Katastrofy lotnicze, odc. 2: Terroryzm. Co w programie?

Od porywaczy po zamachowców samobójców – międzynarodowi terroryści postrzegają samoloty jako doskonały cel, przynoszący setki ofiar i natychmiastowy rozgłos o globalnym zasięgu.

Terror w Bombaju

Terror w Bombaju
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:47:44

 

W 2. odcinku serii Katastrofy lotnicze analizujemy śmiertelną grę w kotka i myszkę, toczącą się pomiędzy terrorystami a służbami bezpieczeństwa lotniczego. Gdy funkcjonariusze zdołają znaleźć lukę w systemie bezpieczeństwa, terroryści angażują znaczne środki, by znaleźć kolejną. Materiały wybuchowe ukryte w opakowaniach napojów owocowych, bomby schowane w butach, w odtwarzaczach muzyki, nawet w majtkach... Niełatwo je znaleźć.

Aby przeciwdziałać zagrożeniu, mamy jednak nowe technologie, służby wywiadowcze i monitoring. W latach 70. XX wieku wykrywacze metali ogniskowane były na porywaczy samolotów z ukrytymi pistoletami lub nożami.  Terroryści zmienił więc taktykę i bomby zaczęli przemycać do ładowni maszyn. Katastrofa nad  Lockerbie stała się tragicznym memento. Od chwili tego zamachu z 1988 roku wszystkie bagaże są prześwietlane, nim trafią do ładowni samolotu.

Terroryści próbują jednak również przemycać mikrobomby do kabiny pasażerskiej. Ramzi Youssef, ekspert w zakresie terroryzmu pracujący dla Al Kaidy, na jednym z filipińskich lotnisk udowodnił, jak łatwo ukryć przed skanerami i wnieść na pokład płynne materiały wybuchowe. We Francji z kolei Richard Reid, zwany Matką Szatana, wniósł na pokład samolotu materiały wybuchowe ukryte w bucie. Ani Youssef, ani Reid nie zdołali wówczas doprowadzić do katastrofy. Po 11 września 2001 roku nikt jednak nie może wątpić w istnienie globalnego zagrożenia.

Za każdym razem, gdy terrorystom udaje się przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, naziemne służby bezpieczeństwa ponoszą klęskę. Tym usilniej funkcjonariusze starają się wychwytywać podejrzane zachowania, a skanery ciała i płynne materiały wybuchowe wykrywać specjalnymi detektorami. Czy jednak cokolwiek zrobimy, terroryści i tak będą górą?
 

Redakcja 15/06/2015

Zobacz też

12 marca - Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Dowiedz się więcej na temat tego pożytecznego święta! 12 marca - Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Dowiedz się więcej na temat tego pożytecznego święta! Światowy Dzień Drzemki w Pracy obchodzimy właśnie 12 marca. Jest to kolejne, jakże ważne dla wszystkich pracowników na świecie, święto którego nie można pominąć. Jak obchodzić taki dzień? Czy można go świętować? Jeśli tak, to w jaki sposób? WAKACJE TYLKO DLA KOBIET. Dlaczego panie chcą same wyjeżdżać na urlop? WAKACJE TYLKO DLA KOBIET. Dlaczego panie chcą same wyjeżdżać na urlop? Wyjazdy tylko dla kobiet to nowy trend w turystyce, który zdobywa coraz większe zainteresowanie. Powstają hotele obsługiwane wyłącznie przez żeński personel, biura podróży – prowadzone tylko przez kobiety – oferują wyjazdy, na których panie w swoim gronie odpoczywają i zapominają o codziennych obowiązkach, ale nie tylko. Wykwalifikowana kadra proponuje im również zabiegi dla ciała: odmładzające, odchudzające, relaksujące oraz dla duszy: kursy asertywności i pewności siebie. JAK bez operacji POWIĘKSZYĆ penisa? Czy można wydłużyć penisa bez operacji? JAK bez operacji POWIĘKSZYĆ penisa? Czy można wydłużyć penisa bez operacji? Niewielu jest mężczyzn zadowoloych z rozmiarów swojego penisa. A niektórzy są tak bardzo niezadowoleni, że zastanawiają sie nad operacyjnym powiększeniem prącia. To jednak ostateczność, tym bardziej, że operacja nie zawsze kończy się sukcesem. Na szczęsie są metody nieoperacyjne. I skuteczne na powiększenie penisa. Dlaczego szkodzą dłuższe PRZERWY W SEKSIE? Dlaczego szkodzą dłuższe PRZERWY W SEKSIE? Jedno z praw biologii mówi, że organ nie używany zanika. Stąd prosty wniosek, że narząd często używany ma się doskonale. I dotyczy to również, a może przede wszystkim seksu, a zwłasza penisa. Im częściej, im dłużej pracuje, tym dłużej zachowuje sprawność.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!