Kiedy powinno się używać świateł przeciwmgłowych przednich i tylnych?

Mgła, padający deszcz, zmrok to poważne utrudnienia dla kierowców. Kierowcy wówczas włączają światła przeciwmgłowe i... oślepiają. Używanie świateł przeciwmgłowych regulują przepisy kodeksu drogowego. Warto je sobie przypomnieć, by w imię własnego poczucia bezpieczeństwa nie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze.

Obecnie większość samochodów jest wyposażona w świata przeciwmgielne – przednie i/lub tylne. Ich zadaniem jest pomóc kierowcy podczas jazdy w trudnych, określonych przepisami warunkach, a nie wtedy, kiedy im się wydaje, że będzie lepiej, jeśli je włączą.

Kiedy włączać przednie świata przeciwmgłowe?

Jeżeli w samochodzie są przednie światła przeciwmgłowe, to kierowca MA OBOWIĄZEK ich używania w czasie jazdy w zmniejszonych warunkach przejrzystości powietrza. Może ona być spowodowana na przykład mgłą, opadami atmosferycznymi (deszcz, śnieg) lub innymi przyczynami, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu.

Świateł przeciwmgłowych można używać także od zmierzchu do świtu, gdy jest normalna przejrzystość powietrza, ale tylko na drogach krętych. I tu warto sięgnąć po definicję takich dróg, bo nie każda droga, na której są zakręty, jest drogą krętą! Drogi kręte oznaczone są znakami drogowymi: „niebezpieczne zakręty – pierwszy w prawo”, „niebezpieczne zakręty – pierwszy w lewo” i pod tymi znakami mają tabliczkę informującą o początku drogi krętej!

Kiedy włączać tylne świata przeciwmgłowe?

Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego tylne światła przeciwmgłowe można włączać (nie jest to tożsame z obowiązkiem ich używania, jak w przypadku świateł przednich) razem z przednimi światłami przeciwmgłowymi wtedy, kiedy przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na mniej niż 50 metrów.

Gdy zmienią się warunki atmosferyczne uzasadniające używanie świateł przeciwmgłowych, kierowca ma obowiązek je wyłączyć!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 04/11/2011

Zobacz też

Jachty niezwykłe (3) MANITOU. Pływający Biały Dom Johna F. Kennnedy'ego. Historia jachtu MANITOU Jachty niezwykłe (3) MANITOU. Pływający Biały Dom Johna F. Kennnedy'ego. Historia jachtu MANITOU MANITOU to jacht, którym pływał John F. Kennnedy. W wierzeniach Indian Ameryki Północnej istniały magiczne siły stwórcze przenikające całą przyrodę i będące sprawcami jej zjawisk. Nazwali je manitou. Tę rdzennie amerykańską nazwę nadano jednemu z najbardziej znanych jachtów XX w. Historia jachtu MANITOU. Najszybszy samochód kombi na świcie? Jaki jest NAJLEPSZY SAMOCHÓD KOMBI Najszybszy samochód kombi na świcie? Jaki jest NAJLEPSZY SAMOCHÓD KOMBI Najszybsze kombi świata jakie jest? Jeśli chce się w ekspresowym tempie przewieźć rodzinę, bagaż i psa na wczasy za pomocą własnych czterech kółek, to jest na to sposób - Audi. Marka z czterema pierścieniami w logo od kilkunastu lat tworzy najszybsze dostępne na rynku auta typu kombi - Audi RS6 Avant. Jachty niezwykłe (2) hai HALIBUT. Rekin zwany HALIBUTEM. Historia jachtu o imieniu Halibut Jachty niezwykłe (2) hai HALIBUT. Rekin zwany HALIBUTEM. Historia jachtu o imieniu Halibut Nasz bohater HALIBUT to polski hai, czyli - po niemiecku - rekin. Taką konstrukcję opracowano przed drugą wojną w Finlandii, a potem rozprzestrzeniła się po całym Bałtyku jako jacht do pływań po morskich wodach osłoniętych i szkierach. W przedwojennej Polsce haie wodowane były m.in. w Gdyni i Tczewie. Jak ocalał Halibut? Jaka jest najszybsza limuzyna na świecie? Jaka jest najszybsza limuzyna na świecie? Mercedes-Benz od wielu lat cieszy się niebywałym prestiżem. Marka wytwarza zaawansowane technicznie pojazdy, które mogą pochwalić się ponad przeciętnymi osiągami. Z takich właśnie powodów najszybszym sedanem świata jest właśnie auto spod symbolu gwiazdy w logotypie. Jaki to model?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!