Kiedy przedawnia się mandat z fotoradaru?

Ofensywa radarowa polskiej policji trwa. Na naszych drogach staje coraz więcej coraz nowocześniejszych radarów. Wszystko w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach lub jak twierdzą sceptycy, zwiększenia dochodów z fotoradarów, które to skutecznie pomagają łatać budżetowe dziury policji. Mówimy, kiedy przedawnia się mandat z fotoradaru?

To kiedy mandat z fotoradaru może zostać nałożony oraz kiedy się przedawnia reguluje artykuł 97 kodeksu postępowania w sprawach wykroczeń. Z tym, że niestety jest on różnie interpretowany przez różne służby. 

Mandat z fotoradaru... i co dalej?

Według Inspekcji Transportu Drogowego mandat karny może być nałożony do 180 dni od daty wykonania wykroczenia. Z kolei straż miejska 180 dni liczy od dnia, w którym odczytano dane z fotoradaru.

Jednak karalność czynu ustaje dopiero po roku (jeśli nie zostało wszczęte postępowanie sądowe) lub dwóch (jeśli postępowanie sądowe zostało wszczęte). I dopiero po tym czasie osoba „złapana” przez fotoradar może spać spokojnie. Pamiętajmy jednak, ze istnieje możliwość nieprzyjęcia mandatu i odwołania się od decyzji – jest to najskuteczniejsze, kiedy na zdjęciu z fotoradaru widać kilka pojazdów lub kiedy okazuje się, że świadectwo legalizacji fotoradaru, który zrobił nam zdjęcie przekroczyło termin ważności.  

Tagi: fokus tv,

Redakcja 30/01/2013

Zobacz też

Tomasz Lepper, syn Andrzeja Leppera. Kim jest? [KARIERA, RODZINA + WIDEO] Tomasz Lepper, syn Andrzeja Leppera. Kim jest? [KARIERA, RODZINA + WIDEO] Minęły trzy lata od tragicznej smierci Andrzeja Leppera, a nazwisko Lepper znów pojawiło się w polskiej polityce. Syn słynnego lidera Samoobrony postanowił pójść w ślady ojca i wystartować w zbliżających się wielkimi krokami wyborach samorządowych. O dziwo nie będzie startował z listy Samoobrony, a SLD. Kim jest Tomasz Lepper? Mikołaj Cieślak - kim jest? Mikołaj Cieślak - kim jest? Mikołaj Cieślak to jeden z najpopularniejszych polskich kabareciarzy, znany przede wszystkim z występów w Kabarecie Moralnego Niepokoju. Przedstawiamy sylwetkę popularnego komika. Haruki Murakami - kim jest główny faworyt do Nagrody Nobla? Haruki Murakami - kim jest główny faworyt do Nagrody Nobla? Haruki Murakami już od lat wymieniany jest w gronie największym faworytów do otrzymania literackiej Nagrody Nobla. W tym roku bukmacherzy typują go jako głównego faworyta, jednak przewidywania bukmacherów - zwłaszcza w przypadku tej najbardziej prestiżowej nagrody w świecie literatury - częściej się nie sprawdzają niż sprawdzają. Idiota za granicą – komediowy program podróżniczy z Karlem Pilkingtonem w roli główne Idiota za granicą – komediowy program podróżniczy z Karlem Pilkingtonem w roli główne Tytułowy idiota za granicą to Karl Pilkington, pracownik techniczny radia, bez wykształcenia, który zyskał sławę, uwielbienie i międzynarodową popularność dzięki absurdalnym i ignoranckim spostrzeżeniom na rozliczne tematy, które wygłaszał w audycji radiowej The Ricky Gervais Show. Pilkington wyrusza w podróż dookoła świata, żeby z właściwą sobie ignorancją i we właściwym sobie stylu komentować to, co tam zobaczy. W czwartym odcinku programu czeka go wycieczka do Meksyku.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!