JAN KARSKI. Kim był jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku?

Jan Karski jest jedną z najwspanialszych i najbardziej tragicznych postaci w XX-wiecznej historii Polski. Co warto o nim wiedzieć?

Jan Karski był jednym z pokolenia kolumbów. Po klęsce wrześniowej trafił do sowieckiej niewoli. Jednak dzięki sprytowi i wymianie jeńców, trafił w ręce hitlerowców. A im było łatwiej uciec. Karski, który zresztą naprawdę nazywał się Kozielewski, uciekł z niemieckiego transportu kolejowego i trafił do Francji. Tam został kurierem polskiego rządu emigracyjnego, wykonującym tajne misje w okupowanej przez hitlerowców Polsce. W czerwcu roku 1940 został schwytany przez Gestapo, jednak udało mu się uciec i wrócić do Francji.

Misja Jana Karskiego

Podczas kolejnych „wizyt” w Polsce Jan Karski dwukrotnie dostał się do warszawskiego getta, aby zebrać dowody na panującą tam sytuację. W przebraniu niemieckiego żołnierza wszedł do obozu zagłady w Izbicy. W roku 1942 przygotował raport o eksterminacji ludności żydowskiej i polskim państwie podziemnym, który Polski rząd emigracyjny przekazał aliantom. W roku 1943 spotkał się z prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem i jego najbliższymi współpracownikami, by opowiedzieć o sytuacji w okupowanej Polsce. Temat musiał ujmować bardzo syntetycznie, by rozmówcy rzeczywiście go wysłuchali. Prezydent i tak przerwał mu po 18 munutach i zapytał.. o sytuację koni w okupowanej Polsce.

>>> „Jak Polacy Niemcom Żydów mordować pomagali”. Czy warto przeczytać książkę, którą napisał Stefan Zgliczyński? [KLIKNIJ!]

Po wojnie Jan Karski zamieszkał w USA. Był profesorem waszyngtońskiego Uniwersytetu Georgetown. Zmarł w roku 2000.

Amerykański „Newsweek” uznał go za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!