Jemioła na wigilię - co symbolizuje, gdzie ją powiesić?

Jemioła coraz częściej pojawia się w naszych domach w roli świątecznej dekoracji. Nie każdy jednak wie, gdzie zgodnie z obyczajem powinna być powieszona. Podpowiadamy, gdzie zawiesić świąteczną jemiołę.
Zdjęcie z artykułu: Jemioła na wigilię - co symbolizuje, gdzie ją powiesić?
Jemioła ma podobno magiczną moc, dlatego w święta całujemy się pod nią składając życzeniaźródło:photos.com

Jemioła od zawsze fascynowała ludzi. Niby roślina, ale nie do końca. Nie wiadomo skąd nagle wyrasta na drzewach, a po ścięciu nie brązowieje, tylko zmienia barwę na delikatnie złotą. Nic zatem dziwnego, że ludzie zaczęli kojarzyć jemiołę z nadprzyrodzonymi siłami i przypisywać jej magiczne właściwości. Według dawnych wierzeń jemioła leczy choroby, świeże rany, obdarza płodnością, wrzucona do ognia gasi pożar. Już w starożytności jemioła była otaczana kultem, czcili ją również nasi słowiańscy przodkowie. Chroniła przed czarami i urokami. I dziś więc niektórzy z nas jemiołę na wigilię czy Boże Narodzenie traktują nie tylko dekoracyjnie.

Magiczna moc jemioły

Jemiołę strąconą z drzewa (nigdy nie odciętą od niego) wieszano nad wejściem do domu, aby chroniła go przed niechcianymi gośćmi, a przyciągała dobrych ludzi. Dekorowano nią także wnętrza domów, co miało zapewnić jego mieszkańcom szczęście i zdrowie.

Celtowie wierzyli, że jemioła poprawia płodność. Stąd wziął się angielski zwyczaj pocałunków pod jemiołą, który z czasem przejęli i inni mieszkańcy Europy, w tym także Polacy. Dziś całujących się par pod jemiołą w święta jest mnóstwo – wierzą, że magia rośliny umocni ich miłość i zapewni trwałość ich związkowi.

Ile jest prawdy w tych wierzeniach – nie wiadomo. Niewątpliwie jednak jemioła, może zdziałać wiele dobrego … z naszym zdrowiem. Lekarstwa na jej bazie pomagają obniżyć ciśnienie, mają właściwości przeciwnowotworowe oraz wspomagają odporność.

Gdzie powiesić jemiołę?

Zwyczaj zawieszania gałązek jemioły podczas świąt wywodzi się z XVII - wiecznej Anglii .Anglicy zapoczątkowali też zwyczaj całowania się pod jemiołą.

Zgodnie z obyczajem jemiołę zawieszamy:

  • nad wigilijnym stole, nie później niż przed pierwszą gwiazdką na niebie;
     
  • nad kuchnią;
     
  • nad drzwiami wejściowymi.

Jemioły nie wstawiamy do wody.

Co zrobić z jemiołą po świętach?

Gałązek jemioły nie wyrzucamy po świętach. Powinno się ją ususzyć i przechowywać cały rok, do następnych świąt. Jeśli nie chcemy trzymać jemioły przez cały rok, powinniśmy ją spalić w święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Gdy zniszczymy ją wcześniej, to pary, które całowały się pod nią, pokłócą się i mogą stać się wrogami.

    Wszystko o wigilii, zwyczajach wigilijnych, potrawach na wigilijny stół...

