Jakie znasz regionalne TRADYCJE WIELKANOCNE? W jaki sposób kiedyś żegnano Wielki Post?

Wielkanoc to czas spotkań z rodziną, czas, kiedy w powietrzu czuć już prawdziwą wiosnę. To też okazja, by przypomnieć sobie tradycje wielkanocne, niektóre już zapomniane, a jednak bardzo ciekawe. Każdy region Polski szczyci się innymi zwyczajami wielkanocnymi, wiele z nich jednak jest podobnych.

Świąteczne porządki

Robimy je nie tylko po to, by w domu było czysto i żebyśmy nie musieli wstydzić się przed gośćmi, ale również po to, by przy okazji wymieść z domu pozostałości po zimie, a razem z nimi zło i wszelkie choroby.

Święcenie palm

Palmy święci się w Niedzielę Palmową, czyli ostatnią niedzielę przed świętami. Według tradycji święcenie palm przynosi szczęście oraz chroni dobytek jej właścicieli. Wielu z nas zapewne w dzieciństwie połykało „kotki” z bazi lub biło palmą domowników, co miało przynieść im szczęście i pomyślność. 

Topienie Judasza

To tradycja na Wielką Środę, znana szczególnie na wsiach. Ze słomy i łachmanów młodzież konstruuje postać Judasza, którą następnie wlecze przez całą miejscowość. Napotkani po drodze ludzie również uczestniczą w „akcji”, okładając kukłę gałęziami. Na koniec Judasza wrzuca się do stawu, pali lub wiesza. Tak wygląda wymierzenie zdrajcy sprawiedliwej kary.

Wieszanie śledzia i pogrzeb żuru

Tych tradycji na pewno nie znają młodsze pokolenia. W przedświąteczny piątek i sobotę, kiedy post zbliżał się ku końcowi, wylewano żur z wielkich garów lub zakopywano owe gary w różnych miejscach. Równie okrutnie były traktowane śledzie, mianowicie przybijano je do pobliskich drzew. W ten sposób świętowało się zakończenie postu, zbliżał się przecież pierwszy dzień Wielkanocy, kiedy można było jeść wszystko!

Malowanie jajek

Powinno mieć miejsce w Wielką Sobotę, żeby pisanki mogły cieszyć oko całe święta. Do malowania pisanek można użyć farbek koloryzujących, chociaż te dawne metody są bez porównania ciekawsze. Jakie efekty można uzyskać, zanurzając jajka w wodzie z naturalnymi „barwnikami”: łupinach cebuli czy orzechów, kory drzew albo w soku z buraków? Może przekonamy się podczas tegorocznych świąt?

Święcenie pokarmów

Wielka Sobota to dzień, kiedy przygotowuje się święconkę, czyli koszyczek z jedzeniem, a następnie święci się go w kościele. Dawniej były to wielkie kosze, przygotowywane z niezwykłą pieczołowitością. Dziś wkłada się do koszyczków kilka produktów, które poświęcone spożywamy podczas wielkanocnego śniadania. Są to przede wszystkim jajka, chleb, kiełbasa, sól i pieprz, chrzan. Należy w nim umieścić również wielkanocnego baranka (symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa).

Szukanie Zajączka

To już sama radość, a zatem tradycja na Niedzielę Wielkanocną. Po śniadaniu cała rodzina „szuka zajączka”, czyli prezentów świątecznych. Prawdziwa frajda dla najmłodszych!

Śmigus-dyngus

Czyli lany poniedziałek. Tej tradycji chyba nie trzeba dokładnie wyjaśniać. To oblewanie wszystkich, a przy tym świetna zabawa. Oblanie wodą przez kawalerów wróżyło pannom szybką zmianę stanu cywilnego. Dziś tradycja zmieniła trochę swój urok, więc pamiętajmy – we wszystkim należy zachować umiar...

Tagi: fokus tv,

Redakcja 20/03/2012

Zobacz też

W szeregach mafii – polowanie na skorumpowanych policjantów W szeregach mafii – polowanie na skorumpowanych policjantów Pieniądze, bezwzględne posłuszeństwo i przekupni policjanci. Czegóż więcej mogą pożądać członkowie mafii? Nowy Jork, połowa lat 80. XX wieku. Tutejsze gangi dokonują coraz bardziej brawurowych napadów na banki i sklepy jubilerskie. Jednak, gdy policja bliska jest już wykrycia sprawców, w dziwnych okolicznościach giną główni policyjni informatorzy! Ross Kemp w świecie gangów: Bułgaria – romskie organizacje przestępcze na Bałkanach i w Londynie Ross Kemp w świecie gangów: Bułgaria – romskie organizacje przestępcze na Bałkanach i w Londynie Romowie, których populacja w Europie liczy około 12 milionów osób są największą mniejszością etniczną na Starym Kontynencie. Wśród członków tej zamkniętej społeczności szerzy się przestępczość. Spotkanie z romską mafią to kolejny przystanek w podróży charyzmatycznego brytyjskiego aktora i prowadzącego program Rossa Kempa po świecie zorganizowanej przestępczości. Koszmarna wyprawa. Jak skończył się przemyt alkoholu do Arabii Saudyjskiej? Koszmarna wyprawa. Jak skończył się przemyt alkoholu do Arabii Saudyjskiej? Seria „Koszmarna wyprawa" opowiada o  ludziach, którzy podczas podróży uwikłali się w kryminalne historie związane z przemytem narkotyków, złota, zakazaną miłością itd. Dowiedz się, czego unikać w podróży, by nie zmieniła się ona w koszmar. Zwierzęca inwazja, odc. 5 – oposy, pluskwy i szczury nawiedziły ich domostwa. Walka będzie długa i trudna! Zwierzęca inwazja, odc. 5 – oposy, pluskwy i szczury nawiedziły ich domostwa. Walka będzie długa i trudna! Terroryzują mieszkańców bez względu na porę dnia i nocy, w dni powszednie i święta. Poznajmy trzy amerykańskie rodziny i dowiedzmy się, jak to się stało, że ich spokojne życie zamieniło się w koszmar.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!