Kiedy pierwszy dzień wiosny? Wiosna kalendarzowa, astronomiczna, klimatyczna...

Kalendarzowa wiosna w roku 2016 jak zwykle zacznie się w Polsce 21 marca, choć pierwszy dzień wiosny astronomicznej to w tym roku 20 marca. Skąd ta rozbieżność? Jak wiosna kalendarzowa ma się do wiosny astronomicznej i wiosny klimatycznej?
Zdjęcie z artykułu: Kiedy pierwszy dzień wiosny? Wiosna kalendarzowa, astronomiczna, klimatyczna...
Kiedy pierwszy dzień wiosny? Wiosna kalendarzowa, astronomiczna, klimatyczna...źródło:Thinkstockphotos.com

Nadejście wiosny kalendarzowej przyzwyczailiśmy się świętować w dzień wagarowicza – 21 marca. To data nieprzypadkowa. Przez niemal cały XX wiek i w pierwszych latach XXI w strefie klimatycznej, w której leży Polska, właśnie 21 marca przypadał pierwszy dzień wiosny astronomicznej. Tak było do roku 2011; w 2012 po raz pierwszy od lat pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypadł na 20 marca. Ten stan rzeczy potrwa do 2043 roku włącznie. Od 2044 do 2101 astronomiczna wiosna zaczynać się będzie 19 lub 20 marca; 21 marca ponownie zacznie się dopiero w roku 2102.

Wiosna kalendarzowa. Kiedy się zaczyna?

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej nie zmienia daty, bo tak się umówili ludzie. W różnych natomiast dniach (choć zawsze pomiędzy 19 a 21 marca) zaczyna się za to wiosna astronomiczna. Jej nadejście wiąże się z terminem równonocy wiosennej, na której zaś termin wpływa ruch punktu Barana. Punkt Barana to jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim. Wskutek ruchu procesyjnego, jaki wykonuje oś obrotu Ziemi, punkt Barana w powolnym tempie cofa się po ekliptyce (na dokonanie pełnego obiegu ekliptyki potrzebuje ok. 25 800 lat). W związku z tym właśnie procesem zmienia się data równonocy wiosennej, a wraz z nią – pierwszego dnia wiosny astronomicznej.

.. Jak zrobić ekologiczną marzannę? [VIDEO]

Skoro w roku 2016 pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada wcześniej niż początek wiosny kalendarzowej, zamiast w kalendarz spójrzmy w gwiazdy i nadejście najpiękniejszej z pór roku świętujmy nie 21 marca, a już 20 marca. Śmiało ruszajmy topić marzannę albo szukać pierwszych oznak wiosny w lesie lub na łące!

Redakcja 20/03/2016

Zobacz też

Co można robić w wolnym czasie? Co można robić w wolnym czasie? JAK WYKORZYSTAĆ WOLNY CZAS? Pierwsza reakcja: co za głupie pytanie ? I natychmiast ciśnie się na usta nad wyraz inteligentna odpowiedź: niech każdy robi, co chce! Czy naprawdę nie mamy żadnej konkretnej propozycji dla osób, które dręczy taki egzystencjalny dylemat?   Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów narciarskich, wiązań i kijków? Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów narciarskich, wiązań i kijków? Dobór sprzętu do jazdy na nartach zaczynamy od butów. Początkujący i średnio zaawansowani pogromcy stoków przy doborze butów narciarskich powinni kierować się przede wszystkim tym, żeby były wygodne, ale jednocześnie nie może być w nich żadnych luzów, bo wtedy nauka jazdy na nartach może się zakończyć klapą. Podobnie jest z wiązaniami narciarskimi – muszą być dobrze dopasowane i wyregulowane. Zobacz, na co zwrócić uwagę w sklepie, kupując sprzęt narciarski. Narty. O czym powinien pamiętać turysta w Livigno? Narty. O czym powinien pamiętać turysta w Livigno? Wyjazdy na narty wymagają od nas odpowiedniego przygotowania, które sprawia że wyjazd będzie udany i obędzie się bez kontuzji. Tym bardziej na wielkich alpejskich stokach warto pamiętać o pewnych rzeczach, które nam ten udany wyjazd zapewnią. Zaproszenie do Świata Tarota. Jakie jest znaczenie karty Głupiec? Zaproszenie do Świata Tarota. Jakie jest znaczenie karty Głupiec? Wyobraź sobie, że karty Tarota są symbolami życia każdego człowieka. Każda z nich opowiada odrębną, jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną i wyjątkową historię o każdym z nas. Poznaj symbolikę kart Tarota. Co przedstawia karta Głupiec?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!