JAN KARSKI. Kim był jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku?

Jan Karski jest jedną z najwspanialszych i najbardziej tragicznych postaci w XX-wiecznej historii Polski. Co warto o nim wiedzieć?

Jan Karski był jednym z pokolenia kolumbów. Po klęsce wrześniowej trafił do sowieckiej niewoli. Jednak dzięki sprytowi i wymianie jeńców, trafił w ręce hitlerowców. A im było łatwiej uciec. Karski, który zresztą naprawdę nazywał się Kozielewski, uciekł z niemieckiego transportu kolejowego i trafił do Francji. Tam został kurierem polskiego rządu emigracyjnego, wykonującym tajne misje w okupowanej przez hitlerowców Polsce. W czerwcu roku 1940 został schwytany przez Gestapo, jednak udało mu się uciec i wrócić do Francji.

Misja Jana Karskiego

Podczas kolejnych „wizyt” w Polsce Jan Karski dwukrotnie dostał się do warszawskiego getta, aby zebrać dowody na panującą tam sytuację. W przebraniu niemieckiego żołnierza wszedł do obozu zagłady w Izbicy. W roku 1942 przygotował raport o eksterminacji ludności żydowskiej i polskim państwie podziemnym, który Polski rząd emigracyjny przekazał aliantom. W roku 1943 spotkał się z prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem i jego najbliższymi współpracownikami, by opowiedzieć o sytuacji w okupowanej Polsce. Temat musiał ujmować bardzo syntetycznie, by rozmówcy rzeczywiście go wysłuchali. Prezydent i tak przerwał mu po 18 munutach i zapytał.. o sytuację koni w okupowanej Polsce.

>>> „Jak Polacy Niemcom Żydów mordować pomagali”. Czy warto przeczytać książkę, którą napisał Stefan Zgliczyński? [KLIKNIJ!]

Po wojnie Jan Karski zamieszkał w USA. Był profesorem waszyngtońskiego Uniwersytetu Georgetown. Zmarł w roku 2000.

Amerykański „Newsweek” uznał go za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

ULGA NA INTERNET. Jak odliczyć ulgę na internet, jakie limity ulg i odliczeń? ULGA NA INTERNET. Jak odliczyć ulgę na internet, jakie limity ulg i odliczeń? Jeśli potwierdzi się zapowiedź Donalda Tuska o likwidacji ulgi internetowej, wydatki na dostęp do sieci będziemy mogli odpisywać jeszcze tylko w 2012 i 2013 roku. Ile wynosi ulga internetowa rozliczeniu podatkowy za 2011 rok? Kto może ją odliczyć? Jaką kwotę? Czy ulgę na internet odlicza się od dochodu, czy od podatku? Jakie zmiany w porównaniu z poprzednim rokiem? DRESS CODE, czyli stonowana elegancja nie tylko w pracy. Jak ubierać się stosownie do okazji? DRESS CODE, czyli stonowana elegancja nie tylko w pracy. Jak ubierać się stosownie do okazji? Dziś, gdy wszędzie słyszy się spolszczoną angielszczyznę, warto wiedzieć, co naprawdę znaczą niektóre pojęcia, zwłaszcza że mogą być bardzo mylące. Co "overdressed" ma wspólnego z elegancją? To raczej wskazówka, jak się NIE UBIERAĆ. PIT wspólne rozliczenie. Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem? PIT wspólne rozliczenie. Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem? Kiedy rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem się opłaca? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby rozliczyć podatek razem z mężem lub żoną? Pożar zniszczył Krasna Horka, legendarny zamek na Słowacji. Co to za twierdza, gdzie się znajduje, jak dojechać? Pożar zniszczył Krasna Horka, legendarny zamek na Słowacji. Co to za twierdza, gdzie się znajduje, jak dojechać? Jeden z najcenniejszych zamków Słowacji Krasna Horka spłonęła. Ogień strawił w znacznej cześci gotycką "pamiatkę kulturalną" Słowacji. W 1817 roku na zamku również wybuchł pożar z powodu uderzenia błsykawicy. Tym razem - niemal prawie 200 lat później - pożar wybuchł prawdopodobnie z powodu wypalania traw. Krasną Horkę wybudowano w XIV wieku na wysokiej stromej górze. W 1906 roku po odrestaurowaniu w stylu renesansowym, stał się reprezentacyjnym obiektem muzealnym Słowacji. Zamek wielokrotnie przebudowywano.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!