Jakie urządzenia oszczędzają wodę? Oszczędzanie wody w domu: proste sposoby

Istnieją proste sposoby na oszczędzanie wody w domu. Kiedy budujemy dom, cieszymy się, gdy w pobliżu jest wodociąg i można łatwo wybudować przyłącze i korzystać z wody wodociągowej. Mina nam rzednie, kiedy przychodzi do płacenia rachunków za wodę – niestety coraz wyższych. Jak oszczędzać wodę? Jakie urządzenia przyjdą z pomocą?

Nie da się nie używać wody, ale można próbować ograniczyć jej zużycie, a co za tym idzie, wydatki na nią, stosując rozmaite urządzenia sprzyjające jej oszczędzaniu.

Perlator

To rodzaj sitka zamontowany na końcu wylewki baterii. Zadaniem perlatora jest rozpraszanie i napowietrzanie strumienia wody wypływającego z wylewki, dzięki czemu wydaje się on intensywniejszy, niż jest w rzeczywistości. Podobny efekt wykorzystuje się w wielu słuchawkach prysznicowych. Wśród możliwych do wyboru strumieni jest zwykle co najmniej jeden mocno rozproszony i wymieszany z powietrzem, co umożliwia ograniczenie zużycia wody bez uszczerbku dla komfortu kąpieli.

Ogranicznik strumienia

To specjalny przycisk w baterii, często zielony, nazywany przez niektórych producentów przyciskiem EKO. Wciśniecie ogranicznika strumienia sprawia, że strumień wody wypływający z baterii zostaje wstępnie ograniczony i nie można go już zwiększyć (chyba że celowo wyłączy się przycisk). W większości sytuacji taka zmniejszona ilość wody w zupełności nam wystarcza, a nie mając przycisku, nieświadomie zużywalibyśmy jej znacznie więcej.

Oszczędne spłukiwanie

Większość nowoczesnych spłuczek ma dziś mechanizmy umożliwiające spłukiwanie miski ustępowej pełnym strumieniem wody – 6 lub 9 l – albo zmniejszonym – odpowiednio 3 lub 4,5 l. Używając do spłukiwania toalety połowy zamiast pełnego zbiornika wody, ogranicza się jej zużycie i dodatkowo zmniejsza ilość wytwarzanych ścieków.

Wyprofilowana wanna

Nowoczesne wanny mają często boczne płaszczyzny nachylone pod kątem, dzięki czemu do ich napełnienia potrzeba mniej wody.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

OPONY ZIMĄ. Czy na zimę jest zalecane inne ciśnienie w oponach? OPONY ZIMĄ. Czy na zimę jest zalecane inne ciśnienie w oponach? Spotkałeś się z opinią, że należy obniżać ciśnienie w oponach na zimę po to, żeby miała lepszą przyczepność na śniegu? To największa głupota, jaką można zrobić. Jest dokładnie odwrotnie: zimówki wymagają wyższego ciśnienia niż opony letnie. Gwarancja na opony - jak działa, co obejmuje, jak można zareklamować opony? Zasady gwarancji i reklamacji opon Gwarancja na opony - jak działa, co obejmuje, jak można zareklamować opony? Zasady gwarancji i reklamacji opon Reklamacja opon może dotyczyć tylko wad fabrycznych, które ujawniają się od razu po, a nawet w czasie montażu opony. Jeśli ogumienie ma już przebieg wówczas bardzo trudno będzie udowodnić, że ewentualne uszkodzenie wynika z wady, a nie z niewłaściwej lub szczególnie intensywnej eksploatacji. Zasady gwarancji i reklamacji opon PRZECHOWYWANIE OPON. Jak przechowywać same opony, jak przechowywać opony z felgami? PRZECHOWYWANIE OPON. Jak przechowywać same opony, jak przechowywać opony z felgami? Przechowywanie opon w odpowiednich warunkach i w odpowiedni sposób pozwala wydłużyć okres ich życia. Nieprawidłowo przechowywane opony - nawet zupełnie nowe - mogą popękać lub zdeformować się już po kilku tygodniach! Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie do przechowywania opon oraz jaka pozycja jest najlepsza do przechowywania opon.     EKRANY AKUSTYCZNE - jaką pełnią funkcję, przed czym chronią? EKRANY AKUSTYCZNE - jaką pełnią funkcję, przed czym chronią? Wraz z rozbudową infrastruktury drogowej kolejowej w Polsce pojawiają się coraz częściej ekrany akustyczne zwane też ekranami dźwiękowymi. Po co się ich tyle buduje i dlaczego muszą psuć ładne widoki kierowcom i pasażerom?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!