Kiedy trzeba wymienić gaśnicę w samochodzie?

Prawo o ruchu drogowym określa w swoich przepisach, że gaśnica samochodowa musi być utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie. Dodatkowo jej umiejscowienie powinno być łatwo dostępne w razie potrzeby użycia. Czy trzeba regularnie wymieniać gaśnicę w aucie, by była ważna?

Od gaśnicy samochodowej wymaga się, by była sprawna. Nie ma więc konieczności wymieniania jej, gdy tylko mija termin przydatności. To nie produkt żywnościowy - nie może się od tak zepsuć i przeterminować. Gaśnica wymaga okresowej konserwacji i legalizacji - jej ważność trwa zwykle około 5 lat.

Jaki jest koszt legalizacji gaśnicy?

Legalizacja gaśnicy nie jest dużym wydatkiem. Koszt takiego zabiegu wynosi parę złotych - zwykle nie przekracza 5 zł. Na potwierdzenie dostajemy nalepkę na butlę z datą przeglądu. Legalizacji można dokonać w prawie każdej stacji diagnostycznej. W przypadku uznania gaśnicy za niesprawną można wykonać wymianę czynnika gaśniczego. Cena to około 15-20 zł.

Czy grozi mandat za brak legalizacji?

W razie kontroli drogowej policjant po stwierdzeniu przekroczenia terminu ważności nie może z tego powodu zatrzymać dowodu rejestracyjnego ani ukarać mandatem prowadzącego pojazd. Policjant może natomiast pouczyć kierowcę o potrzebie konserwacji i sprawdzenia gaśnicy, aby w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba jej użycia, zadziałała ona sprawnie i skutecznie.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!