Katastrofa konwoju PQ-17. Co spotkało arktyczny konwój z dostawami dla ZSRR? WIDEO

Dlaczego arktyczny konwój PQ-17 zatonął? Czy powodem była pogoda, ataki Niemców, czy co innego? Poznaj tajemnicę katastrofy konwoju PQ-17. Przewodnikiem w podróży śladami konwoju PQ-17 będzie słynny Jeremy Clarkson.

Konwój PQ17, odcinek 1

Konwój PQ17, odcinek 1
Kraj produkcji: Rosja Kategoria wiekowa Czas trwania 00:50:25

Konwój PQ-17 podczas II wojny światowej przewoził materiały wojenne do portów na północy Związku Radzieckiego.  W latach 1941-1945 Związek Radziecki otrzymał w ramach pomocy wojskowej 4 miliony ton ładunków zbrojeniowych, które dostarczyło mu ponad 70 alianckich konwojów. Liczący 35 statków handlowych konwój o zakodowanej nazwie PQ 17,  przebył z Islandii do radzieckiego portu zimowego w Archangielsku. Wypłynął 27 czerwca 1942 roku, 1 lipca zlokalizowała go niemiecka łódź podwodna.

Od 2 lipca Konwój PQ-17 był regularnie atakowany przez niemieckie siły powietrzne, aż w końcu w nocy 4 lipca 1942 roku doszło do jednej z największych morskich katastrof XX wieku. Jednak ani ciężkie warunki klimatyczne, ani nawet ataki Niemców nie były główną przyczyną zatonięcia konwoju, lecz błędne decyzje taktyczne podejmowane w tym czasie w Admiralicji w Londynie. To zaważyło na tym, że z 35 łodzi handlowych konwoju przetrwało zaledwie 11 i zginęło ponad 150 marynarzy.

.. Oglądaj wszystkie odcinki wojennej serii dokumentalnej „Konwój PQ-17” na VOD. Za darmo!

Widzów przez tę niezwykłą opowieść przeprowadza charyzmatyczny Jeremy Clarkson, angielski dziennikarz, publicysta i podróżnik, o którym niedawno było bardzo głośno w związku z jego odejściem z kultowego programu BBC Top Gear. Opowieść Clarksona przeplatają archiwalne zdjęcia z bombardowania PQ 17 oraz przejmujące relacje członków załogi, którzy przeżyli katastrofę.

Redakcja 04/06/2015

Zobacz też

Jaki kredyt samochodowy jest najlepszy? RANKING - styczeń 2012 Jaki kredyt samochodowy jest najlepszy? RANKING - styczeń 2012 Początek roku to najlepszy okres na wyłowienie atrakcyjnej oferty z dostępnych wyprzedaży samochodów. O ile znalezienie wymarzonego pojazdu w korzystnej cenie nie jest kłopotliwe, o tyle poszukiwania dobrego kredytu mogą zająć więcej czasu. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę spośród dostępnych na rynku? Który kredyt wybrać, aby zrealizować nasze marzenia o nowym aucie? Przeanalizujmy najlepsze propozycje banków w tym zakresie. W jakim banku wziąć kredyt hipoteczny? RANKING - styczeń 2012 W jakim banku wziąć kredyt hipoteczny? RANKING - styczeń 2012 Dla osób zainteresowanych kredytem hipotecznym rok 2012 nie zaczął się dobrze. Banki podniosły marże, w życie weszła znowelizowana Rekomendacja S KNF, coraz trudniej też otrzymać kredyt walutowy – wiele banków wycofało się z ich udzielania, a te, które nadal mają je w swojej ofercie, znacznie podniosły wymagania stawiane wnioskodawcom. Niemniej jednak udało się nam – jak co miesiąc – przygotować ranking kredytów hipotecznych. Zapraszamy do lektury! Jak zostać detektywem? Jak RUTKOWSKI został detektywem? Jak zostać detektywem? Jak RUTKOWSKI został detektywem? Usługi detektywistyczne stają się u nas w kraju coraz bardziej popularne. Szczególnie dzięki TVN-owskiemu serialowi pod tytułem "Detektywi" i działaniom najpopularniejszego polskiego detektywa Krzysztofa Rutkowskiego, który włączył się w poszukiwania rzekomo porwanej półrocznej Madzi z Sosnowca oraz rozszyfrował kłamstwo matki dziecka. Jak zostać detektywem? Jakie trzeba spełnić kryteria? Pożar w domu. Jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć? Pożar w domu. Jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć? Ryzyko pożaru jest większe w zimie kiedy często dogrzewamy się piecykami elektrycznymi, ale to nie jedyna częsta przyczyna pożaru. Aby uniknąć tragedii warto stosować kilka uniwersalnych zasad bezpieczeństwa. Mówimy, jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć przed pożarem.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!