Katastrofa konwoju PQ-17. Co spotkało arktyczny konwój z dostawami dla ZSRR? WIDEO

Dlaczego arktyczny konwój PQ-17 zatonął? Czy powodem była pogoda, ataki Niemców, czy co innego? Poznaj tajemnicę katastrofy konwoju PQ-17. Przewodnikiem w podróży śladami konwoju PQ-17 będzie słynny Jeremy Clarkson.

Konwój PQ-17 podczas II wojny światowej przewoził materiały wojenne do portów na północy Związku Radzieckiego.  W latach 1941-1945 Związek Radziecki otrzymał w ramach pomocy wojskowej 4 miliony ton ładunków zbrojeniowych, które dostarczyło mu ponad 70 alianckich konwojów. Liczący 35 statków handlowych konwój o zakodowanej nazwie PQ 17,  przebył z Islandii do radzieckiego portu zimowego w Archangielsku. Wypłynął 27 czerwca 1942 roku, 1 lipca zlokalizowała go niemiecka łódź podwodna.

Od 2 lipca Konwój PQ-17 był regularnie atakowany przez niemieckie siły powietrzne, aż w końcu w nocy 4 lipca 1942 roku doszło do jednej z największych morskich katastrof XX wieku. Jednak ani ciężkie warunki klimatyczne, ani nawet ataki Niemców nie były główną przyczyną zatonięcia konwoju, lecz błędne decyzje taktyczne podejmowane w tym czasie w Admiralicji w Londynie. To zaważyło na tym, że z 35 łodzi handlowych konwoju przetrwało zaledwie 11 i zginęło ponad 150 marynarzy.

.. Oglądaj wszystkie odcinki wojennej serii dokumentalnej „Konwój PQ-17” na VOD. Za darmo!

Widzów przez tę niezwykłą opowieść przeprowadza charyzmatyczny Jeremy Clarkson, angielski dziennikarz, publicysta i podróżnik, o którym niedawno było bardzo głośno w związku z jego odejściem z kultowego programu BBC Top Gear. Opowieść Clarksona przeplatają archiwalne zdjęcia z bombardowania PQ 17 oraz przejmujące relacje członków załogi, którzy przeżyli katastrofę.

Redakcja 14/03/2017

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!