Kiedy pierwszy dzień wiosny? Wiosna kalendarzowa, astronomiczna, klimatyczna...

Kalendarzowa wiosna w roku 2017 jak zwykle zacznie się w Polsce 21 marca, choć pierwszy dzień wiosny astronomicznej to w tym roku 20 marca. Skąd ta rozbieżność? Jak wiosna kalendarzowa ma się do wiosny astronomicznej i wiosny klimatycznej?
Zdjęcie z artykułu: Kiedy pierwszy dzień wiosny? Wiosna kalendarzowa, astronomiczna, klimatyczna...
Kiedy pierwszy dzień wiosny? Wiosna kalendarzowa, astronomiczna, klimatyczna...źródło:Thinkstockphotos.com

Nadejście wiosny kalendarzowej przyzwyczailiśmy się świętować w dzień wagarowicza – 21 marca. To data nieprzypadkowa. Przez niemal cały XX wiek i w pierwszych latach XXI w strefie klimatycznej, w której leży Polska, właśnie 21 marca przypadał pierwszy dzień wiosny astronomicznej. Tak było do roku 2011; w 2012 po raz pierwszy od lat pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypadł na 20 marca. Ten stan rzeczy potrwa do 2043 roku włącznie. Od 2044 do 2101 astronomiczna wiosna zaczynać się będzie 19 lub 20 marca; 21 marca ponownie zacznie się dopiero w roku 2102.

Wiosna kalendarzowa. Kiedy się zaczyna?

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej nie zmienia daty, bo tak się umówili ludzie. W różnych natomiast dniach (choć zawsze pomiędzy 19 a 21 marca) zaczyna się za to wiosna astronomiczna. Jej nadejście wiąże się z terminem równonocy wiosennej, na której zaś termin wpływa ruch punktu Barana. Punkt Barana to jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim. Wskutek ruchu procesyjnego, jaki wykonuje oś obrotu Ziemi, punkt Barana w powolnym tempie cofa się po ekliptyce (na dokonanie pełnego obiegu ekliptyki potrzebuje ok. 25 800 lat). W związku z tym właśnie procesem zmienia się data równonocy wiosennej, a wraz z nią – pierwszego dnia wiosny astronomicznej.

.. Jak zrobić ekologiczną marzannę? [VIDEO]

Skoro w roku 2017 pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada wcześniej niż początek wiosny kalendarzowej, zamiast w kalendarz spójrzmy w gwiazdy i nadejście najpiękniejszej z pór roku świętujmy nie 21 marca, a już 20 marca. Śmiało ruszajmy topić marzannę albo szukać pierwszych oznak wiosny w lesie lub na łące!

Redakcja 21/03/2017

Zobacz też

Kim jest Jacek Kret, brat Jarosława Kreta? Konflikt bliźniaków Jarosława Kreta i Jacka Kreta Kim jest Jacek Kret, brat Jarosława Kreta? Konflikt bliźniaków Jarosława Kreta i Jacka Kreta Niewiele osób wie, że znany prezenter pogody oraz podróżnik Jarosław Kret ma brata bliźniaka! Dlaczego to taka tajemnica? Otóż Jarosław Kret nie chce utrzymywać kontaktów z bliźniakiem, oskarżając go o wykorzystywanie jego popularności. Kim jest Jacek Kret, tajemniczy brat prezentera pogody? Filtry z odwróconą osmozą: co musisz o nich wiedzieć? Wszystko o filtrach z odwróconą osmozą Filtry z odwróconą osmozą: co musisz o nich wiedzieć? Wszystko o filtrach z odwróconą osmozą Na rynku mamy do wyboru wiele filtrów domowego użytku. Za jedne z najlepszych uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Mówimy, jakie są wady i zalety filtrów z odwróconą osmozą. Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – kwiecień 2013. Który bank wybrać? Najatrakcyjniejsze oferty kredytów gotówkowych Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – kwiecień 2013. Który bank wybrać? Najatrakcyjniejsze oferty kredytów gotówkowych TotalMoney.pl poddał analizie kredyty gotówkowe w kwocie 5000 zł oferowane przez 20 banków. Najistotniejszym czynnikiem – od którego uzależniona była pozycja danego banku w zestawieniu – była wysokość miesięcznej raty kredytu. Które banki oferują najkorzystniejsze kredyty gotówkowe i pożyczki? Nowy Testament: Jak powstawał? Ile Ewangelii powstało? Kto dokonał wyboru pism do Nowego Testamentu? Nowy Testament: Jak powstawał? Ile Ewangelii powstało? Kto dokonał wyboru pism do Nowego Testamentu? Kim byli autorzy Nowego Testamentu? Ile Ewangelii powstało? Jak powstawał współczesny Nowy Testament? Czym jest Ewangelia św. Tomasza? Kto podzielił Biblię na rozdziały i wersety? Znamy odpowiedzi na wszystkie pytania o Nowy Testament!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!