JAN KARSKI. Kim był jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku?

Jan Karski jest jedną z najwspanialszych i najbardziej tragicznych postaci w XX-wiecznej historii Polski. Co warto o nim wiedzieć?

Jan Karski był jednym z pokolenia kolumbów. Po klęsce wrześniowej trafił do sowieckiej niewoli. Jednak dzięki sprytowi i wymianie jeńców, trafił w ręce hitlerowców. A im było łatwiej uciec. Karski, który zresztą naprawdę nazywał się Kozielewski, uciekł z niemieckiego transportu kolejowego i trafił do Francji. Tam został kurierem polskiego rządu emigracyjnego, wykonującym tajne misje w okupowanej przez hitlerowców Polsce. W czerwcu roku 1940 został schwytany przez Gestapo, jednak udało mu się uciec i wrócić do Francji.

Misja Jana Karskiego

Podczas kolejnych „wizyt” w Polsce Jan Karski dwukrotnie dostał się do warszawskiego getta, aby zebrać dowody na panującą tam sytuację. W przebraniu niemieckiego żołnierza wszedł do obozu zagłady w Izbicy. W roku 1942 przygotował raport o eksterminacji ludności żydowskiej i polskim państwie podziemnym, który Polski rząd emigracyjny przekazał aliantom. W roku 1943 spotkał się z prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem i jego najbliższymi współpracownikami, by opowiedzieć o sytuacji w okupowanej Polsce. Temat musiał ujmować bardzo syntetycznie, by rozmówcy rzeczywiście go wysłuchali. Prezydent i tak przerwał mu po 18 munutach i zapytał.. o sytuację koni w okupowanej Polsce.

>>> „Jak Polacy Niemcom Żydów mordować pomagali”. Czy warto przeczytać książkę, którą napisał Stefan Zgliczyński? [KLIKNIJ!]

Po wojnie Jan Karski zamieszkał w USA. Był profesorem waszyngtońskiego Uniwersytetu Georgetown. Zmarł w roku 2000.

Amerykański „Newsweek” uznał go za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Marcin Mroczek wziął ślub. Kim jest Marlena Muranowicz, żona Mroczka? Marcin Mroczek wziął ślub. Kim jest Marlena Muranowicz, żona Mroczka? Marcin Mroczek, aktor znany z serialu „M jak Miłość”, wziął ślub! Jego wybranka to Marlena Muranowicz – dziewczyną, z którą spotykał się od 4 lat. Związek aktora z tajemniczą pięknością pełen był wzlotów i upadków. Para postanowiła jednak z lipcu sformalizować swój związek. Mówimy, z kim ożenił się Mroczek. Ile zarabiają sejmowi emeryci? EMERYTURY obecnych POSŁÓW i SENATORÓW Ile zarabiają sejmowi emeryci? EMERYTURY obecnych POSŁÓW i SENATORÓW Jak donosi „Super Express”, świadczenia polskich polityków w wieku emerytalnym znacząco przewyższają wysokość emerytury zwykłego Polaka. Na czele najbogatszych polityków-emerytów w sejmie i senacie stoją Józef Racki z PSL oraz Zbigniew Meres z PO. Mówimy, jakie emerytury pobierają polscy politycy. ZMIANY w OFE. Czy rząd zlikwiduje 3-filarowy system emerytalny? 3 WARIANTY ZMIAN ZMIANY w OFE. Czy rząd zlikwiduje 3-filarowy system emerytalny? 3 WARIANTY ZMIAN ZMIANY w OFE. W środę minister finansów Jacek Rostowski zaprezentował raport dotyczący funkcjonowania OFE. Już teraz wiadomo, że szykują się zmiany w emeryturach. Premier Donald Tusk zastrzega, że ostateczne decyzje zapadną dopiero w pierwszych dniach lipca. Mówimy, jakie zmiany mogą zostać wprowadzone. Jak napisać podanie? Pisanie podania KROK PO KROKU Jak napisać podanie? Pisanie podania KROK PO KROKU Choć większość spraw jesteśmy w stanie załatwić dziś mejlowo lub telefonicznie, nadal wiele kwestii nie może być rozwiązanych bez drogi formalnej, czyli napisania podania. Jak takie podanie napisać? Jakie są stałe elementy podania? Mówimy, jak prawidłowo napisać podanie.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!