Jakie znasz regionalne TRADYCJE WIELKANOCNE? W jaki sposób kiedyś żegnano Wielki Post?

Wielkanoc to czas spotkań z rodziną, czas, kiedy w powietrzu czuć już prawdziwą wiosnę. To też okazja, by przypomnieć sobie tradycje wielkanocne, niektóre już zapomniane, a jednak bardzo ciekawe. Każdy region Polski szczyci się innymi zwyczajami wielkanocnymi, wiele z nich jednak jest podobnych.

Świąteczne porządki

Robimy je nie tylko po to, by w domu było czysto i żebyśmy nie musieli wstydzić się przed gośćmi, ale również po to, by przy okazji wymieść z domu pozostałości po zimie, a razem z nimi zło i wszelkie choroby.

Święcenie palm

Palmy święci się w Niedzielę Palmową, czyli ostatnią niedzielę przed świętami. Według tradycji święcenie palm przynosi szczęście oraz chroni dobytek jej właścicieli. Wielu z nas zapewne w dzieciństwie połykało „kotki” z bazi lub biło palmą domowników, co miało przynieść im szczęście i pomyślność. 

Topienie Judasza

To tradycja na Wielką Środę, znana szczególnie na wsiach. Ze słomy i łachmanów młodzież konstruuje postać Judasza, którą następnie wlecze przez całą miejscowość. Napotkani po drodze ludzie również uczestniczą w „akcji”, okładając kukłę gałęziami. Na koniec Judasza wrzuca się do stawu, pali lub wiesza. Tak wygląda wymierzenie zdrajcy sprawiedliwej kary.

Wieszanie śledzia i pogrzeb żuru

Tych tradycji na pewno nie znają młodsze pokolenia. W przedświąteczny piątek i sobotę, kiedy post zbliżał się ku końcowi, wylewano żur z wielkich garów lub zakopywano owe gary w różnych miejscach. Równie okrutnie były traktowane śledzie, mianowicie przybijano je do pobliskich drzew. W ten sposób świętowało się zakończenie postu, zbliżał się przecież pierwszy dzień Wielkanocy, kiedy można było jeść wszystko!

Malowanie jajek

Powinno mieć miejsce w Wielką Sobotę, żeby pisanki mogły cieszyć oko całe święta. Do malowania pisanek można użyć farbek koloryzujących, chociaż te dawne metody są bez porównania ciekawsze. Jakie efekty można uzyskać, zanurzając jajka w wodzie z naturalnymi „barwnikami”: łupinach cebuli czy orzechów, kory drzew albo w soku z buraków? Może przekonamy się podczas tegorocznych świąt?

Święcenie pokarmów

Wielka Sobota to dzień, kiedy przygotowuje się święconkę, czyli koszyczek z jedzeniem, a następnie święci się go w kościele. Dawniej były to wielkie kosze, przygotowywane z niezwykłą pieczołowitością. Dziś wkłada się do koszyczków kilka produktów, które poświęcone spożywamy podczas wielkanocnego śniadania. Są to przede wszystkim jajka, chleb, kiełbasa, sól i pieprz, chrzan. Należy w nim umieścić również wielkanocnego baranka (symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa).

Szukanie Zajączka

To już sama radość, a zatem tradycja na Niedzielę Wielkanocną. Po śniadaniu cała rodzina „szuka zajączka”, czyli prezentów świątecznych. Prawdziwa frajda dla najmłodszych!

Śmigus-dyngus

Czyli lany poniedziałek. Tej tradycji chyba nie trzeba dokładnie wyjaśniać. To oblewanie wszystkich, a przy tym świetna zabawa. Oblanie wodą przez kawalerów wróżyło pannom szybką zmianę stanu cywilnego. Dziś tradycja zmieniła trochę swój urok, więc pamiętajmy – we wszystkim należy zachować umiar...

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!