Karnawał 2017: od kiedy do kiedy trwa? WIDEO

W każdym roku karnawał ma inną długość. Zawsze zaczyna się tego samego dnia, ale data zakończenia tego kresu zabaw, czyli ostatków, jest różna. Dlaczego tak się dzieje? i kiedy rozpoczniemy, a kiedy zakończymy huczne zabawy w 2017 roku?

Karnawał to czas w roku liturgicznym, gdy można pozwolić sobie na huczne zabawy i swawole przed Wielkim Postem, kiedy to z kolei nadchodzi czas spokoju, wyrzeczeń i zadumy. Termin „karnawał” pochodzi z języka włoskiego. „Carne” znaczy mięso, a „vale” – żegnaj, co oznacza, że ten czas to wielkie pożegnanie z sutymi ucztami.

Kiedy koniec karnawału?

W każdym roku czas karnawału jest różny - czasem karnawał jest krótki, czasem dość długi. Dzieje się tak dlatego, że Środa Popielcowa, która zaczyna Wielki Post, nie zawsze wypada w tym samym dniu. Tradycyjnie za początek karnawału uważa się Święto Trzech Króli, a za koniec – ten wtorek, który przypada przed samą Środą Popielcową, znany powszechnie jako ostatki.

Święto Trzech Króli, czyli początek karnawału, wypada zawsze 6 stycznia – tak więc początek karnawału jest stały. Koniec karnawału w każdym roku wypada w innym dniu, w zależności od tego, kiedy jest Środa Popielcowa. W 2017 roku wypada ona w dniu 1 marca. A zatem karnawał w 2017 roku zacznie się 6 stycznia, a zakończy 28 lutego – we wtorek tuż przed samym Popielcem.

Zofia Dąbrowska 24/02/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!