Kanonizacja Jana Pawła II. Jaki jest ceremoniał mszy kanonizacyjnej?

Papież Jan Paweł II zostanie 27 kwietnia 2014 roku wyniesiony na ołtarze. Jak wygląda msza kanonizacyjna? Jaki jest jej przebieg? Czym różni się ona od zwyczajnej mszy świętej?

Msza kanonizacyjna Jana Pawła II rozpocznie się 27 kwietnia o godzinie 10:00 w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Tego dnia świętym zostanie ogłoszony również Jan XXIII. Msza kanonizacyjna odbędzie się pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Msza kanonizacyjna jest zwieńczeniem długiego procesu kanonizacyjnego, podczas którego analizuje się życie i okoliczności śmierci osoby, która ma zostać wyniesiona na ołtarze, a także wykazuje się co najmniej jeden dokonany przez nią cud.

Jak przebiega msza kanonizacyjna?

Formalne akt kanonizacji ma miejsce podczas uroczystej mszy. Po akcie pokutnym kardynał prefekt Kongregacji do Spraw Świętych zwraca się do papieża z prośbą o zaliczenie osoby do katalogu świętych. Następnie zaś przedstawiony zostaje jej życiorys.

Papież rozpoczyna litanię do Wszystkich Świętych i czyni błogosławionego – świętym, wypowiadając po łacinie formułę kanonizacyjną:

„Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławiony N. jest świętym i wpisujemy Go do katalogu świętych, polecając, aby odbierał On cześć jako święty w całym Kościele. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”

>>> Cud Jana Pawła II uznany. Na czym polegał? [KLIKNIJ!]

Wówczas relikwie świętego zostają wniesione do kościoła i umieszczone przy ołtarzu. Zazwyczaj na fasadzie Bazyliki św. Piotra zostaje wywieszony portret świętego, odsłaniany podczas trwania mszy. W mszy kanonizacyjnej uczestniczą pielgrzmi z kraju pochodzenia świętego, jak i wysokiej rangi urzędnicy państwowi.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 10/03/2014

Zobacz też

Monika Kurska - kim jest? [KARIERA, RODZINA] Monika Kurska - kim jest? [KARIERA, RODZINA] Monika Kurska zna się z mężem jeszcze od czasów liceum. Jednak staż ich znajomości nie jest wystarczającym argumentem, by zraniona kobieta chciała wrócić do Jacka Kurskiego. Kim jest Monika Kurska? Godzina zero - zamach na papieża Jana Pawła II. Rekonstrukcja zdarzeń, przyczyny i kontekst ataku Godzina zero - zamach na papieża Jana Pawła II. Rekonstrukcja zdarzeń, przyczyny i kontekst ataku Czy wiecie, co się stało z kulą, którą wyjęto z ciała Jana Pawła II po zamachu? Pocisk umieszczony został w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej w Portugalii. Gdy papież, rok po zamachu, udał się na pielgrzymkę dziękczynną do Fatimy, po raz kolejny został zaatakowany - niezrównoważony psychicznie mężczyzna ugodził go nożem. Mimo krwawienia papież odprawił mszę. FOKUS TV zaprasza na program z cyklu „Godzina zero", który minuta po minucie odtwarza wydarzenia poprzedzające zamach na Jana Pawła II. Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 3. Szalona miłość, która wstrząsnęła kościołem Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 3. Szalona miłość, która wstrząsnęła kościołem Sławne i niesławne matrymonialne perypetie Henryka VIII znane są wszystkim. Historia jego małżeństw i podbojów jest jedną z najchętniej opowiadanych narracji o miłosnych przygodach władców. O królu słyszeli wszyscy, lecz czy na pewno dobrze go znamy? Oto Henryk VIII - biografia króla Anglii w latach 1509-1547 przedstawiona w czteroodcinkowym miniserialu, w którym przewodnikiem po życiu i czynach władcy będzie historyk i znawca dynastii Tudorów David Starkey. Rzym. Jak dojechać na lotniska Fiumicino i Ciampino? Rzym. Jak dojechać na lotniska Fiumicino i Ciampino? Do Rzymu najlepiej polecieć samolotem. A jak w drodze powrotnej do Polski sprawnie dojechać na lotnisko Fiumicino albo Ciampino?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!