Katastrofy lotnicze, odc. 2: Terroryzm. Co w programie?

Od porywaczy po zamachowców samobójców – międzynarodowi terroryści postrzegają samoloty jako doskonały cel, przynoszący setki ofiar i natychmiastowy rozgłos o globalnym zasięgu.

Terror w Bombaju

Terror w Bombaju
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:47:44

 

W 2. odcinku serii Katastrofy lotnicze analizujemy śmiertelną grę w kotka i myszkę, toczącą się pomiędzy terrorystami a służbami bezpieczeństwa lotniczego. Gdy funkcjonariusze zdołają znaleźć lukę w systemie bezpieczeństwa, terroryści angażują znaczne środki, by znaleźć kolejną. Materiały wybuchowe ukryte w opakowaniach napojów owocowych, bomby schowane w butach, w odtwarzaczach muzyki, nawet w majtkach... Niełatwo je znaleźć.

Aby przeciwdziałać zagrożeniu, mamy jednak nowe technologie, służby wywiadowcze i monitoring. W latach 70. XX wieku wykrywacze metali ogniskowane były na porywaczy samolotów z ukrytymi pistoletami lub nożami.  Terroryści zmienił więc taktykę i bomby zaczęli przemycać do ładowni maszyn. Katastrofa nad  Lockerbie stała się tragicznym memento. Od chwili tego zamachu z 1988 roku wszystkie bagaże są prześwietlane, nim trafią do ładowni samolotu.

Terroryści próbują jednak również przemycać mikrobomby do kabiny pasażerskiej. Ramzi Youssef, ekspert w zakresie terroryzmu pracujący dla Al Kaidy, na jednym z filipińskich lotnisk udowodnił, jak łatwo ukryć przed skanerami i wnieść na pokład płynne materiały wybuchowe. We Francji z kolei Richard Reid, zwany Matką Szatana, wniósł na pokład samolotu materiały wybuchowe ukryte w bucie. Ani Youssef, ani Reid nie zdołali wówczas doprowadzić do katastrofy. Po 11 września 2001 roku nikt jednak nie może wątpić w istnienie globalnego zagrożenia.

Za każdym razem, gdy terrorystom udaje się przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, naziemne służby bezpieczeństwa ponoszą klęskę. Tym usilniej funkcjonariusze starają się wychwytywać podejrzane zachowania, a skanery ciała i płynne materiały wybuchowe wykrywać specjalnymi detektorami. Czy jednak cokolwiek zrobimy, terroryści i tak będą górą?
 

Redakcja 15/06/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!