Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Odszedłeś z pracy i nie zdążyłeś wykorzystać przysługującego ci urlopu? Dostaniesz za to pieniądze. Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi tylko w przypadku gdy rozwiązano z nim lub wygasła jego umowa o pracę, a on nie wykorzystał w całości urlopu przysługującego mu do momentu zakończenia trwania umowy – proporcjonalnie do przepracowanej części roku, a także urlopu zaległego – z poprzednich lat.

W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop niezależnie od rodzaju umowy o pracę, niezależnie od długości zatrudnienia i od trybu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Nie ma znaczenia z jakiego powodu pracownik nie wykorzystał urlopu, ani czy rozliczył się czy nie z powierzonego mu przez pracodawcę mienia. Z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane żadne należności poza określonymi w art. 87 § 1 kodeksu pracy.

Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę zawsze powoduje automatyczne przekształcenie prawa do urlopu wypoczynkowego w roszczenie o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego – niezależnie od woli stron. Pracownik nie może się zrzec tego uprawnienia. Staje się ono wymagalne w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy – w przypadku opóźnienia wypłaty pracownik ma prawo żądania odsetek z tytułu zwłoki.

W żadnym przypadku nie jest dopuszczalne zastąpienie urlopu wypoczynkowego ekwiwalentem pieniężnym w trakcie trwania stosunku pracy.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 13/05/2013

Zobacz też

Horoskop tygodniowy klasyczny 17.12.12 – 23.12.12. Horoskop tygodniowy dla każdego znaku zodiaku. Co czeka znaki od 17.12 do 23.12.12.?  Horoskop tygodniowy klasyczny 17.12.12 – 23.12.12. Horoskop tygodniowy dla każdego znaku zodiaku. Co czeka znaki od 17.12 do 23.12.12.? Sprawdź, co cię czeka w życiu prywatnym i zawodowym - przeczytaj horoskop tygodniowy dla każdego znaku zodiaku. Horoskop tygodniowy klasyczny na dni 17.12 – 23.12.12 opracował Rosarius z portalu wrozbyonline.pl Najpopularniejsze hasła GOOGLE 2012. Co najczęściej wpisywaliśmy do wyszukiwarki GOOGLE w 2012 r. Zeitgeist? Najpopularniejsze hasła GOOGLE 2012. Co najczęściej wpisywaliśmy do wyszukiwarki GOOGLE w 2012 r. Zeitgeist? Zeitgeist to coroczne podsumowanie haseł, które odnotowały największy wzrost wyszukiwań w wyszukiwarce internetowej GOOGLE. Jak wiadomo wyszukiwarka Google jest numerem jeden na świecie. Czego Polacy szukali w sieci w 2012 roku? Zobacz listę najbardziej popularnych słów i fraz w różnych kategoriach - najpopularniejsze hasła z wyszukiwarki Google. Jak KONSERWOWAĆ ODŚNIEŻARKĘ? Jak dbać o odśnieżarkę, aby służyła wiele lat? Jak KONSERWOWAĆ ODŚNIEŻARKĘ? Jak dbać o odśnieżarkę, aby służyła wiele lat? Odśnieżarka, jak każde eksploatowane urządzenie w domu wymaga regularnych konserwacji, które zapewnią jej dłuższą żywotność i większą niezawodność. Podpowiadamy, jak przygotować odśnieżarkę do pracy i jak o nią dbać na co dzień, aby zawsze równie skutecznie radziła sobie z usuwaniem śniegu.  Gdzie na narty w Sudety? Najciekawsze ośrodki narciarskie w Sudetach Gdzie na narty w Sudety? Najciekawsze ośrodki narciarskie w Sudetach Polscy wytrawni narciarze od lat narzekają na jakość tras, którą oferują im ośrodki narciarskie w naszym kraju. Dlatego kogo tylko stać, na narty wyjeżdża do Austrii czy na Słowację. Niepotrzebnie. Także i u nas są takie miejsca, gdzie warunki do szusowania na nartach z roku na rok są coraz lepsze. Przykładem mogą być ośrodki w Sudetach. Gdzie znajdują się najciekawsze trasy narciarskie w Sudetach?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!