Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest PRZESTĘPSTWEM, a kiedy WYKROCZENIEM? Jaka KARA grozi za JAZDĘ PO PIJANEMU?

Jazda pod wpływem alkoholu ma poważne konsekwencje. Gdy zawartość alkoholu przekracza 0,19 promila we krwi, można być zatrzymanym przez policję. Jaka kara za to grozi? To zależy, czy delikwent ma więcej, czy mniej niż 0,5 promila alkoholu - innymi słowy czy popełnia przestępstwo, czy wykroczenie. Prawo przewiduje w takich przypadkach inny wymiar kary.

Prowadzenie auta po pijanemu to plaga polskich dróg. Tylko w trakcie przeciętnego długiego weekendu policja łapie ponad tysiąc nietrzeźwych kierowców. W okresie świąt ta liczba często się potraja. Nie sposób stwierdzić, ile osób faktycznie siada za kierownicą, będąc pod wpływem alkoholu. Wiadomo jednak, że jeśli zostaną złapani, grożą im surowe kary.

Decydują promile we krwi. Kiedy wykroczenie, a kiedy przestępstwo?

Rodzaj kary, jaka grozi za jazdę po pijanemu, zależy od tego, jaka zawartość alkoholu zostanie wykryta we krwi kierowcy lub w wydychanym powietrzu. Od tego zależy bowiem, czy zostanie to uznane za przestępstwo, czy za wykroczenie. Zgodnie z polskim prawem karnym stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub odpowiednio zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.

>>> Jak sprawdzić jaki mam poziom alkoholu we krwi jak nie mam alkomatu (KLIKNIJ!)

Mniejsze stężenie alkoholu skutkuje odpowiedzialnością kierowcy za wykroczenie. Zostało ono określone jako prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu. Ile alkoholu można mieć we krwi, żeby nie zostać zatrzymanym przez policję? Granicą jest 0,19 promila - 0,2 jest już traktowane jako wykroczenie.

Jaka kara za jazdę po pijanemu?

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) Kodeks karny przewiduje:

1. Karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym.

2. Karę grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku – za prowadzenie innego niż mechaniczny pojazdu (przykładowo roweru) na drodze publicznej lub z strefie zamieszkania.

3. Szczególną karę pozbawienia wolności do lat 5 – w wypadkach ponownego popełnienia tego przestępstwa (tzw. recydywy) lub spowodowanie wypadku samochodowego przez nietrzeźwego kierowcę. Jednocześnie tylko taka kara zostanie orzeczona wobec kierowcy, który pomimo otrzymania zakazu prowadzenia pojazdów i zatrzymania dokumentu prawa jazdy nadal używa zarówno samochodu, jak i pije alkohol.

Warto przy tym wiedzieć, że „prowadzenie pojazdu” nie jest równoznaczne z prowadzeniem samochodu. Pojazdem może być także motorówka, quad, skuter, rower czy traktor (jeżeli kierowca porusza się po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania).

Za jazdę po spożyciu alkoholu, uznawaną za wykroczenie, grozi:

1. Kara aresztu (od 5 do 30 dni) lub grzywny, nie niższej niż 50 zł (w praktyce orzekana kara finansowa jest znacznie wyższa).

2. Kara aresztu poniżej 14 dni z zamianą na karę grzywny, jeżeli prowadzony pojazd nie jest pojazdem mechanicznym, lecz porusza się po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania.

Czy za jazdę po alkoholu można stracić prawo jazdy?

W obu przypadkach - wykroczenia i przestępstwa - sąd nakłada na nietrzeźwego kierowcę czasowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli trwa dłużej niz 12 miesięcy, konieczne jest ponowne zdanie egzaminu na prawo jazdy.

UWAGA! W związku z nowelizacją Kodeksu karnego z czerwca 2010 r. sądy orzekają dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, gdy następstwem wypadku komunikacyjnego z udziałem nietrzeźwego kierowcy jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, lub jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Kim są GRYCANKI: Marta GRYCAN i jej trzy córki - siostry GRYCAN? Kim są GRYCANKI: Marta GRYCAN i jej trzy córki - siostry GRYCAN? Grycanki przebojem wkroczyły ostatnio na salony. W programie Kuby Wojewódzkiego wyznały z rozbrajającą szczerością, że „mają parcie na szkło”. Mają też dystans do swojej puszystości. Pokazują, że nadwaga może być atutem. Kim są siostry Grycan i ich matka - Marta Grycan? Dlaczego Marta Grycan pojawia się ostatnio obok Magdy Gessler? Co wspólnego mają ze sobą obie panie? SEN O ZĘBACH SENNIK Czy wiesz co oznaczają sny o zębach? ZNACZENIE SNÓW SEN O ZĘBACH SENNIK Czy wiesz co oznaczają sny o zębach? ZNACZENIE SNÓW Co oznacza jak śnią mi się zęby? Co oznaczają nasze sny? Tą drogą dochodzą do nas informacje z podświadomości o dręczących nas uczuciach, albo nawet przeczucie, tego co może nadejść w bliskiej przyszłości. Mówimy, co oznaczają sny o kłopotach z zębami. SEN O RODZINIE SENNIK. Co oznaczają sny o mamie, tacie, córce, bracie, babci, dziadku? Jak tłumaczyć sny? SEN O RODZINIE SENNIK. Co oznaczają sny o mamie, tacie, córce, bracie, babci, dziadku? Jak tłumaczyć sny? Co oznacza jak śni mi się rodzina? Rozmowa z matką oznacza, że czeka cię szczęśliwe, dostatnie, spokojne życie. Sen o ojcu – dobry sen, jesteś albo wkrótce będziesz osobą otoczoną miłością. Mówimy co oznaczają sny o babci, dziadku i o rodzinie. SEN O CZĘŚCIACH CIAŁA SENNIK. Jak tłumaczyć sny? Co oznaczają sny o częściach ciała? SEN O CZĘŚCIACH CIAŁA SENNIK. Jak tłumaczyć sny? Co oznaczają sny o częściach ciała? Co oznacza jak śni mi się ludzkie ciało? Widzieć we śnie własne ciało w dobrym zdrowiu – oznacza bogactwo, dobrobyt, dostatek. Chore ciało to nędza i ubóstwo. Ciało okaleczone – po okresie zmartwień czeka nas szczęście Ucinać komuś głowę we śnie – uda ci się uniknąć zasadzki Widzisz zasłoniętą głowę – przygotuj się na przykrości. Mówimy co oznaczają sny.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!