KARTA WARSZAWIAKA - dla kogo? Jak otrzymać kartę warszawiaka?

Karta warszawiaka zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku. Mówimy, jak wyrobić KARTĘ WARSZAWIAKA i do jakich ulg ona upoważnia.

Dla kogo karta warszawiaka?

Karta warszawiaka przysługuje wszystkim tym, którzy w stolicy płacą podatki. Dla dzieci do 20 roku życia i studentów do 26 roku życia przygotowano specjalną kartę młodego warszawiaka – wystarczy, że ich rodzice lub opiekunowie rozliczają w Warszawie podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).

Jak wyrobić kartę warszawiaka?

Jeśli masz już spersonalizowaną kartę miejską, nie musisz wyrabiać sobie nowej. Od 3 grudnia 2013 roku na karty naklejany będzie specjalny hologram. Podobnie jest w przypadku posiadaczy Elektronicznej Legitymacji Studenckiej i Uczniowskiej. Aby otrzymać hologram lub wyrobić kartę warszawiaka, wystarczy wypełnić wniosek. Można to zrobić na stronie www.ztm.waw.pl, w punktach obsługi pasażerów lub dzielnicowych wydziałach obsługi mieszkańców. Dostępne są trzy rodzaje wniosków: niebieski (R) – dla rodzin, pomarańczowy (3) – dla rodziny z trójką dzieci i zielony (I) – dla pozostałych. Jeśli wyrabiamy kartę warszawiaka, musimy złożyć także zdjęcie. O terminie wydania karty warszawiaka lub halogramu zostaniesz poinformowany mailem, ewentualnie dzwoniąc pod numer telefonu: 19115. Ważne, by odbierając kartę, mieć ze sobą: dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport, dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa (np. akt urodzenia dziecka), karty WKM lub inne elektroniczne nośniki biletów wskazane we wniosku.

Karta warszawiaka – jakie ulgi?

Zniżki przysługujące na kartę warszawiaka z czasem mają obejmować rożne usługi w mieście (informacje na ich temat będą się systematycznie pojawiały na specjalnie utworzonej stronie internetowej), najważniejsze są jednak ulgi za przejazd komunikacją publiczną. W 2014 roku bilet 30-dniowy będzie kosztować 110 zł, tymczasem posiadacze Karty warszawiaka zapłacą jedynie 98 zł – a więc o 2 złote mniej niż obecnie. Osoby korzystające z biletów 90-dniowych, z Kartą warszawiaka nie odczują zmian w cenie – dalej będą podróżować za 250 zł, ale to o 30 zł mniej niż ci, którzy karty warszawiaka mieć nie będą. Karta będzie obowiązywać w obu strefach biletowych.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 03/12/2013

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!