Jakie znasz regionalne TRADYCJE WIELKANOCNE? W jaki sposób kiedyś żegnano Wielki Post?

Wielkanoc to czas spotkań z rodziną, czas, kiedy w powietrzu czuć już prawdziwą wiosnę. To też okazja, by przypomnieć sobie tradycje wielkanocne, niektóre już zapomniane, a jednak bardzo ciekawe. Każdy region Polski szczyci się innymi zwyczajami wielkanocnymi, wiele z nich jednak jest podobnych.

Świąteczne porządki

Robimy je nie tylko po to, by w domu było czysto i żebyśmy nie musieli wstydzić się przed gośćmi, ale również po to, by przy okazji wymieść z domu pozostałości po zimie, a razem z nimi zło i wszelkie choroby.

Święcenie palm

Palmy święci się w Niedzielę Palmową, czyli ostatnią niedzielę przed świętami. Według tradycji święcenie palm przynosi szczęście oraz chroni dobytek jej właścicieli. Wielu z nas zapewne w dzieciństwie połykało „kotki” z bazi lub biło palmą domowników, co miało przynieść im szczęście i pomyślność. 

Topienie Judasza

To tradycja na Wielką Środę, znana szczególnie na wsiach. Ze słomy i łachmanów młodzież konstruuje postać Judasza, którą następnie wlecze przez całą miejscowość. Napotkani po drodze ludzie również uczestniczą w „akcji”, okładając kukłę gałęziami. Na koniec Judasza wrzuca się do stawu, pali lub wiesza. Tak wygląda wymierzenie zdrajcy sprawiedliwej kary.

Wieszanie śledzia i pogrzeb żuru

Tych tradycji na pewno nie znają młodsze pokolenia. W przedświąteczny piątek i sobotę, kiedy post zbliżał się ku końcowi, wylewano żur z wielkich garów lub zakopywano owe gary w różnych miejscach. Równie okrutnie były traktowane śledzie, mianowicie przybijano je do pobliskich drzew. W ten sposób świętowało się zakończenie postu, zbliżał się przecież pierwszy dzień Wielkanocy, kiedy można było jeść wszystko!

Malowanie jajek

Powinno mieć miejsce w Wielką Sobotę, żeby pisanki mogły cieszyć oko całe święta. Do malowania pisanek można użyć farbek koloryzujących, chociaż te dawne metody są bez porównania ciekawsze. Jakie efekty można uzyskać, zanurzając jajka w wodzie z naturalnymi „barwnikami”: łupinach cebuli czy orzechów, kory drzew albo w soku z buraków? Może przekonamy się podczas tegorocznych świąt?

Święcenie pokarmów

Wielka Sobota to dzień, kiedy przygotowuje się święconkę, czyli koszyczek z jedzeniem, a następnie święci się go w kościele. Dawniej były to wielkie kosze, przygotowywane z niezwykłą pieczołowitością. Dziś wkłada się do koszyczków kilka produktów, które poświęcone spożywamy podczas wielkanocnego śniadania. Są to przede wszystkim jajka, chleb, kiełbasa, sól i pieprz, chrzan. Należy w nim umieścić również wielkanocnego baranka (symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa).

Szukanie Zajączka

To już sama radość, a zatem tradycja na Niedzielę Wielkanocną. Po śniadaniu cała rodzina „szuka zajączka”, czyli prezentów świątecznych. Prawdziwa frajda dla najmłodszych!

Śmigus-dyngus

Czyli lany poniedziałek. Tej tradycji chyba nie trzeba dokładnie wyjaśniać. To oblewanie wszystkich, a przy tym świetna zabawa. Oblanie wodą przez kawalerów wróżyło pannom szybką zmianę stanu cywilnego. Dziś tradycja zmieniła trochę swój urok, więc pamiętajmy – we wszystkim należy zachować umiar...

Tagi: fokus tv,

Redakcja 20/03/2012

Zobacz też

Jaki jacht wybrać na Mazury? Czy Pegaz 800 to dobry jacht na Mazury? Jaki jacht wybrać na Mazury? Czy Pegaz 800 to dobry jacht na Mazury? Pegaz 800 cieszy się na Mazurach zasłużoną popularnością od wielu sezonów. Mimo upływu lat, Pegaz 800 skutecznie konkuruje z nowszymi konstrukcjami. Dzieje się tak za sprawą zupełnie nowego wnętrza, jakie wykonuje się w sprawdzonych kadłubach. Sprawdź dane techniczne jachtu Pegaz 800, który świetnie sprawdza się na Mazurach. Jaki jacht na Mazury? Czy Nubian 29 to jacht, który nadaje się na Mazury? Jaki jacht na Mazury? Czy Nubian 29 to jacht, który nadaje się na Mazury? Nubian 29 to jacht zaprojektowany przez Sławomira Marczaka na bazie wieloletnich doświadczeń zdobytych w firmie Sasanka-Yacht. Jacht został wyprodukowany przez stocznię jachtową Prestige-Yacht i, choć trudno spotkać go na Mazurach, cieszy się wśród osób go użytkujących bardzo pozytywaną opinią. Sprawdź, czy Nubian 29 nadaje się na Mazury. Jaki jacht na Mazury? Czy Maxus 28 to dobry jacht na Mazury? Jaki jacht na Mazury? Czy Maxus 28 to dobry jacht na Mazury? Zastanawiasz się, który jacht sprawdzi się na Mazurach? Jednym z najwygodniejszych i jednocześnie dobrze żeglujących modeli jachtów, które sprawdzą się na mazurskich jeziorach, jest trzeci z kolei model produkowany przez stocznię Northman – Maxus 28. Jak wygląda jacht Maxus 28? Poznaj dane techniczne jachtu Maxus 28. Targi Wiatr i Woda 2013. Jakich znanych żeglarzy będzie można spotkać podczas targów? Targi Wiatr i Woda 2013. Jakich znanych żeglarzy będzie można spotkać podczas targów? W 2013 roku Targi Wiatr i Woda, największa żeglarska impreza wystawiennicza w Europie Wschodniej, obchodzi swe 25. urodziny! Podobnie jak w poprzednich latach, tak i tej zimy w trakcie wystawy odbędą się liczne spotkania, prelekcje i warsztaty. Oto ich tematyka.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!