Jakub, brat Jezusa – czy Chrystus miał rodzeństwo?

W 2002 roku naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Podzieliło ono społeczność chrześcijańską na tych, którzy uznali je za największe archeologiczne znalezisko wszech czasów i tych, dla których było ono oczywistym oszustwem.
Tak skrajne emocje wzbudziła inskrypcja znaleziona na starodawnej urnie. Napis na ossuarium, wykonany przed prawie 2000 laty, brzmiał: „Jakub, syn Józefa, brat Jezusa". Odkrycie stało się przedmiotem zaciętych sporów wśród specjalistów i samych chrześcijan. Izraelski departament do spraw starożytności powołał nawet specjalną komisję do zbadania sprawy tajemniczej inskrypcji. Latem 2003 roku komisja opublikowała wyniki analiz, stwierdzając, że zabytek jest niczym więcej, jak dobrze przygotowanym falsyfikatem. Czy jednak werdykt ten przekonał wszystkich, którzy upatrywali sensacji w odkryciu starożytnej urny?

Dokument „Jakub, brat Jezusa" jest zapisem śledztwa, mającego na celu ustalenie faktów dotyczących kontrowersyjnego ossuarium. Twórcy filmu podejmują też próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, kto mógłby stać za mistyfikacją i co mogłoby nim kierować.

Redakcja 19/09/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!