Kasparow kontra maszyna – kulisy pojedynku szachowego mistrza z komputerem Deep Blue

Jakie myśli i emocje kryją się za kamiennymi twarzami szachistów? Jakimi prawami rządzi się szachowy świat? Co czuje geniusz szachowy, gdy przegrywa z komputerem?
W maju 1997 roku Garri Kasparow, legendarny szachowy geniusz, przegrał mecz z superkomputerem firmy IBM – Deep Blue. Tuż po zakończeniu turnieju, podczas konferencji prasowej podsumowującej zawody, śmiertelnie wyczerpany i upokorzony mistrz oskarżył IBM o oszustwo. Jak twierdził, wysłannicy firmy manipulowali przy maszynie w trakcie gry. W ciągu 24 godzin po triumfie Deep Blue akcje IBM wzrosły o 2,5 procent, a wartość firmy zwiększyła się o 2 miliardy dolarów. Odwieczna walka między człowiekiem z maszyną zakończyła się jego ostateczną klęską.

Reżyser filmu „Kasparow kontra maszyna" Vikram Jayanti zabiera widza w podróż w świat geniusza szachów. Dowiemy się, jak pojedynek z maszyną wyglądał z perspektywy stającego naprzeciw niej człowieka, co Kasparow czuł, gdy szala zwycięstwa przechyliła się na stronę bezdusznej maszyny i co skłoniło go do oskarżenie IBM o nieuczciwe działanie. Kasparow przegrał z maszyną - czy przegra także z korporacją? Dzięki oryginalnym zapisom pojedynku, wywiadom z szachistą, jego menedżerem, ekspertami szachowymi a także członkami zespołu IBM Deep Blue dowiemy się, jak wyglądały kulisy historycznego pojedynku człowieka z komputerowym programem szachowym.

Redakcja 22/01/2015

Zobacz też

Krótka historia jedzenia. Dlaczego jemy właśnie to, co jemy? Krótka historia jedzenia. Dlaczego jemy właśnie to, co jemy? Zrealizowana z rozmachem opowieść o rozwoju sztuki kulinarnej – od momentu, gdy nasi przodkowie po raz pierwszy upiekli mięso w ognisku, po czasy współczesne, kiedy nawet struktura czipsów ziemniaczanych udoskonalana jest w specjalnych laboratoriach. Robokot. Jak będą ewoluować tygrysy, pumy, pantery? Robokot. Jak będą ewoluować tygrysy, pumy, pantery? Koty kojarzą się nam głównie z futrzakami, które najchętniej nie schodziłyby z kanapy. Istnieją jednak także dzikie koty, znacznie bardziej niż domowe zmuszone adaptować się do zmieniających się warunków życia na Ziemi. Jaka czeka je przyszłość? Alaska – niebezpieczne połowy. Praca rybaków to prawdziwa walka z żywiołem. ZDJĘCIA Alaska – niebezpieczne połowy. Praca rybaków to prawdziwa walka z żywiołem. ZDJĘCIA Walka z żywiołami, a także z awariami łodzi, własnymi słabościami i konkurencją – tak krótko można określić ciężką pracę rybaków z Alaski. Zwłaszcza kiedy przychodzi zaledwie kilkutygodniowy sezon połowu łososi pacyficznych. To jedyny okres w roku, podczas którego muszą wypracować swój roczny zarobek. Wtedy emocje sięgają zenitu i między załogami toczy się zaciekła rywalizacja. Samobieżna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych 3M6 „Trzmiel”. ZDJĘCIA Samobieżna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych 3M6 „Trzmiel”. ZDJĘCIA W Lubuskim Muzeum Wojskowym można obejrzeć szereg interesujących konstrukcji. Do najciekawszych należy kompleks 2K15. Oto na samochodzie terenowym GAZ-69 zamontowana została wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych 2P26, wyposażona w pociski ppk 3M6 „Trzmiel”. Uzbrojony w ten sposób lekki i popularny pojazd (obecny na niemal każdym zlocie militarnym) miał stawiać czoła największym pojazdom pancernym, stając z nimi do pojedynku niemal oko w oko (zasięg pocisku do 2000 m).

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!