Jakie zwierzęta żyją na obszarze Skandynawii?

Wieloryby, łosie, niedźwiedzie i oczywiście renifery. Wśród zwierząt Skandynawii znajdziemy i te, które dobrze znamy z polskich lasów, i te zupełnie dla nas egzotyczne. Ich wszystkie tajemnice można poznać dzięki niezwykłemu serialowi dokumentalnemu "Dzika Skandynawia" w Fokus TV!
Zdjęcie z artykułu: Jakie zwierzęta żyją na obszarze Skandynawii?
W skandynawskich lasach, tundrze i na lodowcach żyją zwierzęta, które przytosowały się do życia w tych surowych warunkach. Piżmowoły na przykład umieją chronić młode przed zawiejamiźródło:FOKUS TV

Chociaż niektóre ze skandynawskich zwierząt mieszkają również w Polsce, to w Skandynawii przetrwanie jest dla nich większym wyzwaniem. Przykładowo łoś podczas jednej skandynawskiej zimy traci aż jedną piątą swojej masy ciała! Wychowanie młodych to w tych warunkach wielkie wyzwanie. Jeśli młode lisa stracą matkę, ich ojciec musi wykarmić je samodzielnie. Zwierzęta wykształciły więc przystosowania niezbędne do przeżycia w trudnych warunkach. Puszczyk mszarny, żyjący również na terenach pokrytych śniegiem przez większą część roku, ma tak wyostrzony słuch, że słyszy swoje ofiary, takie jak małe gryzonie, nawet głęboko pod śniegiem. Łabędź krzykliwy po powrocie do Skandynawii na wiosnę zastaje jeziora, które zamieszkuje, w stanie całkowitego zamarznięcia. Nie przeszkadza mu to jednak uparcie bronić swojego terytorium i radzić sobie ze znajdowaniem pożywienia. W trudniejszych warunkach potrafią sobie poradzić także inne zwierzęta znane z Polski, takie jak wydra, borsuk czy kuna i w znacznie mniej niż u nas liczne - dziki. O wiele rzadsze są rysie, wilki czy rosomaki, a także niedźwiedzie brunatne.

Nas najbardziej fascynują te zwierzęta Skandynawii, które w Polsce nie występują. Zwłaszcza renifer. Jego życie w mroźnych warunkach to ciągła walka o przetrwanie. Zimą poszukuje terenów zalesionych, wiosną powraca do tundry. Wszystko po to, by mieć co jeść. Przystosował się do zimna do tego stopnia, że zjada zamrożone porosty czy jagody, a ich strawienie nie stanowi dla niego problemu. Mało tego! Jak parę lat temu udowodnili brytyjscy naukowcy, reniferom pomaga w przetrwaniu zdolność widzenia w ultrafiolecie. Ulubione przez te zwierzęta porosty, intensywnie wchłaniające promieniowanie ultrafioletowe, są dla nich doskonale widoczne na śniegu jako ciemne plamy. Zdolność ta pozwala też uniknąć spotkania z drapieżnikami, których sierść i mocz również doskonale absorbują promienie ultrafioletowe.

Piżmowół w czasach prehistorycznych zamieszkiwał także Polskę! Znaleziono u nas kopalne szczątki tych zwierząt. Teraz zamieszkuje część Norwegii dzięki tak zwanej reintrodukcji, czyli sztucznemu, ponownemu przywróceniu danego gatunku do środowiska naturalnego. U nas przykładowo rysie introdukowane są do Puszczy Piskiej, a piżmowoły zamieszkują obecnie okolice miejscowości Dovre. Lubią suche obszary tundry, bo chociaż ze swoimi rogami i bujną sierścią wyglądają mocarnie, to mają delikatne zdrowie i przy nadmiarze wilgoci potrafią chorować. Kiedy jednak nadciąga zagrożenie ze strony drapieżników czy zawiei śnieżnej, piżmowół okazuje siłę i hart ducha. By chronić młode, dorosłe osobniki tworzą wokół nich mur. Drapieżnika straszą rogami, a przed arktyczną zawieruchą osłaniają swoje potomstwo, stając tyłem do kierunku wiatru i przyjmując całą jego siłę na siebie.

Wodna fauna Skandynawii jest równie bogata. W Norwegii można obserwować między innymi wieloryby. Organizowane są nawet rejsy safari dla turystów marzących o spotkaniu z tym ogromnym ssakiem. Tam, gdzie dawniej stały wioski wielorybnicze, dziś tworzone są centra turystyczne. Największe szanse na podpatrzenie wieloryba uczestnicy rejsów mają w rejonie miejscowości Gryllefiord.
 

Zofia Dąbrowska 10/12/2015

Zobacz też

Ksiądz prof. Franciszek Longchamps de Berier, członek zespołu ekspertów Episkopatu, KIM JEST? Ksiądz prof. Franciszek Longchamps de Berier, członek zespołu ekspertów Episkopatu, KIM JEST? Profesor Longchamps de Berier w wywiadzie dla tygodnika "Uważam Rze" stwierdził, że dzieci poczęte metodą in vitro można rozpoznać po "dotykowej bruździe, która jest charakterystyczna dla pewnego zespołu wad genetycznych". Duchowny powiedział: "Dzieci z in vitro mają bruzdy na twarzy". W "Uważam Rze" z 11-17 lutego ukazał się wywiad z ks. prof. Franciszkiem Longchamps de Berier, członkiem zespołu ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.  Przewlekła niewydolność żylna – jak sobie z nią radzić w podróży? Nogi bezpieczne w podróży Przewlekła niewydolność żylna – jak sobie z nią radzić w podróży? Nogi bezpieczne w podróży Wiele osób cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną rezygnuje z długich podróży, ponieważ obawia się pogorszenia zdrowia. Mówimy, co robić, by mimo przewlekłej niewydolności żył dobrze znieść podróż – oto nasze sprawdzone porady. Romans biurowy. Co zrobić, by nie wyszedł na jaw? Jak go kontynuować, by nikt o nim nie wiedział? Romans biurowy. Co zrobić, by nie wyszedł na jaw? Jak go kontynuować, by nikt o nim nie wiedział? Romanse biurowe - to jedna z tych spraw, które budzą większe zainteresowanie innych. Szczególnie uwagę bliżnich zwraca życie prywatne (seksualne?) i romanse – prawdziwe lub wyplotkowane. Wścibstwo przestało być obrzydlistwem. Bo dziś kto nie wie, kto i z kim, jest nikim. Niestety, niekiedy sami ładujemy amunicję do cudzej strzelby. Mówimy, jak nie wprawiać szefa w zakłopotanie, mając romans biurowy. Nowy Xbox. Kiedy kupisz nowego Xboksa? Jaka będzie nowa konsola Microsoftu? Nowy Xbox. Kiedy kupisz nowego Xboksa? Jaka będzie nowa konsola Microsoftu? Nowy Xbox ukaże się w 2013 roku. O ile uchylono rąbka tajemnicy na temat nowego Play Station, o tyle nowy Xbox ciągle owiany jest tajemnicą. Jednak spekulacje trwają tym bardziej, że Microsoft na pewno będzie próbował przebić konkurencyjną konsolę Sony. Jaki będzie nowy Xbox? Kiedy konsola trafi na rynek?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!