KIEDY PRZEJDĘ NA EMERYTURĘ? Kto będzie musiał pracować do 67. roku życia?

Sejm przyjął ustawę podnoszącą wiek emerytalny do 67. roku życia. Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie stopniowo wydłużony i wyrównany. Polki i Polacy będą pracować do 67. roku życia. Tak zdecydowali posłowie PO przy wsparciu parlamentarzystów PSL i Ruchu Palikota. Pozostała formalność: zgoda zdominowanego przez partię Donalda Tuska Senatu i podpis prezydenta. Kiedy dokładnie będziemy przechodzili na emeryturę, jeśli nowa ustawa emerytalna wejdzie w życie?

Od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku (ale stopniowo - co cztery miesiące o miesiąc). Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny - 67 lat w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.

Zaproponowana przez premiera zmiana dotyczy kobiet, które urodziły się po 1952 roku. Te urodzone w styczniu 1953 roku będą pracowały zaledwie o miesiąc dłużej. Jako pierwsze na emeryturę w wieku 67 lat przejdą kobiety urodzone w październiku 1973 roku. One wiek emerytalny osiągną w październiku 2040 roku.

Pierwsi mężczyźni, którzy poczują te zmiany, urodzili się w styczniu 1948 roku. Oni mają pracować o miesiąc dłużej w porównaniu z aktualnymi zasadami (czyli wiek emerytalny osiągną po 65 latach i jednym miesiącu).

>> KALKULATOR EMERYTALNY. Sprawdź w TABELI, kiedy dokładnie przejdziesz na emeryturę! <<

W projekcie nowej ustawy emerytalnej zawarto także możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę. Zgodnie z zapisami prawo do takiego świadczenia przysługuje kobietom w wieku 62 lat, które mają co najmniej 35 lat stażu ubezpieczeniowego oraz mężczyznom, którzy ukończyli 65 lat i posiadają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!