Kiedy potrzebna jest WIZA? Do których państw można pojechać BEZ WIZY, a w których wiza jest wymagana?

Nie do wszystkich państw – nawet europejskich - można wjechać bez wizy. Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź, czy nie potrzebujesz wizy i gdzie możesz ją uzyskać.

Szczegółowych informacji na temat zasad wjazdu i pobytu na terytorium poszczególnych państw udzielają ich przedstawicielstwa dyplomatyczne lub urzędy konsularne.

Gdzie zawsze z wizą?

Wiza jest wymagana na przykład przy wyjazdach do takich państw jak Australia, Białoruś, Chiny, Egipt, Indie, Jordania, Kenia (można ją otrzymać na granicy), Kuba, Mali, Mongolia, Rosja, USA, Turcja (można ją otrzymać na granicy), Wietnam, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Gdzie bez wizy, ale z ograniczeniem czasu pobytu?

Do wielu państw można wybrać się turystycznie bez wizy, ale czas takiego pobytu jest ograniczony.

90-dniowy okres bezwizowy obowiązuje na przykład w Andorze, Argentynie, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Chile, Chorwacji, na Cyprze, w Czarnogórze, Danii, Dominikanie, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Izraelu, na Litwie, w Luksemburgu, na Łotwie, Malcie, w Meksyku, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, na Seszelach, w Szwajcarii, Szwecji, Tunezji, na Ukrainie, Węgrzech, we Włoszech.

Na maksymalnie 30 dni możemy wybrać się bez wizy do RPA, Sri Lanki i Tajlandii.

W Wielkiej Brytani można przebywać bez wizy przez 180 dni, a w Kanadzie przez 6 miesięcy (pod warunkiem posiadania paszportu biometrycznego; posiadacze zwykłych paszportów muszą mieć wizę, żeby wjechać do Kanady).

Uwaga! Podane zasady nie dotyczą wyjazdów na pobyt stały, w celu podjęcia nauki lub pracy. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.msz.gov.pl.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 20/07/2012

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!