Jiro śni o sushi – to właśnie on robi najlepsze sushi na świecie!

Czy sushi to jedna z gałęzi współczesnej sztuki? Czy kucharz, który zajmuje się przygotowaniem tej potrawy jest artystą podobnym twórcom gotyckich katedr? Kto jest dziś najbardziej wyrafinowanym artystą w tej dziedzinie i robi najlepsze sushi na świecie?Można byłoby pomyśleć, że sushi to po prostu jedna z potraw regionalnych z jednego z zakątków świata. Można byłoby, jednak „Jiro śni o sushi" rychło uświadomi wszystkim, że ta specyficzna potrawa jest, jak wszystko, co japońskie, czymś znacznie więcej - emanacją specyficznej wschodniej filozofii życia codziennego oraz artefaktem, w którego przypadku walor estetyczny odgrywa jedną z najważniejszych ról. Przygotowaniu i konsumpcji sushi towarzyszy cały zestaw rytuałów i zasad postępowania, a wartości odżywcze potrawy trudno zakwestionować: to przecież dietetyczne, a zarazem pełne odżywczych składników ryby i owoce morza skomponowane z ryżem i szeregiem innych ingrediencji, które zbawiennie wpływają na zdrowie, wydłużają życie, poprawiają kondycję i nie pozwalają przytyć. Całości obrazu dopełnia, najważniejszy z elementów tej układanki, smak.

Poznajcie zatem Jiro Ono, japońskiego kucharza uznawanego za twórcę najlepszego sushi na świecie. Ta tradycyjna japońska potrawa to dla niego esencja i sens istnienia. O tym, by całe swoje życie poświęcić sushi Jiro marzył już w dzieciństwie. Gdy jego pragnienia się spełniły, poszedł dalej i z miłości do tej tradycyjnej japońskiej potrawy stworzył własną restaurację, uważaną dziś za najlepszy lokal tego rodzaju na świecie.

Jiro oprowadzi nas po swoim królestwie. Przyjrzymy się całemu procesowi powstawania uwielbianej przez niego potrawy. Odwiedzimy jego słynną restaurację – Sukiyabashi Jiro w Tokio. Koszt posiłku w tym lokalu wynosi nie mniej niż 300 dolarów, a stolik trzeba rezerwować co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem. W przewodniku Michelina lokal oznaczono najwyższą notą – trzema gwiazdkami.

Strona wizualna filmu jest jak wszystko, co japońskie – ascetyczna, minimalistycznej i estetyczna, natomiast tło muzyczne dokumentu tworzą kompozycje nie kogo innego, jak Philipa Glassa. Reżyserem jest młody Amerykanin David Gelb (rocznik 1983), który film również wyprodukował i wykonał do niego zdjęcia. Włączcie telewizor i poznajcie Jiro, niekwestionowanego króla sushi!
 

Redakcja 11/07/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!