KASZEL U PSA. Twój pies kaszle? Sprawdź, JAK LECZYĆ, jak pomóc psu?

Psy nie chorują na grypę i typowo ludzkie choroby wirusowe. Trudno więc, aby kaszlem zaraził się od właściciela. Jego problem może być spowodowany zarówno czynnikami zakaźnymi (pasożyty, bakterie, wirusy), jak i tymi niezakaźnymi (wadliwa budowa tchawicy, problemy z sercem). Jak dbać o psa?

Pasożyty w przewodzie pokarmowym

Jeśli zwierzak posiada w swoim przewodzie pokarmowym glisty psie, może to również prowadzić do napadów kaszlu. Larwy robaków przechodzą przez bowiem przez płuca i wędrując wyżej w kierunku gardła drażnią oskrzela i tchawicę. Larwy są ponownie połykane, ponownie dochodzi do infekcji, pies kaszle i boli go bardzo wzdęty brzuch. Niezbędne jest badanie kału. Potem następuje długotrwałe leczenie lekami przeciw robakom.

Wirusowe zapalenie dróg oddechowych

Często infekcję łapią psy adoptowane ze schroniska, a również te, które biorą udział w szkoleniach i wystawach. Należy wtedy osłonowo podać zwierzęciu antybiotyk. Skutkują też leki zwiększające odporność oraz te, ułatwiające odkrztuszanie. Dobrze działają roślinne herbatki, np. napar z lnu.

Zapadanie się tchawicy

Tzw. zapad tchawicy występuje u psów-miniaturek, zwykle yorków. Wiąże się to z wadą budowy pierścieni tchawicy i zwężeniem wnętrza tego narządu. Kiedy piesek cieszy się z powrotu właściciela lub w innej, emocjonalnej sytuacji, jak również podczas zabawy, pojawia się wtedy suchy kaszel, a york potrafi nawet zemdleć. W takiej sytuacji potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie szyi i klatki piersiowej oraz rozpoczęcie specjalistycznego leczenia.

Kaszel sercowy

Chore serce psa zaczyna zaczyna tracić wydolność. W godzinach nocnych i rano pojawia się kaszel, który znika w ciągu dnia. Zwierzę szybko się męczy, a w nocy często spaceruje, jakby nie mogło znaleźć sobie miejsca. Takie objawy wymagają natychmiastowej wizyty u weterynarza i rozpoczęcia leczenia kardiologicznego.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 16/02/2012

Zobacz też

Bartłomiej Maślankiewicz, reporter TV Republika. Kim jest? [KARIERA, RODZINA] Bartłomiej Maślankiewicz, reporter TV Republika. Kim jest? [KARIERA, RODZINA] Kontrowersyjny dziennikarz, jeszcze kilka dni temu mocno związany z prawicową telewizją Republika TV. Zasłynął robieniem odważnych reportarzy z  niebezpiecznych miejsc, które większość dziennikarzy omijała szerokim łukiem. Kim jest Barłomiej Maślankiewicz?   Moje wakacje w Korei Północnej – trzej turyści w najlepiej strzeżonym państwie świata. Jak wygląda prawdziwe życie w Korei Północnej? Moje wakacje w Korei Północnej – trzej turyści w najlepiej strzeżonym państwie świata. Jak wygląda prawdziwe życie w Korei Północnej? Jesteście ciekawi, jak wygląda turystyka w Korei Północnej? Każdy zagraniczny obywatel, któremu uda się przekroczyć granicę tego tajemniczego kraju jest pilnie strzeżony, a rolę aniołów stróżów pełnią ich – z pozoru niewinnie wyglądający – przewodnicy. Zapraszamy na wycieczkę do Korei Północnej wraz z grupą „ekstremalnych" turystów. Czy uda im się zobaczyć, jak wygląda prawdziwe życie w Korei Północnej? Globalne przysmaki. Falafel, sushi, pizza i hamburgery czyli lokalne dania, które zyskały międzynarodową sławę Globalne przysmaki. Falafel, sushi, pizza i hamburgery czyli lokalne dania, które zyskały międzynarodową sławę Dlaczego Amerykanie ponad wszystko przedkładają hamburgery? Dlaczego Japończycy tak wielką miłością darzą sushi? Dlaczego Włosi nie mogą obyć się bez swojej pizzy? I jak długo przeciętny Arab może wytrzymać bez falafela? Program „Globalne przysmaki" bierze pod lupę lokalne specjalite de la maison czterech narodów – potrawy, które pokochał cały świat. Myślisz, że jesteś bezpieczny? Czy to prawda, że najgroźniejsze wypadki przytrafiają się w domach? Myślisz, że jesteś bezpieczny? Czy to prawda, że najgroźniejsze wypadki przytrafiają się w domach? W domu, w autobusie, na ulicy czyhają na nas tysiące zagrożeń, z których najczęściej nie zdajemy sobie sprawy. Chcecie wiedzieć, na co jesteście narażeni we własnej łazience, podczas podróży autobusem lub gdy wypoczywacie na plaży? Obejrzyjcie program „Myślisz, że jesteś bezpieczny?" i już nigdy nie przekroczycie spokojnie progu własnego domu!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!