Jemioła na wigilię – co symbolizuje, gdzie ją powiesić?

Jemioła coraz częściej pojawia się w naszych domach w roli świątecznej dekoracji. Nie każdy jednak wie, gdzie zgodnie z obyczajem powinna być powieszona. Podpowiadamy, gdzie zawiesić świąteczną jemiołę.
Zdjęcie z artykułu: Jemioła na wigilię – co symbolizuje, gdzie ją powiesić?
Jemioła ma podobno magiczną moc, dlatego w święta całujemy się pod nią składając życzeniaźródło:photos.com

Jemioła od zawsze fascynowała ludzi. Niby roślina, ale nie do końca. Nie wiadomo skąd nagle wyrasta na drzewach, a po ścięciu nie brązowieje, tylko zmienia barwę na delikatnie złotą. Nic zatem dziwnego, że ludzie zaczęli kojarzyć jemiołę z nadprzyrodzonymi siłami i przypisywać jej magiczne właściwości. Według dawnych wierzeń jemioła leczy choroby, świeże rany, obdarza płodnością, wrzucona do ognia gasi pożar. Już w starożytności jemioła była otaczana kultem, czcili ją również nasi słowiańscy przodkowie. Chroniła przed czarami i urokami. I dziś więc niektórzy z nas jemiołę na wigilię czy Boże Narodzenie traktują nie tylko dekoracyjnie.

Magiczna moc jemioły

Jemiołę strąconą z drzewa (nigdy nie odciętą od niego) wieszano nad wejściem do domu, aby chroniła go przed niechcianymi gośćmi, a przyciągała dobrych ludzi. Dekorowano nią także wnętrza domów, co miało zapewnić jego mieszkańcom szczęście i zdrowie.

Celtowie wierzyli, że jemioła poprawia płodność. Stąd wziął się angielski zwyczaj pocałunków pod jemiołą, który z czasem przejęli i inni mieszkańcy Europy, w tym także Polacy. Dziś całujących się par pod jemiołą w święta jest mnóstwo – wierzą, że magia rośliny umocni ich miłość i zapewni trwałość ich związkowi.

Ile jest prawdy w tych wierzeniach – nie wiadomo. Niewątpliwie jednak jemioła, może zdziałać wiele dobrego … z naszym zdrowiem. Lekarstwa na jej bazie pomagają obniżyć ciśnienie, mają właściwości przeciwnowotworowe oraz wspomagają odporność.

Gdzie powiesić jemiołę?

Zwyczaj zawieszania gałązek jemioły podczas świąt wywodzi się z XVII - wiecznej Anglii .Anglicy zapoczątkowali też zwyczaj całowania się pod jemiołą.

Zgodnie z obyczajem jemiołę zawieszamy:

  • nad wigilijnym stole, nie później niż przed pierwszą gwiazdką na niebie;
     
  • nad kuchnią;
     
  • nad drzwiami wejściowymi.

Jemioły nie wstawiamy do wody.

Co zrobić z jemiołą po świętach?

Gałązek jemioły nie wyrzucamy po świętach. Powinno się ją ususzyć i przechowywać cały rok, do następnych świąt. Jeśli nie chcemy trzymać jemioły przez cały rok, powinniśmy ją spalić w święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Gdy zniszczymy ją wcześniej, to pary, które całowały się pod nią, pokłócą się i mogą stać się wrogami.

    Wszystko o wigilii, zwyczajach wigilijnych, potrawach na wigilijny stół...

Redakcja 22/12/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!