Jakie święto obchodzimy 15 sierpnia?

Większość pielgrzymek na Jasną Górę dociera do celu w okolicy 15 sierpnia. Dlaczego ten dzień jest dniem zakończenia pielgrzymek? Co to za święto i jak jest obchodzone na Jasnej Górze? Dlaczego rzesze ludzi chcą 15 sierpnia być w Częstochowie?
Zdjęcie z artykułu: Jakie święto obchodzimy 15 sierpnia?
Jakie święto obchodzimy 15 sierpnia?źródło:pixabay.com/ falco

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – co to za święto?

15 sierpnia w Kościele katolickim w Polsce obchodzone jest bardzo ważne święto – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też Świętem Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia katolicy wspominają Maryję i to, że po śmierci została wzięta do nieba z duszą i ciałem. Święto to w Kościele katolickim obchodzone jest od V wieku.

Matki Bożej Zielnej – jakie obchody w Polsce?

W Polsce 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy, większość katolików świętuje ten dzień poprzez obecność w kościele na mszy świętej. W niektórych miejscach, szczególnie w sanktuariach maryjnych, święto to obchodzone jest bardzo uroczyście.

Święto to nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej i wiąże się ze święceniem tego dnia kwiatów i wianków przynoszonych do kościoła, co ma symbolicznie zapewnić dobrobyt i urodzaj, dobre plony, ale jest też podziękowaniem za tegoroczne plony.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – jakie obchody na Jasnej Górze?

Na Jasną Górę z całej Polski przybywają tysiące pielgrzymów, którzy 15 sierpnia wspólnie biorą udział w uroczystej mszy świętej. Tego dnia jest tam też odpust Wniebowzięcia NMP.

Redakcja 11/08/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!