Karta warszawiaka: jak zacząć płacić podatki w Warszawie? Jak rozliczyć PIT w Warszawie?

Karta warszawiaka upoważniająca do zniżek na komunikację miejską zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku. Nie trzeba być jednak warszawiakiem z dziada pradziada, aby ją wyrobić, wystarczy płacić w Warszawie podatki. Mówimy, jak zmienić urząd skarbowy i rozliczać PIT w Warszawie.

Karta warszawiaka - korzyści

Będziesz mieć kartę warszawiaka? Ominą cię podwyżki cen biletów na komunikację miejską i to już od 1 stycznia 2014 roku. Na miesięcznym będzie można zaoszczędzić 12 złotych, czyli 144 złote w skali roku. Bilet, który dziś kosztuje 100 złotych, po Nowym Roku będzie bowiem kosztował 98 złotych dla właścicieli karty warszawiaka i 110 złotych dla pozostałych. Oszczędności odczują też ci, którzy z kartą warszawiaka kupią bilet kwartalny – to 120 złotych rocznie w kieszeni w porównaniu z osobami, które podróżować będą bez karty.

>>> KARTA WARSZAWIAKA - dla kogo? Jak otrzymać kartę warszawiaka? [KLIKNIJ]

Ulg i zniżek ma być w przyszłości zresztą więcej. Czy karta warszawiaka dyskryminuje mieszkańców, którzy żyją i pracują w stolicy, ale podatki płacą gdzie indziej? Zdania na ten temat są podzielone, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zmienić urząd skarbowy i zacząć rozliczać PIT w Warszawie.

Jak płacić podatki w Warszawie?

Aby zacząć płacić podatki w Warszawie wystarczy tylko jedna rzecz. Trzeba wypełnić jednostronicowy formularz, tzw. ZAP-3, i wysłać go pocztą lub złożyć osobiście w swoim dotychczasowym urzędzie skarbowym (dokument dostępny jest m.in. na stronie www.um.warszawa.pl/aktualnosci/twoje-podatki-twoja-inwestycja).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!