Kaczka pieczona z jabłkami – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji w Gnieźnie

Magda Gessler w kolejnym odcinku Kuchennych rewolucji zdradziła sekrety swoich potraw z kaczek takich jak kaczka pieczona z jabłkami podawana z pyzami drożdżowymi i buraczkami, zupa kurkowa na rosole z kaczki, pierogi z farszem z kaczki. Nic dziwnego - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki tej artystki smaku gnieźnieńska restauracja Leo-Libre zamieniła się w Dziki Dwór Pod Kaczką, którego specjalnością mają być właśnie potrawy z kaczek. Jak przygotować pieczoną kaczkę w jabłkach?
Zdjęcie z artykułu: Kaczka pieczona z jabłkami – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji w Gnieźnie
Kaczka pieczona w jabłkach – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji w Gnieźnieźródło:Thinkstockphotos.com/Bhofack2

Kaczka pieczona – przepis Magdy Gessler

Kuchenne rewolucje w Gnieźnie były jednym z trudniejszych wyzwań, przed którymi stanęła Magda Gessler. Restauratorka przyznała, że tak okropnego jedzenia jeszcze nie jadła. Rzeczywiście – w karcie restauracji Leo-Libra znalazła dania, które z dobrą kuchnią nie miały nic wspólnego, ukrywające się pod wyszukanymi nazwami: śliwki z zalewy octowej podane z różą (!) ze staropolskiej suszonej kiełbasy, nóżka z kaczki podana na łożu z czerwonej kapusty doprawionej miodem, podawana z pyzą... Na domiar złego lokal znajduje się na peryferiach zabytkowego Gniezna, w otoczeniu bloków i terenów przemysłowych. Praktycznie jego jedynym źródłem utrzymania była organizacja przyjęć okolicznościowych.

.. Przepisy kulinarne

Wydaje się, że to sytuacja z góry skazana na przegraną, ale nie z takimi koszmarami Magda Gessler dawała sobie radę. Tym razem postanowiła przemienić brzydkie kaczątko w łabędzia, a właściwie w... dorodną, apetyczną kaczkę. Po udanej metamorfozie Leo-Libry w Dziki Dwór Pod Kaczką specjalnością gnieźnieńskiej restauracji są dania ze świeżych, dobrej jakości kaczek, z których słynie Wielkopolska. Jednym z nich jest kaczka pieczona z jabłkami, podawana z pyzami drożdżowymi i buraczkami na ciepło.

Kaczka pieczona według Magdy Gessler. Jak przyrządzić danie?

Magda Gessler zaleca namoczenie kaczki w solance - takiej jak do kiszonych ogórków (ok. 2 łyżek soli na litr wody). Zamarynowaną tuszkę kaczki wstawiamy do lodówki na kilka godzin albo na całą noc. Przed pieczeniem nacieramy kaczkę majerankiem i pieprzem. Nie należy żałować przypraw, które wcieramy w mięso (z zewnątrz i w środku), a nie tylko je posypujemy. Wymasowana i natarta przyprawami kaczka będzie miękka i soczysta.

Żeby pieczona kaczka była bardziej soczysta, Magda Gessler napełnić ją farszem z jabłek pozbawionych gniazd nasiennych, pokrojonych i obficie doprawionych majerankiem. Po nafaszerowaniu kaczkę trzeba zszyć nitką lub spiąć metalowymi wykałaczkami.

Największa trudność w pieczeniu kaczki polega na tym, by piec ją odpowiednio długo - nie za długo i nie za krótko. Magda Gessler nie podała dokładnego czasu pieczenia kaczki, ponieważ zależy on od wielkości tuszki. Generalnie pieczenie kaczki wymaga od nas dużo uwagi i pewnego doświadczenia w kuchni. Temperaturę musimy dostosować do tego, co dzieje się w piekarniku, często polewać pieczoną  kaczkę wytworzonym sosem, a pod koniec pieczenia sprawdzać ostrym nożem, czy mięso jest miękkie i nie wypływa z niego różowy sok. Czas pieczenia kaczki zależy od jej wielkości - wynosi od 1,5 do nawet trzech godzin.

Jak upiec kaczkę faszerowaną? Rady Magdy Gessler

Jeśli pieczesz kaczkę pierwszy raz i potrzebujesz bardziej szczegółowej instrukcji, spróbuj zrobić to w następujący sposób. Umieszczoną w brytfannie kaczkę włóż do piekarnika nagrzanego do 170-190 st. C. Stopniowo zwiększaj temperaturę aż do 220 st. C. Gdy kaczka się zrumieni, a tłuszcz wytopi, zmniejsz temperaturę do 180 st. C i przykryj naczynie. Piecz do czasu, aż mięso będzie miękkie. Przez cały czas pieczenia co dziesięć minut polewaj mięso wytworzonym sosem. Pół godziny przed wyjęciem dołóż do brytfanki jeszcze trochę jabłek z majerankiem i posmaruj kaczkę wodą z solą, żeby skórka była bardziej chrupka.

    Wszystkie przepisy Magdy Gessler

Redakcja 30/12/2015

Zobacz też

Mikołajki. Skąd zwyczaj kupowania prezentów? Mikołajki. Skąd zwyczaj kupowania prezentów? 6 grudnia należy wręczyć bliskim drobne prezenty – dziś już nikt nie ma co do tego wątpliwości. Święto to niestety z roku na rok obrasta komercją i mało kto pamięta, skąd wziął się ten sympatyczny zwyczaj i kim właściwie był święty Mikołaj. Skąd więc wziął się zwyczaj kupowania prezentów? Jak obchodzi się mikołajki? Prezenty dla bliskich, zabawy w szkołach, loterie... Jak obchodzi się mikołajki? Prezenty dla bliskich, zabawy w szkołach, loterie... Czy wiesz, dlaczego właśnie 6 grudnia dajemy swoim bliskim słodycze i małe prezenty? Mówimy, skąd wzięła się mikołajkowa tradycja i jak obchodzi się to święto. Dowiedz się, czemu mały Brytyjczyk może znaleźć w bucie coś zgniłego! Niezniszczalni, odcinek 9. Porwany przez fale. WIDEO Niezniszczalni, odcinek 9. Porwany przez fale. WIDEO Serial dokumentalny Niezniszczalni pokazuje wypadki, które wyglądały tak przerażająco, że wydawałoby się, że nikt nie wyszedłby z nich żywy. A jednak cuda się zdarzają. Eksperci w Niezniszczalnych rekonstruują najbardziej niezwykłe zdarzenia sekunda po sekundzie, o ich kulisach opowiadają rodziny ofiar i naoczni świadkowie, a naukowcy tłumaczą, jak to możliwe, że ofiara wypadku przeżyła go - mimo pozornego braku szans. Wielkie konstrukcje - serial dokumentalny o największych konstrukcjach stworzonych przez człowieka Wielkie konstrukcje - serial dokumentalny o największych konstrukcjach stworzonych przez człowieka Wielkie konstrukcje to serial dokumentalny, który pokazuje najdłuższe, najwyższe, najszersze, najgłębsze, najbardziej okrągłe, najwspanialsze, najstarsze, najnowsze: mosty, budynki, tamy, rurociągi, czyli wszystko to, co kryje się pod słowem konstrukcje. Konstrukcje, które wymyślili i zrealizowali ludzie - takze ci żyjący przed wiekami, a nawet przed naszą erą. Konstrukcje, które, bez względu na swój wiek, zadzwiają!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!