Kasparow kontra maszyna – kulisy pojedynku szachowego mistrza z komputerem Deep Blue

Jakie myśli i emocje kryją się za kamiennymi twarzami szachistów? Jakimi prawami rządzi się szachowy świat? Co czuje geniusz szachowy, gdy przegrywa z komputerem?
W maju 1997 roku Garri Kasparow, legendarny szachowy geniusz, przegrał mecz z superkomputerem firmy IBM – Deep Blue. Tuż po zakończeniu turnieju, podczas konferencji prasowej podsumowującej zawody, śmiertelnie wyczerpany i upokorzony mistrz oskarżył IBM o oszustwo. Jak twierdził, wysłannicy firmy manipulowali przy maszynie w trakcie gry. W ciągu 24 godzin po triumfie Deep Blue akcje IBM wzrosły o 2,5 procent, a wartość firmy zwiększyła się o 2 miliardy dolarów. Odwieczna walka między człowiekiem z maszyną zakończyła się jego ostateczną klęską.

Reżyser filmu „Kasparow kontra maszyna" Vikram Jayanti zabiera widza w podróż w świat geniusza szachów. Dowiemy się, jak pojedynek z maszyną wyglądał z perspektywy stającego naprzeciw niej człowieka, co Kasparow czuł, gdy szala zwycięstwa przechyliła się na stronę bezdusznej maszyny i co skłoniło go do oskarżenie IBM o nieuczciwe działanie. Kasparow przegrał z maszyną - czy przegra także z korporacją? Dzięki oryginalnym zapisom pojedynku, wywiadom z szachistą, jego menedżerem, ekspertami szachowymi a także członkami zespołu IBM Deep Blue dowiemy się, jak wyglądały kulisy historycznego pojedynku człowieka z komputerowym programem szachowym.

Redakcja 22/01/2015

Zobacz też

Milan, syn Shakiry i Gerarda Pique. Jakie jest znaczenie imienia MILAN? Milan, syn Shakiry i Gerarda Pique. Jakie jest znaczenie imienia MILAN? Shakira urodziła swoje pierwsze dziecko - synka - w klinice w Barcelonie. Przy porodzie przez cesarskie cięcie towarzyszył jej partner i ojciec dziecka - 25-letni Hiszpan Gerard Pique, gwiazda piłkarskiej drużyny FC Barcelona. Jakie imię wybrała para dla swojego pierwszego dziecka? Pożyczka w rodzinie. Co jest lepsze - umowa ustna czy pisemna, gdy pożyczasz pieniądze w rodzinie? Pożyczka w rodzinie. Co jest lepsze - umowa ustna czy pisemna, gdy pożyczasz pieniądze w rodzinie? Często zdarza się, że pożyczasz pieniądze komuś z rodziny, przyjaciołom lub znajomym. W takiej sytuacji dosyć niezręczne wydaje się ci żądanie od bliskich osób potwierdzenia pożyczki na piśmie i najczęściej jest to tylko umowa ustna. Czy taka umowa pożyczki będzie ważna i czy w razie sporu uda ci się odzyskać dług? Skąd się wziął zwyczaj obchodzenia walentynek? Gdzie i kiedy zaczęto obchodzić święto zakochanych? Skąd się wziął zwyczaj obchodzenia walentynek? Gdzie i kiedy zaczęto obchodzić święto zakochanych? Walentynki to dzisiaj przemysł na skalę światową. Sposób, w jaki obchodzone jest święto zakochanych, jest niewątpliwie potwierdzeniem, że trafiony pomysł może się przełożyć na sukces handlowy.  Wszyscy wiemy, że 14 lutego to dzień św. Walentego, ale mało kto wie dlaczego... Mowimy, jak zaczęło się obchodzenie walentynek. SZATAN to DAR BOGA dla duszy. Jak wierzyć w szatana? SZATAN to DAR BOGA dla duszy. Jak wierzyć w szatana? Kardynał Georges Cottier, były teolog Domu Papieskiego ostrzega, że upadły anioł wyrządza ludziom coraz więcej krzywdy i nie czuje skruchy. Niczego nie żałuje. Mąci ludziom w głowach i pragnienieniami kusi. Wiara w Szatana skazuje człowieka na wieczne Piekło, stan bytu, w którym znajduje się dusza. Jak wierzyć w szatana?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!