Kasparow kontra maszyna – kulisy pojedynku szachowego mistrza z komputerem Deep Blue

Jakie myśli i emocje kryją się za kamiennymi twarzami szachistów? Jakimi prawami rządzi się szachowy świat? Co czuje geniusz szachowy, gdy przegrywa z komputerem?
W maju 1997 roku Garri Kasparow, legendarny szachowy geniusz, przegrał mecz z superkomputerem firmy IBM – Deep Blue. Tuż po zakończeniu turnieju, podczas konferencji prasowej podsumowującej zawody, śmiertelnie wyczerpany i upokorzony mistrz oskarżył IBM o oszustwo. Jak twierdził, wysłannicy firmy manipulowali przy maszynie w trakcie gry. W ciągu 24 godzin po triumfie Deep Blue akcje IBM wzrosły o 2,5 procent, a wartość firmy zwiększyła się o 2 miliardy dolarów. Odwieczna walka między człowiekiem z maszyną zakończyła się jego ostateczną klęską.

Reżyser filmu „Kasparow kontra maszyna" Vikram Jayanti zabiera widza w podróż w świat geniusza szachów. Dowiemy się, jak pojedynek z maszyną wyglądał z perspektywy stającego naprzeciw niej człowieka, co Kasparow czuł, gdy szala zwycięstwa przechyliła się na stronę bezdusznej maszyny i co skłoniło go do oskarżenie IBM o nieuczciwe działanie. Kasparow przegrał z maszyną - czy przegra także z korporacją? Dzięki oryginalnym zapisom pojedynku, wywiadom z szachistą, jego menedżerem, ekspertami szachowymi a także członkami zespołu IBM Deep Blue dowiemy się, jak wyglądały kulisy historycznego pojedynku człowieka z komputerowym programem szachowym.

Redakcja 22/01/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!