Kanonizacja Jana Pawła II. Jaki jest ceremoniał mszy kanonizacyjnej?

Papież Jan Paweł II zostanie 27 kwietnia 2014 roku wyniesiony na ołtarze. Jak wygląda msza kanonizacyjna? Jaki jest jej przebieg? Czym różni się ona od zwyczajnej mszy świętej?

Msza kanonizacyjna Jana Pawła II rozpocznie się 27 kwietnia o godzinie 10:00 w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Tego dnia świętym zostanie ogłoszony również Jan XXIII. Msza kanonizacyjna odbędzie się pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Msza kanonizacyjna jest zwieńczeniem długiego procesu kanonizacyjnego, podczas którego analizuje się życie i okoliczności śmierci osoby, która ma zostać wyniesiona na ołtarze, a także wykazuje się co najmniej jeden dokonany przez nią cud.

Jak przebiega msza kanonizacyjna?

Formalne akt kanonizacji ma miejsce podczas uroczystej mszy. Po akcie pokutnym kardynał prefekt Kongregacji do Spraw Świętych zwraca się do papieża z prośbą o zaliczenie osoby do katalogu świętych. Następnie zaś przedstawiony zostaje jej życiorys.

Papież rozpoczyna litanię do Wszystkich Świętych i czyni błogosławionego – świętym, wypowiadając po łacinie formułę kanonizacyjną:

„Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławiony N. jest świętym i wpisujemy Go do katalogu świętych, polecając, aby odbierał On cześć jako święty w całym Kościele. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”

>>> Cud Jana Pawła II uznany. Na czym polegał? [KLIKNIJ!]

Wówczas relikwie świętego zostają wniesione do kościoła i umieszczone przy ołtarzu. Zazwyczaj na fasadzie Bazyliki św. Piotra zostaje wywieszony portret świętego, odsłaniany podczas trwania mszy. W mszy kanonizacyjnej uczestniczą pielgrzmi z kraju pochodzenia świętego, jak i wysokiej rangi urzędnicy państwowi.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!