Film „Katastrofa górnicza w Chile – Uratowani”. Jak uwolniono górników z San Jose? WIDEO

Film dokumentalny „Katastrofa górnicza w Chile – Uratowani” opowiada o tym, jak w sierpniu 2010 roku zapadła się chilijska kopalnia miedzi, położona niedaleko miasta Copiapó. 17 dni później udało się zlokalizować grupę 33 górników, stłoczonych w małym schronie, prawie 700 metrów pod powierzchnią ziemi. Wszyscy przeżyli, a ich ocalenie okrzyknięto cudem. Cały świat żył tą niezwykłą historią. O jakich tajemnicach opinia publiczna nigdy się nie dowiedziała?

Katastrofa górnicza w Chile – Uratowani

Katastrofa górnicza w Chile – Uratowani
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:46:42

Film dokumentalny „Katastrofa górnicza w Chile – Uratowani”  to niezwykła historia 33 górników uwięzionych pod ziemią przez 70 dni. Dzięki bezprecedensowej decyzji kopalni producenci otrzymali dostęp do platformy wiertniczej, inżynierów i lekarzy, aby udokumentować kulisy imponującej akcji ratunkowej w kopalni San Jose koło Copiapó w Chile.

5 sierpnia 2010 roku wszystkich 33 górników z dziennej zmiany w kopalni miedzi i złota San Jose w Chile nie wyjechało z powrotem na powierzchnię. Przez 17 dni nie było wiadomo, czy przeżyli tąpnięcie, a jeśli tak, to czy udało im się przetrwać mimo braku dostępu do pożywienia i wody. Ekipy ratunkowe, w tym Jose Vega – ojciec uwięzionego górnika Alexa Vegi – czyniły gorączkowe starania, aby dostać się do zasypanej części kopalni. Po dwóch dniach wytężonych działań stało się jasne, że to niemożliwe – zawaliły się i korytarze, i szyby wentylacyjne.

Jak widzimy w filmie dokumentalnym „Katastrofa górnicza w Chile – Uratowani”, z pomocą człowiekowi przyszły maszyny. Dziesięć specjalistycznych urządzeń wiertniczych rozpoczęło poszukiwania śladów życia. Siedemnastego dnia poszukiwań, gdy niemalże nie było nadziei na znalezienie górników żywych, jedno z urządzeń dostało się do tunelu, w którym przebywali uwięzieni górnicy. Wszyscy byli żywi i w relatywnie dobrej kondycji. I dla nich, i dla ich rodzin sprawa była jasna: to cud.

Na barkach zespołów ratowniczych walczących ze skutkami katastrofy górniczej w Copiapó spoczęło niezwykle trudne zadanie: zaprojektować i wykonać niestosowane nigdy wcześniej rozwiązania inżynieryjne, które pozwolą ewakuować uwięzionych niezwykle wąskim, a długim na 800 metrów tunelem w granitowym zapadlisku. Jednocześnie trzeba było zadbać o ich zdrowie fizyczne i psychiczne – również na odległość. Wsparciem dla górników stało się Campamento Esperanza – Obóz Nadziei tworzony przez rodziny górników, a także przez wspierające uwięzionych i akcję ratunkową osobistości życia publicznego.
 
Film dokumentalny „Katastrofa górnicza w Chile – Uratowani” wykorzystuje materiały archiwalne, a także grafikę 3D i wywiady ze wszystkimi kluczowymi postaciami akcji ratunkowej, aby wyjaśnić, jak ta niezwykła operacja przebiegała. Wywiady z lekarzami, psychologami i członkami rodzin uwięzionych górników daje z kolei pewną wiedzę o cierpieniach, jakie ofiary katastrofy górniczej w San Jose dzielnie znosiły przez 70 dni, trzymając się razem – fizycznie i psychicznie.

Oglądaj film dokumentalny „Katastrofa górnicza w Chile – Uratowani” na VOD. Za darmo!

Redakcja 20/02/2017

Podobne

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!