Kiedy pierwszy dzień wiosny? Wiosna kalendarzowa, astronomiczna, klimatyczna...

Kalendarzowa wiosna w roku 2016 jak zwykle zacznie się w Polsce 21 marca, choć pierwszy dzień wiosny astronomicznej to w tym roku 20 marca. Skąd ta rozbieżność? Jak wiosna kalendarzowa ma się do wiosny astronomicznej i wiosny klimatycznej?
Zdjęcie z artykułu: Kiedy pierwszy dzień wiosny? Wiosna kalendarzowa, astronomiczna, klimatyczna...
Kiedy pierwszy dzień wiosny? Wiosna kalendarzowa, astronomiczna, klimatyczna...źródło:Thinkstockphotos.com

Nadejście wiosny kalendarzowej przyzwyczailiśmy się świętować w dzień wagarowicza – 21 marca. To data nieprzypadkowa. Przez niemal cały XX wiek i w pierwszych latach XXI w strefie klimatycznej, w której leży Polska, właśnie 21 marca przypadał pierwszy dzień wiosny astronomicznej. Tak było do roku 2011; w 2012 po raz pierwszy od lat pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypadł na 20 marca. Ten stan rzeczy potrwa do 2043 roku włącznie. Od 2044 do 2101 astronomiczna wiosna zaczynać się będzie 19 lub 20 marca; 21 marca ponownie zacznie się dopiero w roku 2102.

Wiosna kalendarzowa. Kiedy się zaczyna?

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej nie zmienia daty, bo tak się umówili ludzie. W różnych natomiast dniach (choć zawsze pomiędzy 19 a 21 marca) zaczyna się za to wiosna astronomiczna. Jej nadejście wiąże się z terminem równonocy wiosennej, na której zaś termin wpływa ruch punktu Barana. Punkt Barana to jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim. Wskutek ruchu procesyjnego, jaki wykonuje oś obrotu Ziemi, punkt Barana w powolnym tempie cofa się po ekliptyce (na dokonanie pełnego obiegu ekliptyki potrzebuje ok. 25 800 lat). W związku z tym właśnie procesem zmienia się data równonocy wiosennej, a wraz z nią – pierwszego dnia wiosny astronomicznej.

.. Jak zrobić ekologiczną marzannę? [VIDEO]

Skoro w roku 2016 pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada wcześniej niż początek wiosny kalendarzowej, zamiast w kalendarz spójrzmy w gwiazdy i nadejście najpiękniejszej z pór roku świętujmy nie 21 marca, a już 20 marca. Śmiało ruszajmy topić marzannę albo szukać pierwszych oznak wiosny w lesie lub na łące!

Redakcja 20/03/2016

Zobacz też

Kim jest WALDEMAR FORNALIK, TRENER REPREZENTACJI NARODOWEJ? Jakie osiągnął sukcesy nowy selekcjoner polskiej kadry? Kim jest WALDEMAR FORNALIK, TRENER REPREZENTACJI NARODOWEJ? Jakie osiągnął sukcesy nowy selekcjoner polskiej kadry? Zdaniem ekspertów, reprezentacja Polski zawiodła na kolejnym wielkim turnieju. Większość za niepowodzenie obwinia głównie trenera, Franciszka Smudę. Smudy na stanowisku selekcjonera już nie ma. Nowym trenerem kadry został Waldemar Fornalik, trener Ruchu Chorzów. Kim jest i czy nadaje się do udźwignięcia odpowiedzialności, jaką jest prowadzenie reprezentacji? Czy Tim Pawlenty będzie wiceprezydentem USA? Kim jest? Czy Tim Pawlenty będzie wiceprezydentem USA? Kim jest? Timothy "Tim Pawlenty ”w wypadku zwycięstwa w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych Mitta Romneya jest jednym z głównych kandydatów do objęcia stanowiska wiceprezydenta. Kim jest polityk o swojsko brzmiącym nazwisku? Zmiany klimatu. Co nas czeka w XXI wieku? Tornada, powodzie, nawałnice i sztormy? WIDEO Zmiany klimatu. Co nas czeka w XXI wieku? Tornada, powodzie, nawałnice i sztormy? WIDEO Już nie trzeba lecieć za ocean, żeby dać się porwać trąbie powietrznej. Huraganowe wiatry w każdej chwili mogą owionąć tych spośród mieszkańców Polski, którzy wywinęli się północnym sztormom, czy południowym halnym i przez to nigdy nie byli porządnie zawiani. WAKACJE - wspinaczka bez liny. Jak powstały polskie góry? Sprawdź, czego nie wiesz o górach? WAKACJE - wspinaczka bez liny. Jak powstały polskie góry? Sprawdź, czego nie wiesz o górach? W Europie wszystkie masywy górskie z wyjątkiem Kaukazu i Gór Skandynawskich leżą na zachodzie kontynentu. Środkowa i wschodnia część Europy, w tym Polska, ma charakter raczej nizinny. Góry zajmują tylko 3,1 procent obszaru Polski, a mimo to jest na co spojrzeć zadzierając głowę. Jakie góry mamy w Polsce?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!