KARA za NIEPŁACENIE ABONAMENTU RTV? Co ci grozi, gdy nie płacisz abonamentu lub nie zarejestrowałeś telewizora?

Jeżeli masz zarejestrowany telewizor i/lub radioodbiornik i nie płacisz abonamentu, to bardzo możliwe, że otrzymasz wezwanie od Poczty Polskiej, która za pośrednictwem urzędów skarbowych ściga dłużników. Również emeryci mogą mieć problem.

Jaka kara grozi za niepłacenie abonamentu RTV?

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że egzekwowanie zadłużeń z tytułu abonamentu RTV jest zgodne z prawem, coraz więcej Polaków otrzymuje nakazy zapłacenia zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego do pięciu lat wstecz.

Kara dla osób prywatnych wynosi 1585 zł 25 gr. Można też otrzymać karę za używanie niezarejestrowanego odbiornika - wynosi ona trzydziestokrotność miesięcznej opłaty (18,50 zł za telewizor lub telewizor i radioodbiornik; 5,5 zł za sam radioodbiornik), czyli 555 zł za używanie niezarejestrowanego telewizora i 165 zł za używanie radia (od 2013 r. kary te wzrosną odpowiednio do 559,50 zł oraz 169,50 zł).

W jaki sposób egzekwuje się płatności za abonament?

Ministerstwo Finansów, powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, scedowało konieczność ściągania zadłużeń na urzędy skarbowe za pośrednictwem Poczty Polskiej, która wysyła upomnienie do dłużnika (przedstawiciel poczty może też nas odwiedzić i sprawdzić, czy mamy zarejestrowany odbiornik). Jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 7 dni od czasu doręczenia upomnienia, wtedy sprawę przejmuje urząd skarbowy. Należności mają być egzekwowane przez komorników - ściągane z nadpłat podatku dochodowego, z rachunku bankowego, emerytury, a także z naszej pensji.

Ludzie próbują się bronić, przywołując słowa premiera Donalda Tuska, który miał stwierdzić, że abonament RTV w obecnym kształcie jest formą haraczu. Z kolei minister kultury Bogdan Zdrojewski prostuje to przekonanie, dodając, że trwają prace nad zmianą formy tej opłaty. W niedalekiej przyszłości ma ona zamienić się w powszechną opłatę audiowizualną - mniej uciążliwą i niższą zarazem. Jednak do czasu, aż projekt zostanie zatwierdzony, wszyscy są zobowiązani płacić abonament RTV na obecnych zasadach.

Czy mamy obowiązek wpuścić do domu kontrolera Poczty?

Zdania na temat konieczności przyzwolenia na kontrolę w naszym domu są podzielone. Poczta Polska podkreśla, że każdy powinien wpuścić kontrolera do swojego domu. Jednak w opinii prawników wcale nie mamy takiego obowiązku.

Kto płaci abonament RTV - statystyka

GUS szacuje, że 98,5 proc. gospodarstw w Polsce posiada odbiornik telewizyjny. Daje to ogólną liczbę około 14,3 mln urządzeń (gospodarstw domowych jest ponad 13 mln.). Natomiast zarejestrowanych abonentów, według danych z 31 maja 2012 roku, jest w Polsce 6 898 380 (są to firmy i osoby fizyczne).

Z tej liczby należy odjąć osoby zwolnione z opłat: 2 682 993 co daje 4 215 387 zarejestrowanych abonentów (zarówno osoby fizyczne jak i firmy). Wniosek płynący tych danych wskazuje, że z opłatami zalega 2 979 285 abonentów. Płaci natomiast 1 236 102 zarejestrowanych abonentów, z czego 182 039 to firmy – pozostałe firmy zalegają z płatnościami.

Sprawdź, czy możesz być zwolniony z abonamentu RTV http://www.mowimyjak.pl/praca-i-kariera/prawo-i-podatki/zwolnienie-z-abonamentu-rtv-kto-moze-nie-placic,106_46305.html 

To jest naprawdę ciekawy pomysł. Ciekawe jak to wyjdzie? http://anthropith.com/thestorymonkey/
Tagi: fokus tv,

Redakcja 17/09/2012

Zobacz też

Czyszczenie mebli obitych tkaniną. Jak dbać o meble tapicerowane? Czyszczenie mebli obitych tkaniną. Jak dbać o meble tapicerowane? Kanapy, fotele i krzesła obite tkaninami to elementy wystroju wnętrz, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Meble tapicerowane dościgają najnowsze trendy, a nawet je kreują. Reprezentują oryginalne formy i odważne kolory. Zobacz, jak dbać o tkaniny meblowe, by ich barwa i faktura były trwałe. Sprawdź skład sprayu do mebli! Kiedy preparaty do czyszczenia mebli są niebezpieczne dla zdrowia? Sprawdź skład sprayu do mebli! Kiedy preparaty do czyszczenia mebli są niebezpieczne dla zdrowia? Wśród dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia mebli są takie, których podstawowy składnik to szkodliwy dla zdrowia alkohol metylowy. Związek ten może wywołać bóle i zawroty głowy. Dlatego wybierając spray do mebli, zwracaj uwagę na to, by był nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny. Jaki spray do mebli nie szkodzi? Czy skrzynka na listy musi być w każdym domu? Jaka kara za brak skrzynki pocztowej? Czy skrzynka na listy musi być w każdym domu? Jaka kara za brak skrzynki pocztowej? Od 1 stycznia 2013 roku obowiązują nowe przepisy Prawa pocztowego, według których właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach muszą umieścić na terenie swojej posesji lub przed nią skrzynkę na listy. Jeśli tego nie zrobią, grozi im grzywna w wysokości 10 000 zł. Jak kupić odpowiednią skrzynkę pocztową? Jakie musi spełniać warunki? Klimatyzacja - jak o nią dbać? Klimatyzacja - jak o nią dbać? Nowoczesne klimatyzatory niszczą zarazki oraz alergeny dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów. W brudnych, nieczyszczonych filtrach rozwijają się jednak bakterie i grzyby. Powodują one często u użytkowników klimatyzacji kichanie i przewlekły katar. Często pojawia się też nieprzyjemny zapach.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!