Karnawał w Wenecji, czyli korowody postaci w weneckich maskach

Karnawał w Wenecji należy do najsłynniejszych na świecie. Wenecję śmiało można by nazwać europejską stolicą karnawału. Jaka jest historia świętowania w tym włoskim mieście? Dlaczego na dziesięć dni przed środą popielcową warto się tam znaleźć?
Zdjęcie z artykułu: Karnawał w Wenecji, czyli korowody postaci w weneckich maskach
Karnawał w Wenecji słynie z tego, że uczestnicy zabawy kryją twarze za słynnymi weneckimi maskamiźródło:photos.com

Od kiedy karnawał w Wenecji jest obchodzony tak hucznie?

Historia karnawału w Wenecji sięga czasów średniowiecza. W 1779 roku, na mocy traktatu w Formio przestała istnieć Republika Wenecka, a wraz z jej upadkiem zniknął karnawał. Jego obchody wznowiono dopiero w 1980 roku. Od tego czasu jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie.

Wenecka maska - symbol zabawy

Od wielu wieków jednym z głównych atrybutów karnawału są słynne weneckie maski. W czasie trwania zabawy, widząc zamaskowaną postać należy się z nią przywitać, jeśli zaś zobaczymy ją z daleka warto przynajmniej skinąć głową. Przez wieki ogromną estymą cieszyli się twórcy masek (mascareri), niestety, obecnie ich wyroby muszą konkurować z o wiele tańszymi produktami pochodzącymi z Azji.

Nie wszyscy uczestnicy karnawału korzystają z masek. Wiele osób decyduje się na pomalowanie twarzy w baśniowe wzory przez artystów z weneckiej Akademii Sztuk Pięknych. Z reguły można ich spotkać w okolicach placu Świętego Marka.

Karnawał w Wenecji to nie tylko tłumy przebierańców mknące ulicami w barwnych korowodach. W tym okresie odbywa się w mieście wiele przedstawień teatralnych, koncertów, kinowy pokazów plenerowych, zawodów sportowych, popisów akrobatycznych, a przede wszystkim wystawnych bali (często organizowanych w pałacach nad Canale Grande). Świętowanie kończy się paleniem ogromnej kukły w masce. W czasie, gdy ona płonie tłum ze smutkiem żegnający karnawał krzyczy: „Karnawał odchodzi!”.

Redakcja 17/12/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!