Kiedy rozebrać choinkę? Tradycyjne daty: 6 stycznia, 2 lutego i...

Kiedy rozebrać choinkę? Sprawa wydaje się prosta – bożonarodzeniowe drzewko należy wyrzucić wtedy, gdy przestanie wyglądać świeżo i dekoracyjnie. Tradycyjnie jednak choinka w polskim domu stoi do jednego z trzech świąt: Trzech Króli, Niedzieli Chrztu Pańskiego lub Matki Bożej Gromnicznej. Jakie to daty?
Zdjęcie z artykułu: Kiedy rozebrać choinkę? Tradycyjne daty: 6 stycznia, 2 lutego i...
Kiedy rozebrać choinkę?źródło:Thinkstockphotos.com/Purestock

Jeśli zastanawiasz się, kiedy rozebrać choinkę, nie zwlekaj i zrób to w jednym z trzech terminów określonych przez tradycję. Nie trzymaj w domu sypiącej się choinki do czasu, gdy zostanie z niej jedynie suchy patyk. Kiedy więc warto odłożyć ozdoby choinkowe do pudełek, lampki zwinąć, a samo drzewko wynieść na śmietnik?

Kiedy rozebrać choinkę?

Choinkę rozebrać najlepiej:

  • 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli – to jednak wczesny termin, przez co niewiele osób decyduje się na zdjęcie dekoracji z choinki właśnie wtedy.
  • w pierwszą niedzielę po 6 stycznia, czyli Niedzielę Chrztu Pańskiego – to najlepszy czas na wyrzucenie drzewka, które już wtedy przestaje wyglądać świeżo
  • 2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej – do tego czasu choinka stoi na pl. Świętego Piotra w Watykanie i w większości polskich kościołów, dlatego możesz sugerować się tym terminem

.. Kiedy rozebrać choinkę? Sugestii szukaj też na Qba vlog!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tradycyjne rozebranie choinki wiąże się z tymi datami. Większość wyrzuca choinkę, kiedy ta zaczyna się sypać. Nie jest to wbrew tradycji katolickiej, ponieważ momentu wyrzucenia drzewka nie określa obrządek liturgiczny. Choinkę możesz trzymać w domu, póki nie przestanie być jego prawdziwą ozdobą. W łatwiejszym położeniu znajdują się posiadacze sztucznych drzewek. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, poczekaj z rozbieraniem choinki do przyjęcia w swoim domu księdza po kolędzie.

Redakcja 11/01/2016

Podobne

Pasterka, msza pasterska – jaką ma historię?Jak przebiega, ile trwa, czy jest obowiązkowa? Pasterka, msza pasterska – jaką ma historię?Jak przebiega, ile trwa, czy jest obowiązkowa? Już niedługo Wigilia Bożego Narodzenia, śnieg, środek nocy i tłumy zmierzające na pasterkę... Ta uroczysta msza gromadzi wiernych w kościołach na całym świecie. Odprawiana na pamiątkę modlitwy i oczekiwania pasterzy na narodziny Jezusa Chrystusa, jest najważniejszym momentem świąt i piękną tradycją. Świąteczne dekoracje: bożonarodzeniowy wianek na drzwi. Zrób go sam! Świąteczne dekoracje: bożonarodzeniowy wianek na drzwi. Zrób go sam! Boże Narodzenie wymaga wyjątkowej oprawy. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się m.in. bożonarodzeniowe wianki na drzwi, które świąteczny nastrój wprowadzają już u wejścia do domu. Taki wianek możemy wykonać samodzielnie. Nie jest to nic trudnego, a satysfakcja z własnoręcznie przygotowanej ozdoby świątecznej będzie ogromna. Poinsetia, poinsecja, gwiazda betlejemska. Jak o nią dbać? UPRAWA, PIELĘGNACJA Poinsetia, poinsecja, gwiazda betlejemska. Jak o nią dbać? UPRAWA, PIELĘGNACJA Co zrobić, by gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, przetrwała święta? Jak o nią zadbać po Bożym Narodzeniu? Jak uprawiać, by pięknie wybarwiła się także za rok? Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania nie są trudne, a sukces w uprawie tej dekoracyjnej rośliny może odnieść nie tylko dyplomowany ogrodnik. Kiedy rozebrać choinkę? Tradycyjne daty: 6 stycznia, 2 lutego i... Kiedy rozebrać choinkę? Tradycyjne daty: 6 stycznia, 2 lutego i... Kiedy rozebrać choinkę? Sprawa wydaje się prosta – bożonarodzeniowe drzewko należy wyrzucić wtedy, gdy przestanie wyglądać świeżo i dekoracyjnie. Tradycyjnie jednak choinka w polskim domu stoi do jednego z trzech świąt: Trzech Króli, Niedzieli Chrztu Pańskiego lub Matki Bożej Gromnicznej. Jakie to daty?

Zobacz też

Kim jest TOMASZ KUCHAR, zwycięzca RAJDU BARBÓRKA? Kim jest TOMASZ KUCHAR, zwycięzca RAJDU BARBÓRKA? Tomasz Kuchar po raz szósty zwyciężył w RAJDZIE BARBÓRKA! Kim jest Tomasz KUCHAR, kierowca rajdowy, co osiągnął? Dlaczego kupił lotnisko i co zamierza tam robić? HOROSKOP NA KONIEC ŚWIATA GRUDZIEŃ. Co czeka znaki zodiaku PRZED KOŃCEM ŚWIATA. Co Cię spotka do 21.12.2012? HOROSKOP NA KONIEC ŚWIATA GRUDZIEŃ. Co czeka znaki zodiaku PRZED KOŃCEM ŚWIATA. Co Cię spotka do 21.12.2012? Co czeka znaki zodiaku w grudniu przed końcem roku 21.XII.2012? Czy grudzień 2012 jest ostatnim grudniem? Jeśli przepowiednia o końcu świata 21 grudnia 2012 się sprawdzi, to może być ostatni miesiąc istnienia Ziemi, istnienia ludzkości. Przeczytaj i sprawdź co czeka znaki zodiaku przed zbliżającym się końcem świata. Co czeka raki, koziorożce, barany, panny, wagi, byki i inne znaki w ostatnim grudniu 2012. Horoskop na grudzień 2012 Kim jest Michał SOŁOWOW, który zajął drugie miejsce w rajdzie BARBÓRKA 2012? Kim jest Michał SOŁOWOW, który zajął drugie miejsce w rajdzie BARBÓRKA 2012? Michał Sołowow to kierowca rajdowy (wielokrotny rajdowy wicemistrz Europy) i biznesmen, który zajął drugie miejsce w 50 RAJDZIE  BARBÓRKA 2012? Kim jest Michał Sołowow, co osiągnął na polu zawodowym i jako kierowca rajdowy. 50. RAJD BARBÓRKA 2012. Ile odcinków ma rajd 1 grudnia w Warszawie? Odcinek Karowa i który jeszcze ciekawy? 50. RAJD BARBÓRKA 2012. Ile odcinków ma rajd 1 grudnia w Warszawie? Odcinek Karowa i który jeszcze ciekawy? Rajd Barbórki 1 grudnia na ulicach Warszawy, w tym na Karowej. Po raz 50 po ulicach Warszawy ścigać się będę uczestnicy rajdu Barbórka. Najbardziej prestiżowy wyścig w Polsce, mimo iż dość krótki – niewiele ponad 21 km, wypróbowuje umiejętności najlepszych kierowców na bardzo trudnych, ale i widowiskowych trasach. Ile odcinków ma barbórka?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!