Jakie znasz regionalne TRADYCJE WIELKANOCNE? W jaki sposób kiedyś żegnano Wielki Post?

Wielkanoc to czas spotkań z rodziną, czas, kiedy w powietrzu czuć już prawdziwą wiosnę. To też okazja, by przypomnieć sobie tradycje wielkanocne, niektóre już zapomniane, a jednak bardzo ciekawe. Każdy region Polski szczyci się innymi zwyczajami wielkanocnymi, wiele z nich jednak jest podobnych.

Świąteczne porządki

Robimy je nie tylko po to, by w domu było czysto i żebyśmy nie musieli wstydzić się przed gośćmi, ale również po to, by przy okazji wymieść z domu pozostałości po zimie, a razem z nimi zło i wszelkie choroby.

Święcenie palm

Palmy święci się w Niedzielę Palmową, czyli ostatnią niedzielę przed świętami. Według tradycji święcenie palm przynosi szczęście oraz chroni dobytek jej właścicieli. Wielu z nas zapewne w dzieciństwie połykało „kotki” z bazi lub biło palmą domowników, co miało przynieść im szczęście i pomyślność. 

Topienie Judasza

To tradycja na Wielką Środę, znana szczególnie na wsiach. Ze słomy i łachmanów młodzież konstruuje postać Judasza, którą następnie wlecze przez całą miejscowość. Napotkani po drodze ludzie również uczestniczą w „akcji”, okładając kukłę gałęziami. Na koniec Judasza wrzuca się do stawu, pali lub wiesza. Tak wygląda wymierzenie zdrajcy sprawiedliwej kary.

Wieszanie śledzia i pogrzeb żuru

Tych tradycji na pewno nie znają młodsze pokolenia. W przedświąteczny piątek i sobotę, kiedy post zbliżał się ku końcowi, wylewano żur z wielkich garów lub zakopywano owe gary w różnych miejscach. Równie okrutnie były traktowane śledzie, mianowicie przybijano je do pobliskich drzew. W ten sposób świętowało się zakończenie postu, zbliżał się przecież pierwszy dzień Wielkanocy, kiedy można było jeść wszystko!

Malowanie jajek

Powinno mieć miejsce w Wielką Sobotę, żeby pisanki mogły cieszyć oko całe święta. Do malowania pisanek można użyć farbek koloryzujących, chociaż te dawne metody są bez porównania ciekawsze. Jakie efekty można uzyskać, zanurzając jajka w wodzie z naturalnymi „barwnikami”: łupinach cebuli czy orzechów, kory drzew albo w soku z buraków? Może przekonamy się podczas tegorocznych świąt?

Święcenie pokarmów

Wielka Sobota to dzień, kiedy przygotowuje się święconkę, czyli koszyczek z jedzeniem, a następnie święci się go w kościele. Dawniej były to wielkie kosze, przygotowywane z niezwykłą pieczołowitością. Dziś wkłada się do koszyczków kilka produktów, które poświęcone spożywamy podczas wielkanocnego śniadania. Są to przede wszystkim jajka, chleb, kiełbasa, sól i pieprz, chrzan. Należy w nim umieścić również wielkanocnego baranka (symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa).

Szukanie Zajączka

To już sama radość, a zatem tradycja na Niedzielę Wielkanocną. Po śniadaniu cała rodzina „szuka zajączka”, czyli prezentów świątecznych. Prawdziwa frajda dla najmłodszych!

Śmigus-dyngus

Czyli lany poniedziałek. Tej tradycji chyba nie trzeba dokładnie wyjaśniać. To oblewanie wszystkich, a przy tym świetna zabawa. Oblanie wodą przez kawalerów wróżyło pannom szybką zmianę stanu cywilnego. Dziś tradycja zmieniła trochę swój urok, więc pamiętajmy – we wszystkim należy zachować umiar...

Tagi: fokus tv,

Redakcja 20/03/2012

Zobacz też

Gdzie można zobaczyć prawdziwe U-Booty z II Wojny Światowej? Gdzie można zobaczyć prawdziwe U-Booty z II Wojny Światowej? U-Booty, niemieckie okręty podwodne, szybko stały się postrachem oceanów, doprowadzając do niezwykle ciężkiej sytuacji Zjednoczone Królestwo i powodując śmierć ok. 50 000 marynarzy alianckich. Po zakończeniu II WŚ ocalałe Ubooty zatopiono w operacji „Deadlight”. Do dziś tylko dwa istnieją jako okręty muzea. Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Bawoła. Co w 2013 roku czeka osoby spod chińskiego znaku bawoła? Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Bawoła. Co w 2013 roku czeka osoby spod chińskiego znaku bawoła? Znamy już chiński horoskop na lata 2013/2014! Za 2 miesiące Chińczycy będą świętować Nowy Rok 2013. Upłynie pod znakiem Czarnego Węża. Dowiedz się, co czeka wnadchodzącym roku osoby spod znaku Bawoła. Poznaj horoskop według chińskiego kalendarza na rok 2013/2014. Zwrot 10% wartości rachunku - w jakich bankach i jak działa ta promocja? Zwrot 10% wartości rachunku - w jakich bankach i jak działa ta promocja? Banki stosują wiele rozwiązań, by zachęcić nas do korzystania ze swoich usług. Jednym z nich jest zwrot części wartości rachunków, np. za telefon, gaz, prąd czy wodę. Na zastosowanie takich „wabików” zdecydowały się Credit Agricole Bank Polska, PKO Bank Polski, a ostatnio także Citi Handlowy. Sprawdźmy, ile można zarobić na tego typu rozwiązaniach. Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Szczura. Co zdarzy się osobom spod chińskiego znaku Szczura? Horoskop chiński na rok 2013/2014 dla Szczura. Co zdarzy się osobom spod chińskiego znaku Szczura? Jaki okaże się rok 2013 dla osób spod znaku Szczura? Sprawdź, czy to twój znak zwierzęcy i poznaj swoją przyszłość. Przedstawiamy chiński horoskop na rok Czarnego Węża dla kobiet i mężczyzn spod znaku Szczura

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!