest świętem ruchomym. Jej datę wyznacza termin Świąt Wielkanocnych. W roku 2017 Popielec wypada 1 marca.

Głównym obrzędem w czasie mszy w kościele w Środę Popielcową jest posypanie głów wiernych popiołem. Ten zwyczaj wywodzi się jeszcze z tradycji judaizmu, kiedy to Żydzi na znak pokuty i wyrażenia skruchy za grzechy sypali na głowy popiół. W Kościele katolickim oficjalnie do liturgii tę ceremonię wprowadził papież Urban II w XI wieku. Kapłan sypiąc popiół wypowiada słowa: „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”.

.. Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła i zachować post? [KLIKNIJ]

Mimo że Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy, w kościołach są tłumy wiernych, pragnących uroczyście rozpocząć 40-dniowy Wielki Post i przygotować się na zmartwychwstanie Chrystusa. Wielkanoc w 2017 r. przypadnie 16 kwietnia.

Redakcja 22/02/2017

Zobacz też

Jasnowidząca Wanga – serial o XX-wiecznej prorokini. WIDEO Jasnowidząca Wanga – serial o XX-wiecznej prorokini. WIDEO Rok 1996, Rosja. Rządowa delegacja jedzie do Bułgarii na spotkanie z jasnowidzącą staruszką, Wangą. Dołącza do nich ekipa telewizyjna, licząc na wywiad z niezwykłą kobietą. Z grupy Wanga wybiera młodą stażystkę, Alisę, której chce opowiedzieć historię swojego życia. Rozpoczyna się ona w 1911 roku w Strumicy, gdzie Wanga urodziła się w ubogiej pasterskiej rodzinie. Jak zrobić strój na jasełka? Maryja, Józef, anioł, pasterz Jak zrobić strój na jasełka? Maryja, Józef, anioł, pasterz Jasełka na stałe już weszły do tradycji świątecznych. Przed lub po świętach Bożego Narodzenia w kościołach, przedszkolach i szkołach wystawiane są jasełka. Biorą w nich udział nasze dzieci. Jak samodzielnie przygotować stroje na jasełka? Jak zrobić przebranie Maryi, Józefa, pasterza, jednego z Trzech Króli albo anioła? Film „Francuskie siły specjalne w akcji”: dokument o RAID i terroryzmie we Francji Film „Francuskie siły specjalne w akcji”: dokument o RAID i terroryzmie we Francji Twórcy dokumentu wnikają w struktury francuskiej specjalnej jednostki antyterrorystycznej RAID, biorącej udział w najbardziej niebezpiecznych i skomplikowanych operacjach. RAID uczestniczył m.in. w akcji ujęcia terrorystów odpowiedzialnych za ataki w Paryżu 13 listopada 2015 roku i za zamach na redakcję gazety „Charlie Hebdo” w styczniu 2015 roku. Kamera towarzyszy członkom tej elitarnej brygady podczas szkoleń i ryzykownych akcji. Śladem francuskiego dżihadysty. Dlaczego Europejczycy zasilają Państwo Islamskie? Śladem francuskiego dżihadysty. Dlaczego Europejczycy zasilają Państwo Islamskie? Co europejskich muzułmanów – urodzonych i wychowanych we Francji, w Belgii, w Niemczech czy w Anglii – popycha ku Państwu Islamskiemu, wyjątkowo krwawej organizacji terrorystycznej? Odpowiedź w niezwykłym dokumencie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!