Kiedy przedawnia się mandat z fotoradaru?

Ofensywa radarowa polskiej policji trwa. Na naszych drogach staje coraz więcej coraz nowocześniejszych radarów. Wszystko w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach lub jak twierdzą sceptycy, zwiększenia dochodów z fotoradarów, które to skutecznie pomagają łatać budżetowe dziury policji. Mówimy, kiedy przedawnia się mandat z fotoradaru?

To kiedy mandat z fotoradaru może zostać nałożony oraz kiedy się przedawnia reguluje artykuł 97 kodeksu postępowania w sprawach wykroczeń. Z tym, że niestety jest on różnie interpretowany przez różne służby. 

Mandat z fotoradaru... i co dalej?

Według Inspekcji Transportu Drogowego mandat karny może być nałożony do 180 dni od daty wykonania wykroczenia. Z kolei straż miejska 180 dni liczy od dnia, w którym odczytano dane z fotoradaru.

Jednak karalność czynu ustaje dopiero po roku (jeśli nie zostało wszczęte postępowanie sądowe) lub dwóch (jeśli postępowanie sądowe zostało wszczęte). I dopiero po tym czasie osoba „złapana” przez fotoradar może spać spokojnie. Pamiętajmy jednak, ze istnieje możliwość nieprzyjęcia mandatu i odwołania się od decyzji – jest to najskuteczniejsze, kiedy na zdjęciu z fotoradaru widać kilka pojazdów lub kiedy okazuje się, że świadectwo legalizacji fotoradaru, który zrobił nam zdjęcie przekroczyło termin ważności.  

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!