Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Odszedłeś z pracy i nie zdążyłeś wykorzystać przysługującego ci urlopu? Dostaniesz za to pieniądze. Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi tylko w przypadku gdy rozwiązano z nim lub wygasła jego umowa o pracę, a on nie wykorzystał w całości urlopu przysługującego mu do momentu zakończenia trwania umowy – proporcjonalnie do przepracowanej części roku, a także urlopu zaległego – z poprzednich lat.

W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop niezależnie od rodzaju umowy o pracę, niezależnie od długości zatrudnienia i od trybu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Nie ma znaczenia z jakiego powodu pracownik nie wykorzystał urlopu, ani czy rozliczył się czy nie z powierzonego mu przez pracodawcę mienia. Z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane żadne należności poza określonymi w art. 87 § 1 kodeksu pracy.

Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę zawsze powoduje automatyczne przekształcenie prawa do urlopu wypoczynkowego w roszczenie o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego – niezależnie od woli stron. Pracownik nie może się zrzec tego uprawnienia. Staje się ono wymagalne w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy – w przypadku opóźnienia wypłaty pracownik ma prawo żądania odsetek z tytułu zwłoki.

W żadnym przypadku nie jest dopuszczalne zastąpienie urlopu wypoczynkowego ekwiwalentem pieniężnym w trakcie trwania stosunku pracy.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 13/05/2013

Zobacz też

Jak dostać się na mecz na STADION NARODOWY i jak z niego wrócić? Jak dostać się na mecz na STADION NARODOWY i jak z niego wrócić? Jak dostać się na Stadion Narodowy w czasie dni meczowych i jak wrócić po zakończeniu meczu? Jakie zmiany w komunikacji? Czym najlepiej dojechać: autobusem, tramwajem, pociągiem? Jakie dodatkowe linie zostaną uruchomione? Gdzie zaparkować samochód? Przeczytaj nasz poradnik! Czy warto poświęcać uwagę bliźnim?  Czy warto poświęcać uwagę bliźnim? „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...” To przesłanie zaczerpnięte z utworu księdza Jana Twardowskiego bardzo często jest cytowane przy pożegnaniach ludzi, którzy odeszli od nas na zawsze. Co prawda im częściej jest przywoływane, tym – zdaniem wielu – osłabia się jego wymowa. To prawda, ale.... EURO 2012. Kim jest WAYNE ROONEY z reprezentacji Anglii? EURO 2012. Kim jest WAYNE ROONEY z reprezentacji Anglii? Przed mistrzostwami Europy oczy angielskich kibiców zwrócone są na piłkarza, który... nie będzie mógł zagrać w pierwszych dwóch meczach turnieju. Zobacz, kim jest Wayne Rooney (27 l.), napastnik Manchesteru United i gwiazda reprezentacji Anglii. Kim jest ANDRES INIESTA, najlepszy piłkarz EURO 2012? Kim jest ANDRES INIESTA, najlepszy piłkarz EURO 2012? Cichy, skromny, nieśmiały... Andres Iniesta (28 l.) nie jest typową gwiazdą futbolu. Mimo to pochodzący z niewielkiej miejscowości Fuentealabilla pomocnik w ostatnich latach wyrósł na jeden z filarów wielkiej Barcelony. Zobacz, kim jest Andres Iniesta, gwiazda reprezentacji Hiszpanii, który przez komitet UEFA został uznany najlepszym piłkarzem EURO 2012 i finałowego meczu z Włochami w Kijowie.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!