Tuż przed tragedią: katastrofa zapory we Włoszech

Kolejny program z cyklu „Tuż przed tragedią", opowie o tragicznym wydarzeniu, jakim była katastrofa zapory we Włoszech na rzece Vajont. To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń tego typu w historii. W jej wyniku z powierzchni ziemi zniknęło pięć miejscowości - Pirago, Rivalta, Villanova, Faè oraz Longarone, a śmierć poniosło prawie 2 tysiące osób.W roku 1963 zapora Vajont była jedną z największych konstrukcji tego typu na świecie. Katastrofa, do której na niej doszło do dziś uważana jest za jedno z najtragiczniejszych wydarzeń tego typu. W wyniku osunięcia się ziemi i zawalenia się zapory, z powierzchni ziemi zmiecionych zostało wówczas pięć okolicznych miejscowości, a śmierć poniosło około 2 tysięcy osób.

Jak doszło do tej tragedii? Czy winą należy obarczyć twórców obiektu, którzy jeszcze na etapie wstępnych projektów przeprowadzili błędne kalkulacje? A może ludzi, którzy, gdy pojawiły się problemy, podjęli niewłaściwe kroki i nie zdołali zapobiec nieszczęściu?  FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Tuż przed tragedią" którego tematem będzie katastrofa zapory we Włoszech.


Dowiedz się więcej o programie „Tuż przed tragedią"
 

Redakcja 10/03/2015

Zobacz też

Harrison Ford: kariera, rodzina Harrison Ford: kariera, rodzina Harrison Ford to żywy dowód na to, że z marzeń nie należy rezygnować. Trochę zbyt zwalisty, z blizną na brodzie i łotrowskim uśmieszkiem, wydawał się nie pasować do modelu typowego hollywoodzkiego gwiazdora. I właśnie dlatego zrobił karierę Gdzie kręcono Gwiezdne wojny? Gdzie kręcono Gwiezdne wojny? Znaleźć się w świecie "Gwiezdnych Wojen", na własne oczy zobaczyć dom Luke'a Skywalkera czy gigantyczny las na Endorze? To marzenie każdego prawdziwego fana serii o Lordzie Vaderze, Księżniczce Lei i spółce. To marzenie da się zrealizować, bo niektóre z tych miejsc istnieją naprawdę! Gwiezdne wojny - o czym jest ta seria filmów? Gwiezdne wojny - o czym jest ta seria filmów? "Gwiezdne wojny" są filmową sagą, opowieścią o rodach i bohaterach, ale częściej określa się je także jako „space operę”. Ich inteligencja i rozmach zdjęły z tego określenia, kojarzonego z „soap operą” (operą mydlaną) odium filmowej szmiry. "Gwiezdne wojny" stały się klasyką i klasą samą w sobie! Film „Nasze jutro”. Fascynujące i... przerażające spojrzenie w przyszłość Ziemi Film „Nasze jutro”. Fascynujące i... przerażające spojrzenie w przyszłość Ziemi Film „Nasze jutro” w reżyserii Mélanie Laurent i Cyrila Dion, to bardzo aktualny dokument, dla którego punktem wyjścia stał się opublikowany w czerwcu 2012 roku przez grupę 21 naukowców artykuł do czasopisma „Nature”. Badania dotyczyły zmian klimatycznych, zanieczyszczeń gleby i wzrostu populacji, co prowadzi do punktu krytycznego. Naukowcy twierdzą, że zmiany w biologii Ziemi będą co najmniej tak drastyczne jak zlodowacenie sprzed 11 tysięcy lat.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!