Kiedy rozebrać choinkę? Tradycyjne daty: 6 stycznia, 2 lutego i...

Kiedy rozebrać choinkę? Sprawa wydaje się prosta – bożonarodzeniowe drzewko należy wyrzucić wtedy, gdy przestanie wyglądać świeżo i dekoracyjnie. Tradycyjnie jednak choinka w polskim domu stoi do jednego z trzech świąt: Trzech Króli, Niedzieli Chrztu Pańskiego lub Matki Bożej Gromnicznej. Jakie to daty?
Zdjęcie z artykułu: Kiedy rozebrać choinkę? Tradycyjne daty: 6 stycznia, 2 lutego i...
Kiedy rozebrać choinkę?źródło:Thinkstockphotos.com/Purestock

Jeśli zastanawiasz się, kiedy rozebrać choinkę, nie zwlekaj i zrób to w jednym z trzech terminów określonych przez tradycję. Nie trzymaj w domu sypiącej się choinki do czasu, gdy zostanie z niej jedynie suchy patyk. Kiedy więc warto odłożyć ozdoby choinkowe do pudełek, lampki zwinąć, a samo drzewko wynieść na śmietnik?

Kiedy rozebrać choinkę?

Choinkę rozebrać najlepiej:

  • 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli – to jednak wczesny termin, przez co niewiele osób decyduje się na zdjęcie dekoracji z choinki właśnie wtedy.
  • w pierwszą niedzielę po 6 stycznia, czyli Niedzielę Chrztu Pańskiego – to najlepszy czas na wyrzucenie drzewka, które już wtedy przestaje wyglądać świeżo
  • 2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej – do tego czasu choinka stoi na pl. Świętego Piotra w Watykanie i w większości polskich kościołów, dlatego możesz sugerować się tym terminem

.. Kiedy rozebrać choinkę? Sugestii szukaj też na Qba vlog!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tradycyjne rozebranie choinki wiąże się z tymi datami. Większość wyrzuca choinkę, kiedy ta zaczyna się sypać. Nie jest to wbrew tradycji katolickiej, ponieważ momentu wyrzucenia drzewka nie określa obrządek liturgiczny. Choinkę możesz trzymać w domu, póki nie przestanie być jego prawdziwą ozdobą. W łatwiejszym położeniu znajdują się posiadacze sztucznych drzewek. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, poczekaj z rozbieraniem choinki do przyjęcia w swoim domu księdza po kolędzie.

Redakcja 11/01/2016

Podobne

Pasterka, msza pasterska – jaką ma historię?Jak przebiega, ile trwa, czy jest obowiązkowa? Pasterka, msza pasterska – jaką ma historię?Jak przebiega, ile trwa, czy jest obowiązkowa? Już niedługo Wigilia Bożego Narodzenia, śnieg, środek nocy i tłumy zmierzające na pasterkę... Ta uroczysta msza gromadzi wiernych w kościołach na całym świecie. Odprawiana na pamiątkę modlitwy i oczekiwania pasterzy na narodziny Jezusa Chrystusa, jest najważniejszym momentem świąt i piękną tradycją. Świąteczne dekoracje: bożonarodzeniowy wianek na drzwi. Zrób go sam! Świąteczne dekoracje: bożonarodzeniowy wianek na drzwi. Zrób go sam! Boże Narodzenie wymaga wyjątkowej oprawy. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się m.in. bożonarodzeniowe wianki na drzwi, które świąteczny nastrój wprowadzają już u wejścia do domu. Taki wianek możemy wykonać samodzielnie. Nie jest to nic trudnego, a satysfakcja z własnoręcznie przygotowanej ozdoby świątecznej będzie ogromna. Poinsetia, poinsecja, gwiazda betlejemska. Jak o nią dbać? UPRAWA, PIELĘGNACJA Poinsetia, poinsecja, gwiazda betlejemska. Jak o nią dbać? UPRAWA, PIELĘGNACJA Co zrobić, by gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, przetrwała święta? Jak o nią zadbać po Bożym Narodzeniu? Jak uprawiać, by pięknie wybarwiła się także za rok? Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania nie są trudne, a sukces w uprawie tej dekoracyjnej rośliny może odnieść nie tylko dyplomowany ogrodnik. Kiedy rozebrać choinkę? Tradycyjne daty: 6 stycznia, 2 lutego i... Kiedy rozebrać choinkę? Tradycyjne daty: 6 stycznia, 2 lutego i... Kiedy rozebrać choinkę? Sprawa wydaje się prosta – bożonarodzeniowe drzewko należy wyrzucić wtedy, gdy przestanie wyglądać świeżo i dekoracyjnie. Tradycyjnie jednak choinka w polskim domu stoi do jednego z trzech świąt: Trzech Króli, Niedzieli Chrztu Pańskiego lub Matki Bożej Gromnicznej. Jakie to daty?

