Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest PRZESTĘPSTWEM, a kiedy WYKROCZENIEM? Jaka KARA grozi za JAZDĘ PO PIJANEMU?

Jazda pod wpływem alkoholu ma poważne konsekwencje. Gdy zawartość alkoholu przekracza 0,19 promila we krwi, można być zatrzymanym przez policję. Jaka kara za to grozi? To zależy, czy delikwent ma więcej, czy mniej niż 0,5 promila alkoholu - innymi słowy czy popełnia przestępstwo, czy wykroczenie. Prawo przewiduje w takich przypadkach inny wymiar kary.

Prowadzenie auta po pijanemu to plaga polskich dróg. Tylko w trakcie przeciętnego długiego weekendu policja łapie ponad tysiąc nietrzeźwych kierowców. W okresie świąt ta liczba często się potraja. Nie sposób stwierdzić, ile osób faktycznie siada za kierownicą, będąc pod wpływem alkoholu. Wiadomo jednak, że jeśli zostaną złapani, grożą im surowe kary.

Decydują promile we krwi. Kiedy wykroczenie, a kiedy przestępstwo?

Rodzaj kary, jaka grozi za jazdę po pijanemu, zależy od tego, jaka zawartość alkoholu zostanie wykryta we krwi kierowcy lub w wydychanym powietrzu. Od tego zależy bowiem, czy zostanie to uznane za przestępstwo, czy za wykroczenie. Zgodnie z polskim prawem karnym stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub odpowiednio zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.

>>> Jak sprawdzić jaki mam poziom alkoholu we krwi jak nie mam alkomatu (KLIKNIJ!)

Mniejsze stężenie alkoholu skutkuje odpowiedzialnością kierowcy za wykroczenie. Zostało ono określone jako prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu. Ile alkoholu można mieć we krwi, żeby nie zostać zatrzymanym przez policję? Granicą jest 0,19 promila - 0,2 jest już traktowane jako wykroczenie.

Jaka kara za jazdę po pijanemu?

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) Kodeks karny przewiduje:

1. Karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym.

2. Karę grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku – za prowadzenie innego niż mechaniczny pojazdu (przykładowo roweru) na drodze publicznej lub z strefie zamieszkania.

3. Szczególną karę pozbawienia wolności do lat 5 – w wypadkach ponownego popełnienia tego przestępstwa (tzw. recydywy) lub spowodowanie wypadku samochodowego przez nietrzeźwego kierowcę. Jednocześnie tylko taka kara zostanie orzeczona wobec kierowcy, który pomimo otrzymania zakazu prowadzenia pojazdów i zatrzymania dokumentu prawa jazdy nadal używa zarówno samochodu, jak i pije alkohol.

Warto przy tym wiedzieć, że „prowadzenie pojazdu” nie jest równoznaczne z prowadzeniem samochodu. Pojazdem może być także motorówka, quad, skuter, rower czy traktor (jeżeli kierowca porusza się po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania).

Za jazdę po spożyciu alkoholu, uznawaną za wykroczenie, grozi:

1. Kara aresztu (od 5 do 30 dni) lub grzywny, nie niższej niż 50 zł (w praktyce orzekana kara finansowa jest znacznie wyższa).

2. Kara aresztu poniżej 14 dni z zamianą na karę grzywny, jeżeli prowadzony pojazd nie jest pojazdem mechanicznym, lecz porusza się po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania.

Czy za jazdę po alkoholu można stracić prawo jazdy?

W obu przypadkach - wykroczenia i przestępstwa - sąd nakłada na nietrzeźwego kierowcę czasowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli trwa dłużej niz 12 miesięcy, konieczne jest ponowne zdanie egzaminu na prawo jazdy.

UWAGA! W związku z nowelizacją Kodeksu karnego z czerwca 2010 r. sądy orzekają dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, gdy następstwem wypadku komunikacyjnego z udziałem nietrzeźwego kierowcy jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, lub jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 05/06/2012

Zobacz też

Mój nowy mózg: historia Simona Halesa Mój nowy mózg: historia Simona Halesa Mój nowy mózg to film pokazujący historię walki Simona Halesa o powrót do normalnego życia. Skończyło się ono gdy Simon spadł z dużej wysokości i uszkodził mózg. Choć przeżył upadek i po 3 miesiącach obudził się ze śpiączki, nie był już tym samym człowiekiem. Czy uda się przywrócić mu sprawność intelektualną i fizyczną? W poszukiwaniu Atlantydy: śladami starożytnej utopii W poszukiwaniu Atlantydy: śladami starożytnej utopii O Atlantydzie słyszał chyba każdy. Źródłem pierwszych informacji o Atlantis był Platon. W swoim utworze Kritias opisał Atlantydę jako przykład idealnego państwa. Być może platoński zaginiony ląd był jedynie alegorią stworzoną na potrzeby filozofii. Ale ponieważ byłoby to nieciekawe, przyjmijmy, że Atlantyda to prawdziwe miejsce. Wiele ekip poszukiwawczych też tak zrobiło. Poczynania jednej z nich możemy zobaczyć w filmie W poszukiwaniu Atlantydy! Jerzy Zelnik: rodzina, kariera, sprawa współpracy z SB Jerzy Zelnik: rodzina, kariera, sprawa współpracy z SB Jerzy Zelnik to słynny polski aktor filmowy i teatralny. W dziejach kultury polskiej zapisał się już jako dwudziestolatek główną rolą w filmie „Faraon” Jerzego Kawalerowicza. Mniej pomyślnie potoczyło się jego życie osobiste. W ostatnim czasie zaś cieniem na postaci wiekowego już autora położyła się sprawa z odległej przeszłości – kwestia rzekomej współpracy z organami bezpieczeństwa PRL. Tani prezent na Dzień Kobiet. Co wybrać? Tani prezent na Dzień Kobiet. Co wybrać? Prezent na Dzień Kobiet nie musi być drogi. Powinien być natomiast oryginalny. Co warto wybrać? Oprócz – bo raczej nie zamiast – kwiatów swojej żonie, narzeczonej, dziewczynie lub mamie warto kupić książkę, ładną filiżankę albo coś z biżuterii. Nic kosztownego! Oto pomysły na prezenty na Dzień Kobiet do 50 zł.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!