Karta zbliżeniowa, PAY PASS – jak działa? [KORZYŚCI i OGRANICZENIA]

Płacenie kartą zbliżeniową staje się coraz bardziej popularne, a karty z możliwością dokonywania płatności bezdotykowych są coraz częściej wydawane klientom przez banki. Na czym polega takie płacenie? Jakie są ograniczenia karty zbliżeniowej? Jak zachować bezpieczeństwo przy płaceniu taką kartą?

Czym są karty zbliżeniowe? Jak dokonywać płatności takimi kartami? Jakie są korzyści z płatności bezdotykowej? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o „zbliżeniówkach”!

>>> Jakie są zalety i wady kart zbliżeniowych? [KLIKNIJ!]

Karty zbliżeniowe, nazywane też „zbliżeniówkami”, to karty wykorzystujące indukcję elektromagnetyczną. Zawarty w bankowych kartach debetowych lub kredytowych czip ma możliwość kontaktowania się z terminalem płatnicznym z niewielkiej odległości.

• Zwykłe połączenie karty z terminalem wymaga dodatkowo poczekania na odpowiedź banku, potwierdzenia kodem PIN i wydrukowania rachunku. Płacenie kartą z technologią zbliżeniową to tylko przyłożenie karty do terminalu.

• Istnieją ograniczenia w płaceniu kartą zbliżeniową. Po pierwsze, kasa sklepu musi być wyposażona w specjalny terminal zbliżeniowy. Ponieważ karty z płatnością bezdotykową wydają teraz niemal wszystkie banki, także sprzedawcy coraz częściej zaopatrują się w takie terminale.

>>> Czy KARTY ZBLIŻENIOWE są bezpieczne? [KLIKNIJ!]

• Innym ograniczem jest kwota płatności. Ponieważ nie wymagane jest wpisanie kodu PIN, kwota, jaką możemy zapłacić jednorazowo za zakupy, nie może przekraczać 50 złotych.

Ograniczenie kwoty płatności bezdotykowej jest elementem bezpieczeństwa. Należy także uczulić uprzedzić użytkowników, że karta może zostać „sczytana” przez złodziei.  Dlatego kartę zbliżeniową dla pewności powinno się zabezpieczyć specjalnym etui (jego koszt jest niewielki, to około 10 złotych). Badania Komisji Nadzoru Finansowego wykazały, że możliwości próby wyłudzenia pieniędzy z karty zbliżeniowej są niewielkie.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!