Rzeżucha i owies na Wielkanocnym stole

Wielkanocny stół ozdabiamy gałązkami bukszpanu czy wierzby, jak również kępkami zielonej „trawki”. Wielkanocną „trawkę” możemy przygotować sami. Trzeba tylko kupić nasiona rzeżuchy lub zboża (pszenicy, żyta, owsa). Jak przygotować zielone dekoracje na Wielkanoc?
Zdjęcie z artykułu: Rzeżucha i owies na Wielkanocnym stole
Wielkanocna rzeżuchaźródło:pixabay.com/ PublicDomainPictures

Jak i kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc?

Nasiona rzeżuchy wysiewa się płytko do doniczki z ziemią lub na naczynie odwrócone do góry dnem i grubo wyłożone wilgotną watą lub ligniną. Pojemnik trzymamy w temperaturze 20–22º C, w miejscu niezbyt jasnym. Po dwóch dniach przenosimy do dobrze oświetlonego pomieszczenia. Po 5–6 dniach mamy już rzeżuchę wysokości 6 cm.

Jak wyhodować trawkę na Wielkanoc?

Nasiona zbóż najpierw zalewamy letnią wodą i pozostawiamy na 24 godziny. Następnie wysiewamy je do doniczki wypełnionej ziemią i przykrywamy je centymetrową warstwą podłoża. Pojemnik okrywamy folią i ustawiamy w jasnym, ciepłym miejscu. Codziennie zdejmujemy folię, aby przewietrzyć kiełkujące roślinki. Jeżeli podłoże jest wilgotne, siewki tylko zraszamy, jeśli suche – delikatnie podlewamy. Po 10 dniach zboże osiąga około 10 cm wysokości. Zielone trawki będą pięknie prezentowały się w ozdobnych ceramicznych lub wiklinowych osłonkach, w kształcie baranka, kurki, zajączka czy koszyczka.

Redakcja 05/04/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!