Juliusz Cezar – zasztyletowany przez przyjaciela władca Rzymu

Czy wiecie, że zaledwie trzy lata temu archeologom udało się ustalić dokładne miejsce zasztyletowania Juliusza Cezara? FOKUS TV zaprasza na opowieść o życiu i czynach jednego z najsłynniejszych władców starożytnego Rzymu. Zapraszamy przed ekrany!


Gdzie dokładne zasztyletowany został Juliusz Cezar? Ze źródeł historycznych nie od dziś wiadomo, że władca zginął w portyku teatru Pompejusza. Jednak dopiero niedawno archeologom udało się znaleźć dowody na to, gdzie dokładnie do zasztyletowano - zabity został w miejscu noszącym nazwę Curia Pompeia, w sali przeznaczonej na spotkania senatu, gdzie 15 marca 44 r. p.n.e. przewodniczył posiedzeniu. To właśnie w jego trakcie został zasztyletowany przez spiskujących przeciw niemu senatorów pod przywództwem Marka Brutusa i Gajusza Kasjusza.

Juliusz Cezar urodził się w 100 roku p.n.e., zmarł w roku 44 p.n.e. Zanim jednak to się stało, dokonał czegoś, co w Rzymie wydawało się niemożliwe – objął nad nim niepodzielną władzę.

Był rzymskim wodzem, mężem stanu, pisarzem i dyktatorem. Jest autorem kilku sentencji, które zyskały nieśmiertelność. „Alea iacta est" – kości zostały rzucone – wypowiedział je podobno po przekroczeniu Rubikonu w swoim marszu na Rzym, w konsekwencji którego zdobył władzę w Wiecznym Mieście. „Veni, vidi, vici" - napisał w liście do przyjaciela Amintiusa, opowiadając mu o zwycięstwie nad królem Pontu Farnacesem pod Zelą.

„Et tu Brute contra me" – i ty, Brutusie, przeciw mnie? - rzekome ostatnie słowa Cezara. Czy władca faktycznie je wypowiedział? Z całą pewnością użył ich William Szekspir w sztuce poświęconej słynnemu wodzowi. Z tego samego dramatu pochodzi też słynna formuła „Strzeż się Idów Marcowych" – wypowiedział ją zabójca Cezara, jego przyjaciel Brutus.

Redakcja 26/02/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!