Zobacz też

Chaplin - narodziny „Dyktatora”. Film dokumentalny odsłaniający kulisy powstania „Dyktatora", słynnej filmowej satyry na Hitlera Chaplin - narodziny „Dyktatora”. Film dokumentalny odsłaniający kulisy powstania „Dyktatora", słynnej filmowej satyry na Hitlera Jak to się stało, że w głowie Charliego Chaplina narodził się pomysł na nakręcenie satyry na Adolfa Hitlera? Czy słynny hollywoodzki aktor i reżyser nie obawiał się, że treść filmu okaże zbyt kontrowersyjna? Czy nie martwił się, że poniesie straty finansowe? FOKUS TV zaprasza na film dokumentalny prezentujący kulisy powstania „Dyktatora" Charliego Chaplina. Raj dla kobiet - kobieca seksturystyka na Bali. Film dokumentalny o mężczyznach, którzy spełniają kobiece marzenia Raj dla kobiet - kobieca seksturystyka na Bali. Film dokumentalny o mężczyznach, którzy spełniają kobiece marzenia Seksturystyka dla kobiet - temat tabu? W poszukiwaniu spełnienia w egzotycznych krajach przodują dziś biali mężczyźni z bogatych krajów Zachodu. Ale w tym samym celu za granicę wyjeżdżają także i kobiety. FOKUS TV zaprasza na film dokumentalny „Raj dla kobiet", którego tematem jest kobieca seksturystyka rozwijająca się w jednym z najbardziej znanych centrów tego zjawiska - na indonezyjskiej wyspie Bali. Prawdziwa historia rodu Borgiów - sezon 2, odcinek 6. Strącić papieża z tronu! Borgiowie i ich tajemnice w kolejnym odcinku drugiego sezonu serialu Prawdziwa historia rodu Borgiów - sezon 2, odcinek 6. Strącić papieża z tronu! Borgiowie i ich tajemnice w kolejnym odcinku drugiego sezonu serialu Wrogowie Rodriga po raz kolejny atakują. Della Rovere chce sprokurować kompromitujący dokument, który pozbawi Borgię tronu papieskiego. Oto Borgiowie i ich tajemnice w kolejnym odcinku drugiego sezonu serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów". Prawdziwa historia rodu Borgiów - sezon 2, odcinek 5. Przekupstwo, morderstwa, szantaż, czyli jak się pozbyć kardynalskiego kapelusza! Prawdziwa historia rodu Borgiów - sezon 2, odcinek 5. Przekupstwo, morderstwa, szantaż, czyli jak się pozbyć kardynalskiego kapelusza! Po zwycięstwie nad Savonarolą Cezar Borgia triumfalnie wraca do Rzymu. Sukces uważa za punkt zwrotny w swojej karierze. Nie rezygnuje z planów poślubienia Carlotty d'Aragon i włożenia na głowę korony króla Neapolu. Oto Borgiowie i ich tajemnice w kolejnym odcinku serialu poświęconego jednemu z najpotężniejszych rodów dawnej Europy.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!