Redakcja 27/11/2015

Podobne

Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce Halloween. Jedni zaakceptowali zabawę odbywającą się w wigilię polskiego Święta Zmarłych, innych to oburza. Czy jest powód do negowania Halloween? Skąd właściwie pochodzi to święto? Co oznacza jego nazwa? Jakie zwierzęta żyją na obszarze Skandynawii? Jakie zwierzęta żyją na obszarze Skandynawii? Wieloryby, łosie, niedźwiedzie i oczywiście renifery. Wśród zwierząt Skandynawii znajdziemy i te, które dobrze znamy z polskich lasów, i te zupełnie dla nas egzotyczne. Ich wszystkie tajemnice można poznać dzięki niezwykłemu serialowi dokumentalnemu "Dzika Skandynawia" w Fokus TV! Ostatnia zima wojny - opis filmu Ostatnia zima wojny - opis filmu Ostatnia zima wojny to fabularny film produkcji holendersko - belgijskiej, w reżyserii Martina Koolhovena, którego scenariusz oparty został na powieści Jana Terlouwa, opublikowanej pod tym samym tytułem. Rzecz dzieje się w Holandii, w mroźne styczniowe dni 1945 roku. To poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o końcu dziecięcych złudzeń i bolesnym wkroczeniu w dorosłość w czasie dramatycznych przełomów, kiedy każda ludzka decyzja może mieć wielkie znaczenie. Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Che Guevara ma zamiar zniszczyć USA. CIA wysyła agenta Felixa Rodrigueza  do Boliwii, aby złapał go i dostarczył żywego do USA. Na podstawie nowych dokumentów kolejnym odcinku Odtajnionych akcji CIA ujawniamy prawdziwą historię tajnej misji CIA, mającej na celu dopaść najsłynniejszego na świecie rewolucjonistę.

Zobacz też

Kobieta o połowie twarzy. Angel i Daniel cierpią na nerwiakowłókniakowatość - poznajcie ich historie Kobieta o połowie twarzy. Angel i Daniel cierpią na nerwiakowłókniakowatość - poznajcie ich historie Człowiek słoń - mężczyzna o zdeformowanej twarzy i całej prawej połowie ciała był w XIX wieku jedną z atrakcji objazdowego cyrku krążącego po Wyspach Brytyjskich. Film „Kobieta o połowie twarzy" opowiada historię Angel McGraw i Daniela Strube'a, którzy najprawdopodobniej cierpią na tę samą chorobę, co on - nerwiakowłókniakowatość. Ostatnie 24 godziny - jak umarł River Phoenix? Co stało się przyczyną jego śmierci i jak wyglądały ostatnie chwile zmarłego w wieku 23 lat aktora? Ostatnie 24 godziny - jak umarł River Phoenix? Co stało się przyczyną jego śmierci i jak wyglądały ostatnie chwile zmarłego w wieku 23 lat aktora? Zmarł w wieku zaledwie 23 lat, stojąc u progu dobrze zapowiadającej się kariery aktorskiej. Miał już na swoim koncie szereg docenianych ról, a także nominację do Oscara. Jak umarł River Phoenix? Jak przebiegały ostatnie chwile jego życia? Co stało się przyczyną jego śmierci? Zapraszamy do obejrzenia programu z serii „Ostatnie 24 godziny" poświęconego temu przedwcześnie zmarłemu aktorowi. Prawdziwa historia rodu Borgiów  – sezon 1., odc. 2. Na antenie FOKUS TV już dziś Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 1., odc. 2. Na antenie FOKUS TV już dziś Papież Aleksander VI słynął z zamiłowania do seksualnych ekscesów. Nie było to zresztą w jego czasach niczym szczególnie wyjątkowym wśród hierarchów kościoła katolickiego.  Niemal wszyscy utrzymywali kontakty z kobietami, mieli metresy, kochanki i brali udział w orgiach. Niemal wszyscy mieli też nieślubne dzieci, których nie ukrywali. Wręcz przeciwnie, traktowali je jako prawowitych dziedziców swoich majątków i zaszczytów. Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 1., odc. 1. Początek kariery Aleksandra VI Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 1., odc. 1. Początek kariery Aleksandra VI Jest rok 1492. Krzysztof Kolumb odkrywa Amerykę, a w Rzymie na tronie Piotrowym zasiada jeden z najsłynniejszych papieży w historii kościoła katolickiego. Rodrigo Borgia przyjmuje imię Aleksandra VI, a legendy o jego pontyfikacie będą krążyć jeszcze przez długie wieki. Chcecie wiedzieć dlaczego? Już dziś w FOKUS TV pierwszy odcinek serialu o rodzinie Borgiów. Zapraszamy przed ekrany o godzinie 23:00. Serial „Prawdziwa historia rodu Borgiów" pokażemy w naszej telewizji w wersji bez cenzury.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!