JOGGING a ODCHUDZANIE. Kiedy i jak długo BIEGAĆ, żeby SCHUDNĄĆ?

Bieganie to jeden z najlepszych sportów w walce o szczupłą sylwetkę. Podczas 30 minut joggingu spalamy prawie 350 kcal! Jednak tylko umiejętny jogging zapewni upragniony spadek kilogramów. W przeciwnym razie ty możesz biegać, a waga będzie stać w miejscu... Jak odchudzić się za pomocą biegania?

O tym, że bieganie to jeden z najlepszych sposobów na utratę kilogramów wie prawie każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym jak biegać, aby chudnąć. Pytania w rodzaju: dlaczego nie chudnę, skoro regularnie biegam od miesiąca?” są bardzo popularne, a sprawa wcale nie jest tak skomplikowana.

Jeśli bieganie ma zapewnić spadek masy, a nie tylko ogólną poprawę kondycji i zdrowia to konieczne jest ograniczenie przyjmowanych kalorii. Nie musi być to drastyczna dieta 1000 kcal. Wystarczy ograniczyć kalorie o około jedną piątą, tak więc dla przeciętnego dorosłego mężczyzny będzie to 2000 kcal, dla kobiety 1600 kcal. To niedużo, żeby osiągnąć taki wynik, wystarczy wyeliminować z diety słodycze i słodzone napoje.

Jak należy biegać, żeby schudnąć?

Jeśli zależy nam na ubytku kilogramów, a nie rozbudowaniu masy mięśniowej (za czym idą dodatkowe kilogramy, gdyż mięśnie są cięższe od tłuszczu), powinniśmy biegać wolniej, za to dłużej. Spalanie tkanki tłuszczowej następuje dopiero po około 20 minutach aktywności fizycznej, wcześniej organizm czerpie energię z łatwiej dostępnych węglowodanów.

Stopniowe wydłużanie treningów przy jednoczesnym zachowaniu tempa biegu poprawi jakość ćwiczeń. Aby dodatkowo poprawić efekty treningu, warto biegać zaraz po przebudzeniu, jeszcze przed pierwszym posiłkiem, bądź dopiero cztery godziny po ostatnim posiłku. Organizm nie ma wtedy dostępu do węglowodanów i aby zdobyć potrzebną mu energię, szybciej sięga po zapasy tłuszczu.

Jako ostatnia przyda się cierpliwość, czasami na początku spadek kilogramów jest niewielki, co wiąże się z przebudowaniem tkanki tłuszczowej na mięśniową, jednak w końcu na pewno zauważysz efekty.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!